banner79

Başkan Gümrükçüoğlu, Kariyer Sohbetleri Programında Öğrencilere Konuştu

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi.


Başkan Gümrükçüoğlu, Kariyer Sohbetleri Programında Öğrencilere Konuştu
25 Aralık 2013 Çarşamba 00:00

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde öğrencilerle bir araya geldi.

Kredi Yurtlar Kurumu Nizamiye Yurt Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kariyer Sohbetleri' programına katılan Başkan Gümrükçüoğlu, öğrencilere yaşadığı tecrübelerden hareketle hayatta başarılı olmanın yollarını anlattı ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, vatandaşa söz verdikleri projeler yanında yeni projeler yaparak Trabzon'u geleceğe taşımanın gayreti içerisinde olduklarını kaydederek, "Eğer siz vatandaşınızı seviyorsanız ona vaat ettiğinizle hizmetleri yerine getirip yanına gideceksiniz. Bir sorumluluk hissedecek ve geceleri uykunuz kaçacak. Bu anlayışla hizmet edip halka indiğiniz de vatandaşın hüsnükabulüne ve büyük sevgisine mazhar olursunuz. Şehrinizdeki insanların yaşam standartlarını yükseltebilmek için onlara verdiğiniz sözleriniz varsa onun sorumluluk duygusu ile geceleri uykunuz kaçmalı" ifadelerini kullandı.

Programa ev sahipliği yapan KYK Trabzon Nizamiye Öğrenci Yurdu Müdürü Ahmet Taşan programın amacını, gençlerin Türkiye'nin geleceğinde daha güçlü kariyer elde etmeleri ve ileriye dönük hedefleri olan bir gençlik oluşturmak olarak açıklayarak, katılımından dolayı Başkan Gümrükçüoğlu'na teşekkür etti.

'Başarılı olmanın birinci yolu dersine iyi çalışıp azimli olmaktır' diyen Başkan Gümrükçüoğlu, "Mesleğinizde her zaman en iyisi olmayı hedefleyin. Ana dilinizin yanında en az bir yabancı dil daha öğrenin. Asıl mesleğimin doktorluk olması hasebiyle söylemek isterim ki kesinlikle sigara içmeyin, içilen yerlerde dahi oturmayın. Yarın bu ülke sizin ellerinizde olacak, siz idare edeceksiniz. Dünyada bizleri siz temsil edeceksiniz. Böyle önemli bir sorumluluğu olan kişilerin kendilerini sigara ve alkolle zehirlemeye hakları yok" diye konuştu.

"VATANDAŞI SEVMEK HİZMETLE OLUR"

Konuşmasının devamında Belediye hizmetleri hakkında bilgiler veren Gümrükçüoğlu, "Hedefimiz Trabzon'u dünyanın yaşanılabilir en iyi on şehri arasına sokmaktır" diyerek "Eğer siz vatandaşını seviyorsanız ona vaat ettiğinizle hizmetleri yerine getirip yanına gideceksiniz. Bir sorumluluk hissedecek ve geceleri uykunuz kaçacak. Bu anlayışla hizmet edip halka indiğiniz de vatandaşın hüsnükabulüne ve büyük sevgisine mazhar olursunuz. Şehrinizdeki insanların yaşam standartlarını yükseltebilmek için onlara verdiğiniz sözleriniz varsa onun sorumluluk duygusu ile geceleri uykunuz kaçmalı. Biz bu anlayışla manifesto gibi '61 proje' vaadinde bulunduk. Bunların 55 tane si başladık, yarıladık veya bitirdik. Beş tanesine ise yer bulamadığımız için başlayamadık. Bir tanesinden ise halkın rağbet görmemsi sebebi ile vazgeçtik. Ayrıca 20 projeyi de artı olarak planlayarak şehre kazandırdık" şeklinde konuştu.

Göreve gelmeden önce derslerine iyi çalışarak şehrin sorunlarını tespit ettiklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, "Hazırlamış olduğumuz projelerle hem sorunları ortadan kaldırmaya çalıştık hem de halkımızın yaşam standartlarını yükseltecek hizmetleri hayata geçirdik. Öncelikli olarak çalışmayan derin deşarj ve ana kolektör sistemini 3,5 milyonluk bir ihale ile hizmete sokarak şehrin kanalizasyon sorununu yüzde doksan oranında çözüme kavuşturduk. Halen devam eden kentsel dönüşümlerin bitirilmesiyle de tamamını bitirmiş olacağız. Ulaşım bu şehirde büyük bir problemdi. Ulaşım için üç aşamalı bir çalışma planı ortaya koyduk. Birinci olarak şehir içi güzergahların düzenlenmesini yaptık. İkinci olarak kavşak düzenlemelerin hayata geçirdik. Ayasofya kavşağı bir ay sonra bitirilecek, İtfaiye kavşağının ise yapımı hızla devam ediyor. Değirmendere ve tünel sonrası kavşak düzenlemelerinin planlaması çalışmaları ise sürüyor. Çok önemli diğer bir çalışma ise topografik yapısı itibari ile engebeli olan bu şehirde güneye açılan yollar yapmak. Erdoğdu yolu ile Uğurlu- Karşıyaka yolu 2014 sonunda bitiriliyor ve yine bir inci gerdanlık gibi şehri Doğu Batı istikametinde kuşaklayan Kanuni Bulvarı'nın yapımı Akyazı tarafından yapılan tünellerle devam ediyor. Yani bir şehrin en önemli hayat damarlarından biri olan ulaşımına el attık ve bu planlamalarla düzeltmeye çalıştık" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDE TÜRKİYE ÖRNEĞİYİZ

Kentsel dönüşümlerde Türkiye örneği olduklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon'un dev kentsel dönüşüm projelerinden olan Çömlekçi'de hak sahiplerine bugüne kadar 13 milyon TL ödendiğini kaydetti. Gümrükçüoğlu, TOKİ ile birlikte yaptıkları diğer projelerden biri olan Tabakhane Kentsel Dönüşümü'nde de hak sahiplerine 104 milyon TL ödendiğini ve bugüne kadar 276 binanın yıkıldığını belirtti. Gümrükçüoğlu, Zağnos Vadisi 4. etabında kamulaştırmaların sürdüğünü ve 4. Etap için hak sahiplerine bugüne kadar 37 milyon TL ödendiğini söyledi.

Öğrenci dostu kent oluşturmak için gecemizi gündüzümüze kattık diyen Başkan Gümrükçüoğlu, "Eminim ki mezun olduktan sonra Trabzon'u özleyecek ve ziyaretine geleceksiniz. Gençler bizim geleceğimizdir anlayışı ile bu güne kadar gençlerimiz için bir çok projeyi hayat geçirdik. Trabzon Belediyesi Gençlik Meclisini kurarak gençlerin yönetime daha aktif katılımını sağladık. Kurmuş olduğumuz çamaşırhane ile bugüne kadar on bin öğrencimizin çamaşırlarını ücretsiz olarak yıkadık. Yaptığımız girişimler neticesinde hayırsever iş adamlarımızdan aldığımız burslarla bin 850 muhtaç öğrencimize burs temin ettik. Eski teknik hizmetler binamızın olduğu yerde açmış olduğumuz ücretsiz üniversiteye hazırlık kursu ile ekonomik durumu iyi olmayan gençlerimizi üniversiteye hazırladık ve hazırlamaya devam ediyoruz. Almış olduğumu 45 adet son model konforlu otobüslerle öğrencilerimize daha güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunuyoruz. Türkiye'de öğrencilerin en çok seveceği şehir olabilmek için toplu taşıma ücretlerine zam yapmamayı prensip edindik" ifadelerini kullandı.

Program Başkan Gümrükçüoğlu'nun öğrencilerin sorularını yanıtlamasının ardından son buldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.