Çebi’den Kültür Bakanlığı’na çağrı: "Araklı’da tarihi gün yüzüne çıkaralım"

Recep Çebi

Recep Çebi11 Ocak 2018, 10:42

RÖPORTAJ: HÜSEYİN TERZİ - Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Araklı’nın gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çebi, fiyatların yüksek olduğu gerekçesi ile esnafın satın almaktan vazgeçtiği Küçük Sanayi Sitesinde sorunun çözüldüğünü belirterek hak sahiplerinin müracaatlara başladığını söyledi. Çebi, Araklı’nın Taşönü Mahallesi’nde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisine karşı olduklarını da söyledi. Araklı Meslek Yüksek Okulu’nda hedeflerinin öğrenci kapasitesini 1000 kişiye çıkarmak olduğunu dile getiren Çebi, öğrenci yurt sorununu da en kısa sürede çözeceklerinin müjdesini verdi. Araklı’nın turizm ilçesi olduğunu ifade eden Çebi, Buzluca Mahallesi’nde tarihi Zanayer Kalesi ile Rum Pontus İmparatorluğu döneminde yer altında bir şehrin olduğunu belirtti. Trabzon’un tüm dinamiklerine çağrıda bulunan Çebi, tarihin gün yüzüne çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Çebi, önümüzdeki yerel seçimlerde tekrar aday olmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

İşte Başkan Çebi’nin açıklamaları:
SANAYİ SİTESİNDE SORUN YOK

Araklı’mızda yapamadığımız iş kalmadı. Hepsini hemen hemen hallettik. Bir iki eksiğimiz var. Düğün salonumuz var; onu da yap işlet devret modeli ile hayata geçireceğiz inşallah. Bir de kadınlarımıza üstü kapalı pazar yeri arıyoruz. Onu da yapınca bir sorun yok. Projelerimizin birçoğunu hallettik. Araklı’nın prestij projesi, yılların hayali olan Sanayi Sitesi Projesini bitirdik. Hak sahipleri satın alıyorlar. Bazı spekülasyonlar oldu ama onların hepsini ortadan kaldırdık.

HAK SAHİPLERİ MÜRACAAT YAPIYOR
Sayın Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte görüştük. Bakanımız da gerekli çalışmaları yaptı; fiyatları indirecek şekilde düşürdü. Şuanda Halk Bankası’na sözleşmeleri geldi. Hak sahipleri müracaatlarını yapıyorlar. Bu proje bize Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı zamanında verilen bir projedir. Cumhurbaşkanımıza, TOKİ Başkanımız M. Ergün Turan beye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu Araklı’nın olmazsa olmazı idi. Hayal edemediği projeydi. Sanayi sitesinin olduğu bölgeye bir çarşı kuruyoruz. 216 dükkan var. İlçemize hayırlı uğurlu olsun.

KALECİK PROJESİNE 2.5 TRİLYON
Araklı’da sosyal alan konusunda eleştiriler vardı. Yemek yenebilecek, insanların aileleri ile hoşça vakit geçirebilecekleri alan yoktu. Bunun için de adımlar atıyoruz. Kalecik Projesini ortaya çıkardık. İki buçuk trilyon lira harcadık. Şuanda ihalesini yapıyoruz. Araklı’nın en güzel ve tarihi kalesinin olduğu yerde sosyal alanlar oluşturduk. Bitirme noktasına geldik. Hayırlı uğurlu olsun. Yakında ihalesi yapıldıktan sonra orayı da hizmete açacağız. Bu projede hem Araklı’mıza hem de Trabzon’umuza çok büyük katma değer sağlayacaktır. Orası hakikaten çok güzel bir yerdir.

BUZLUCA’DA TARİH YATIYOR
Kalecik Projesinden söz açılmışken bizim Buzluca Mahallemizde tarihi Canayer Kalemiz var. Kalecik Kalesi ile birbirine bağlı. Ben bunu milletvekillerimize de anlattım. Yine Turizm İl Müdürümüze de anlattım. Ankara’dan Kültür Bakanlığı’ndan buranın incelenmesi gerekir. Burada bir şehir var. Altını çizerek söylüyorum; Pontus İmparatorluğu’ndan kalma bir şehir var. Tarihi Canayer Kalesi. İçerisinde yıllar önce yapılan duvarlar, hamamlar var. Toprağın altında bir şehir var. Araklı’da çok büyük hazine ve değerler var. Bunları gün yüzüne çıkarmak istiyoruz.

İLGİ GEREKLİ
Burayı yabancı turistler gelip zaman zaman inceliyorlar. Ama bizler burnumuzun dibindeki hazineyi ortaya çıkaramıyoruz. Bu tarihi değerleri hem bizim çalışmalarımız ile hem de şehrimizin tüm dinamikleri olarak ortaya çıkarmamız lazım. Buraya bakılması gerekir. Turizm Müdürlüğü’nün, bizim, herkesin bu tür tarihi değerlerle çok yakından ilgilenmesi gerekir.

ARAKLI TURİZMİN MERKEZİDİR
Söz turizmden açılmışken yine Araklı’da bizim Pazarcık’ımız, meşhur Mahura suyumuz (acı su) var. Karadere’de Os Şelalemiz var. Burası da çok fazla rağbet görüyor. Aytaş Şelalemiz var, Turnalı Mahallemizde tarihi camilerimiz var. Rahmetli olan ulema hocalarımız var. Bunları ziyaret etmek isteyen çok sayıda insanlarımız var. Tarihi köprülerimiz, Ağnas hanlarımız var. Turup turizm merkezimiz var. Eğer turizmde bir şeyleri yapmak istiyorsak buradan çağrıda bulunmak istiyorum; Araklı turizmin merkezidir. Tabii bunları hep birlikte gün yüzüne çıkaracağız.

MYO’DA HEDEF 1000 ÖĞRENCİ
Hayırseverlerimiz tarafından ilçemizde Meslek Yüksek Okulumuzda açıldı. Hayırsever Özyurt kardeşlere teşekkür ediyoruz. Yine yeni bir okul daha yapıyorlar; o da tamamlanacak. Meslek Yüksek Okulumuzda şuanda 400’e yakın öğrenci var. Bir lojistik bölümü bir de iş sağlığı ve güvenliği bölümü. Çok kaliteli bölüm. Yeni bölümler de açılacak. Bu bölümleri de açarak inşallah okulumuzun kapasitesini 1000’e çıkaracağız.

YURT SORUNU ÇÖZÜLECEK
İlçemizde eğitim konusunda herhangi bir sıkıntı kalmadı. Bütün okullarımız yeni yapıldı. Meslek okulumuz da ilçemize değer kattı. Ama bir eksiğimiz var. O da öğrenci yurdu. Yurt lazım. Bu yurt çalışmalarını da devam ettiriyoruz. Kısa zamanda inşallah arsa sorununu ortadan kaldırarak güçlü devletimizin yardımları ile inşallaj yurt sorununu da çözeceğiz. Arazi arıyoruz. Karadere vadisinde Karayolları’na ait bir arazi var. Orayı almaya çalışıyoruz. Orayı alabilirsek orada bir yurt yapacağız inşallah.

GÖÇÜ DURDURMAK GEREK…
Bizim yine hedeflerimiz arasında ticaret var. İlçeye muhakkak para girmesi lazım. 50 bine yakın nüfusumuz vardı; göç verdik yine. 47 bine düştük. Burada göçü durdurmamız lazım. İstihdam alanları oluşturmamız lazım. Bunun için başarılı olduk. İlçeye para soktuk ama  yeterli mi? Değil. Daha fazla para sokmamız lazım. Burada insanların alışveriş yapması gerekir. Ticaretin olduğu yerde yatırımlarda daha kolay hayata geçirilir.

YALIBOYU’NA BEŞ YILDIZLI OTEL
Araklı’da yaklaşık 700 daire yapılıyorsa bunların birçoğunu Araklı’nın dışından çağırdığımız işadamlarına yaptırdık. Tabii işadamları ticaretin bol olduğu yatırım yaparlar. İnsanlar, kazancı olmayan yerlere yatırım yapmazlar. Çok şükür Araklı’yı istediğimiz şekle soktuk. Ama Araklı’da otel yok. He zaman diyoruz ki Trabzon’un en büyük üçüncü ilçesiyiz. Şehrin en büyük üçüncü ilçesinde otel olması gerekmez mi? Çok şükür bu sorunu da ortadan kaldırıyoruz. Yalıboyu’nda ruhsat verdik. Yakına orada beş yıldızlı otelin inşaatına başlanacak.

YATIRIMCILAR İLÇEMİZE GELİYOR
Yine Konakönü’nde dört yıldızlı otel yapıyoruz. Şuanda rezidans ile birlikte yapılıyor. Dört yıldızlı otelimizi üç ay içerisinde açıyoruz. Bunu da işadamımız Mehmet Ali Derya yapıyor. Biz, işadamımızı İstanbul’dan davet ettik, sağ olsun geldi ve bu yatırımı yapıyor. Sadece bu oteli değil binalar yaptı. Kendisi de memnun. Bunları gören diğer yatırımcılarda buralara yatırım yapmaya başladı. Yine bir işadamımız ilçemizde büyük bir villa merkezi yapacak. İşadamlarımız, ilçemize gelmeye başladı.

ARAKLI-DAĞBAŞI-BAYBURT YOLU ÇOK ÖNEMLİ
Araklı’nın değerini kat be kat artıracak dev bir proje daha var. Ticareti 10’a katlayacak bir proje. O da Araklı-Dağbaşı-Bayburt yoludur. Çok güzel gelişmeler var. Aşağı bölümde 7 km’lik duble yol çalışmaları devam ediyor. Bazen eleştiriler alıyoruz. Kamulaştırmalar geciktiriyor tabii. Ama dört kilometresi yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Tüneli bitirdik. Arada 44 km’lik bölüm var. O aradaki bölümleri de 10’a yakın tünellerle geçeceğiz. Projeleri çiziliyor. İnşallah 2018’de ihalesini yapacağız. Hedefimiz budur. O yol tamamlandığında Bayburt’tan buraya bir saatte gelinecek. İki saatte de buradan Erzurum’a gidilecek.

HAYVANCILIK CANLANIYOR
Tarıma önem veriyoruz. İlçemizde hayvancılığı artırmayı amaçlıyoruz. İlçemizde 30’a yakın vatandaşımız hayvancılığa başladı. Çok da mutlular. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın birçoğu da bizde. Bu konuda da istihdam yaratmaya çalışıyoruz. Belediye olarak Sosyal Güvenlik Merkezi’ni Çarşıbaşı mevkiimize yaptık. O bölgede hareketlendi. Bir canlılık oldu.

KAMULAŞTIRMALAR TAMAM
Karadere yolundaki son durum şu; Otogar ile Kaşıkçı arasında 7 km’lik alan vardı; dolayısıyla burada biraz kamulaştırma sorunları çıktı. Biz bunları hallettik. Sağ olsun Bakanımız ve milletvekillerimiz ile görüştük. Vatandaşlara paraları ödedik. Gecikmesinin nedeni ise sadece kamulaştırmalardan kaynaklanıyordu. Şuanda o yolun 4 km’si tamamlandı. İnşallah seneye de burayı tamamen bitireceğiz. Ama işleri bir an önce bitirmek kolay değil.

SIVASIZ BİNA İSTEMİYORUZ
Araklı’da yine bazı sıkıntılarımız var. Vatandaşlarımızdan bazıları evini 5 katlı, A’dan Z’ye yapıyor. Dışarısını bırakıyor. Burada böyle bir kültür oluşmuş. Sıva ve boya yok. Biz bunlara bir yaptırım uygularız. Ama biz istiyoruz ki bunu insanlar, kendileri yapsınlar. Onun için arkadaşlarımız, bir an önce binalarının sıva ve boyamasını yapmalarını istiyoruz. Sıvasız ve boyasız binalar ilçemizde kötü görüntülere neden oluyor. Araklı’nın daha güzel görünmesi için bunu yapmamız şart. Eğer yapılmıyorsa artık kanuni yollara başvuracağız.

BÜYÜKŞEHİR’İN TAPULU ARAZİSİ
Çöp konusu en zor işlerden bir tanesi. Temizlik tabii ki önemli. Biz de Araklı’nın çöpünü topladığımızda bunu bir yere dökmemiz gerekir. Dolayısıyla yıllar önce Turup’ta çöplük vardı. Allah’a şükürler olsun oraya mahalle muhtarlarımız ile siyasilerimiz ile vatandaşlarımız ile kısacası topyekün olarak sahip çıkarak onu turizm cennetinden kaldırdık. Dolayısıyla Taşönü Mahallesi’nde Aşkale Çimento’nun kendi tapulu arazisi vardı. Trabzon Büyükşehir Belediyemiz’de Aşkale Çimento Fabrikasının tapulu arazisini devraldı. Şuanda o arazi Büyükşehir Belediyesinin tapulu arazisidir.

VAHŞİ DEPOLAMAYA KARŞIYIZ
Bu çöp konusunda Büyükşehir yasası ile birlikte onun himayesindedir. Onların yetkisinde. Ama hangi insan, ilçesinde çöp olmasını ister ki. Hiç kimse istemez. Dolayısıyla böyle bir sıkıntıyı Araklı yaşıyor. Ama şu var;. Kesinleşen bir şey yok. Çalışmalar sürüyor. Şunu net olarak söylüyorum ki vahşi depolamaya kesinlikle karşıyız. Vahşi depolamaya Araklı’mızın yaklaşık 50 bin nüfusu karşıdır.

ANLATABİLİRİZ…
Ama bunun fabrikasyon şekli var. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde, şehirlerinde var. Şehirlerin göbeklerinde var. Yan taraflarında evler, bahçeler var. Bize de Almanlar, bir sunum yaptılar. 100 ton çöpten 10 ton kül oluşuyor. Diğerlerinden yanarak elektrik üretiliyor. 10 ton külün bir kısmı asfalta gidiyor; bir kısmı da depolanıyor. Bu şekilde olursa bunu insanlara anlatabiliriz. Ayrıca yaklaşık 250-300 kişi de istihdam da ediliyor. Ama şunun altını çiziyorum; Araklı halkımız ile birlikte kesinlikle vahşi depolamaya karşıyız.

DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ
Biz projelerimizi bitiremedik. Devam etmeyi düşünüyoruz. Nasip olursa Allah’ın izni ile devam etmeyi düşünüyoruz. Son olarak da şunu söylemek isterim ki Araklı’da güzel işleri başardık. İstediklerimizin hepsini yaptık. Bize destek veren Araklı halkına çok teşekkür ediyorum. Eksiklerimiz olabilir. Ama 24 saat açık kapı çalışıyoruz. Randevusuz çalıştığımızı, bütün herkesin derdine koştuğumuzu ve bunların birçoğunu da Allah’ın yardımıyla başardığımızı düşünüyoruz. Ama halkımızda bize her zaman destek verdi. Yani demokraside yüzde 85 oy çok iyidir. Son seçimlerde halkımız, Cumhurbaşkanımıza halkımız yüzde 85 oy verdi. Mutluyuz, teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.