Azmi Köroğlu: "Taş üstüne taş koyana minnettarız"

Azmi Köroğlu

Azmi Köroğlu13 Kasım 2017, 09:47

RÖPORTAJ: BAHATTİN BAŞTÜRK - Karadeniz’de Sonnokta'nın “Muhtarlar Konuşuyor” köşesinin hu haftaki konuğu Trabzon’un şirin ilçelerinden Düzköy’ün en güzel mahallelerinden biri olan Çayırbağı Muhtarı Azmi Köroğlu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Köroğlu, mahallesi için elini değil tüm vücudunu taşın altına koyan bir muhtar. Tuttuğunu koparan muhtar Köroğlu, mahallesinde ki gençleri de unutmadı. Mahallesi’nde ki gençler için 5.5 dönüm arazi kamulaştıran Köroğlu, devasa bir spor kompleksi kuracağının müjdesini de ilk kez Sonnokta'ya açıkladı.

HALKIM İSTEDİ BEN DE MUHTAR OLDUM
Trabzon’un Büyükşehirle statüsü kazanması ile birlikte belde belediyeleri kapandı. Kapanan belde belediyelerinden birisi de benim de mahallem olan Düzköy İlçesi’nin Çayırbağı Beldesi’ydi. Yaklaşık 8 bin nüfusa sahip olan ilçe merkezinden büyük olan mahallemizin 5 muhtarlığı lav oldu. Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Çayırbağı Mahallesi’ne muhtar olarak beni istediler. Daha önce beni il genel meclis üyesi seçen vatandaşların isteğini kırmayıp mahalleme daha iyi hizmet etmek için muhtar oldum.

MAHALLEMİZE KALICI ESERLER BIRAKTIK
Yaklaşık 3.5 yıldır görev yapıyoruz. Çayırbağı Trabzon’un değil Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kısımda kalan en büyük mahallerinden biri olduğu için sorunları da büyüktür. Gelinen süreçte Büyükşehir Belediyemizden, hükümetimizden, vekillerimizden, bakanımızdan aldığımız desteklerimiz de oldu. Destekleri için herkese teşekkür ediyorum. Mahallemizde toplu taşıma aracı yoktu. Büyükşehir Belediyesinden mahallemize hemen bir otobüs tahsis ettik. Vatandaşlarımız 3 TL’ye Çayırbağı’ndan Trabzon’a geliyorlar. Mahallemizde 11 kilometre beton-asfalt yol yaptık. 8.5 Milyon TL’lik bir su ihalemiz var.  Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’ndan yakın zamanda su projesinin ihaleye çıkacağı müjdesini aldık.

GENÇLERE MÜJDE
Mahallemizde ki gençlerimize yönelik güzel bir projemiz de var. Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, gençlerin isteklerini kırmayarak mahallemize spor kompleksi söz verdi. 6 ay gibi kısa sürede 5.5 dönüm bir araziyi kamulaştırdık. Şimdi o arazi üzerine yaklaşık 2.5 milyon TL’lik, iççinde halı saha, voleybol sahası, basketbol sahası olan bir spor kompleksi yapılacak. Geçen hafta Valimiz Sayın Yücel Yavuz, kamulaştırma yapılacak alanda incelemelerde bulundu. Bizzat yerinde görerek talimatları verdi. En kısa zamanda Spor Toto Loto’dan ihalesi yapılacak. Gençlerimize çok güzel bir tesis kazandırıyoruz.

PROJELERİ TAKİP EDİYORUZ
Valimiz Çayırbağı’na çıkıp hem orayı gördü hem de vatandaşla hasbihal etti. Bütün vatandaşlarımızla çay içip sohbet etti dertlerini dinledi. Valimize bunun için teşekkür ediyorum. Çayırbağı’na elle tutulur gözle görülür yatırımlar yaparak kalıcı eserler bırakmak istiyoruz. İlçe Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz var. Biz belediyelerimiz vekillerimizle Çayırbağı’nın büyük projelerini takip ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

MAHALLE İÇİN İYİ OLACAK
Mahallemizin 5 muhtarlığı Büyükşehir yasası ile tek muhtarlığa düştü. Biz de Zeliha, Doğankaya, Gülcena, Yusuflu ve Orta mahallerimizi referandumla ayırdık. 2019 yılında ki seçimlerde Çayırbağı Mahallesi’nde 5 tane muhtarlık olacak. 5 muhtar daha olması Çayırbağı içinde iyi olur. Biz bir kurumdan yardım isterken bir muhtar olarak geliyorum. Bir muhtar gidersem bir tuğla alırım, 5 muhtar gidersek 5 tuğla alırız. Bu da Çayırbağı’na daha iyi hizmet götürür. Herkes mahallesini daha iyi takip eder, herkes bir şey koparır daha iyi olur. Bir elin nesi var 5 elin sesi var. Çayırbağı için iyi olacak.

EKSİKLER TAMAMLANIYOR
Çayırbağı’nda çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizde terör ile FETÖ belası varken mahallemize yaptıkları hizmetlerden dolayı hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum. Bakanımız vekillerimiz bizim sorunlarımızla ilgileniyorlar. Eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Çayırbağı’nda çok güzel bir birlik beraberlik var. Hizmet anlamında mağduriyet yok. Eksiklikleri de en kısa zamanda tamamlayacağız.

HEDEF İLÇELİK
Çayırbağı’nın her zaman hedefi ilçeliktir. Mahallemiz ilçe olamasa bile Düzköy’ün Belediye Başkanlığına taliptir. Geçmişte olduğu gibi. Çayırbağı’nın oyu ve nüfusu fazladır. Hak edilen her yerde Çayırbağı olacaktır, olmak zorundadır. Tabii ki, ilçe olmak isteriz. Terör olayları ve FETÖ olmasaydı bu çalışmayı başlatacaktım.

YOL YAKINDA BİTECEK
Tonya-Çayırbağı-Düzköy yolu bu dönem çok hızlandı. Milletvekillerimiz Muhammet Balta, Dr. Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora’ya da ilgileri için teşekkür ediyorum. Ödenekleri çıkarıldı. Yol hızlandırılarak 2-3 ay içinde Çayırbağı-Tonya yolu birleşecek. Tonyalılar artık Trabzon’a Çayırbağı’ndan gidip gelecek. Çok da yakın bir yol. Biz Tonya ile iç içeyiz. Benim Zeliha Mahallem Tonya ile yan yana. Herkes hafta sonu veya hastaneye Tonya’ya gider. Bizim Tonya ile bağlarımız bir bu yol tamamlanınca bağlarımız da kuvvetlenecek.

ÇAYIRBAĞLI İSTERSE BAŞARIR
Çayırbağı, 7 tane ilçe merkezinin nüfusu fazla. İnsanı çok mert, devletine, bayağına sahiptir. Ayrıca hizmete susamıştır.  Yıllardır beton görmemiş insanımız yatırımları yolları gördüğü müddetçe başbakanına, bakanına sahip çıkıyor. Çayırbağı’nın milliyetçidir. Çayırbağı’nın insanları, ‘Burası Çayırbağı biz başarırız’ diyerek mahallemizde her seçim bakanlı bir miting oluyor. Bizim hedefimiz Çayırbağı’na başbakanı getirtip miting yapmaktır.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATIYORUZ
Mahallemizde patates mısır festivalimiz var. Yaklaşık 7 yıldır devam ediyor. İnsanlar bir araya geliyor. İnsanları birleştiriyoruz. O gün orda Çayırbağı’nın yöresel kıyafetlerini giyip geleneklerimiz ortaya koyuyoruz. Çayırbağı’nın kültürünü yaşatıyoruz. Dedelerimizden atalarımızdan aldık devam ettiriyoruz. Bizden sonrakiler de Allah’ın izni ile devam ettirecek.

HAYVANCININ EVİ YIKILMAYACAK
Çayırbağı İlçemizin geçim kaynağının çoğu tarım ve hayvancılık. Yayla evlerini hem bakanımız hem de valimiz buraya gelince bire bir konuştuk. Bize bu konu da yardımcı da oldular. Çayırbağlı hayvancıysa, geçimini hayvancılıkla sağlıyorsa ve yaylada ev yapmışsa o evi yıkmayız. Ama Çayırbağlı değil de dışardan iş adamı gelip 3-5 katlı ev yapmışsa onu yıkarız. Biz hem Çayırbağlı hem hayvancı olarak takdir ettik. Çayırbağlının yaylasında hemşehrilerim hayvancılık yapıyor. Hükümetimiz bir çalışma yapıyor. Kısa zamanda o çalışma orada ki yaylacı kardeşlerimize sunulacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.