İşte dünyayı sallayan o liste!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in daha önceki tarifelerini misillemesi nedeniyle yüzde 10 gümrük vergisi getireceği 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesi yayımlandı

İşte dünyayı sallayan o liste!
11 Temmuz 2018 Çarşamba 11:12

Washington yönetimi, ABD-Çin ticaret savaşının katlanarak  büyümesine neden olacak bir adım daha attı.
 
ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Başkan Trump'ın 18 Haziran'da verdiği  talimat doğrultusunda hazırladığı yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacak Çin  menşeli ürünlerin listesini açıkladı.

Yaklaşık 200 milyar değerinde 5 bin ürünün bulunduğu listede deniz  mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallerden sebze-meyvelere,  tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar pek çok çeşitte ürün yer alıyor.
 
Bununla birlikte, listenin önemli bir bölümünü "Made in China 2025"  girişimini zedeleyecek teknoloji ağırlıklı ürünlerin oluşturması dikkati çekti.
 
Amerikan iş dünyası ve kamuoyunun yorumuna açılan listenin geri  bildirimler ışığında 60 gün içinde son şeklini alacağı bildirildi.
 
"Trump süreci başlatma talimatını verdi"  
ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, listeye ilişkin  açıklamasında, ABD'nin geçen cuma "Çin'in adil olmayan faaliyetlerine cevaben  yaklaşık 34 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 25 tarife uygulamaya başladığını"  hatırlattı.
 
Lighthizer, şunları kaydetti:   
"Çin, ABD'yi 34 milyar dolarlık Amerikan ürününe tarife getirerek  misilledi ve 16 milyar dolarlık ürüne daha tarife uygulamakla tehdit etti. Başkan  Trump, Çin'in hiçbir uluslararası yasal dayanağı ve açıklaması olmayan bu  misillemesine karşılık USTR'ye 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 vergi  konulmasına ilişkin süreci başlatma talimatını verdi." 
 
Trump, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Çin'in yeniden misilleme  yapması durumunda tarife getirilecek toplam ürün değerinin 550 milyar doları  bulabileceğini söylemişti.
 
ABD'nin tüm adımlarına "kısasa kısas" perspektifiyle yanıt veren Pekin  yönetimi, Trump'ı dünya ekonomi tarihindeki en büyük ticaret savaşını başlatmakla  itham ederken, Çin'in halkının temel çıkarlarını korumak için ABD'nin adımlarına  karşılık vermeye mecbur kaldığını savunuyor.  
 
ABD-Çin ticaret savaşının gelişimi 

ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen  gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla  yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı. 
 
Çin, Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük  vergilerine cevaben nisan başında ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25  tarife getirdi. 
 
ABD yönetimi, ayrıca 22 Mart tarihinde Çin'in, Amerikalı şirketlerin  teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz  faaliyetleri gerekçesiyle 50 milyar değerindeki bini aşkın Çin menşeli ürüne iki  aşamalı olarak yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı.
 
Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine  tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara cevaben ABD'den ithal edilen  50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini  bildirdi.
 
ABD Başkanı Donald Trump, 18 Haziran'da Çin'in daha önce açıkladığı  tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolarlık daha gümrük  vergisi uygulanması talimatını verdi.
 
Takvimler 6 Temmuz'u gösterdiğinde, ABD yönetimi, Çin'den ithal edilen  34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi  uygulamaya resmen başladı.  
 
Çin yönetimi, Trump'ın tüm tehditlerine rağmen ABD'nin ithal ürünlere  yönelik mütekabil tarife artışlarının "anında yürürlüğe girdiğini" duyurdu.
 
USTR'nin Çin'den gelen misillemeye cevaben hazırladığı 200 milyar  dolarlık Çin menşeli ürünün listesini yayımlaması, kartopu gibi büyüyen ABD-Çin  ticaret savaşında şimdilik son hamle oldu. Pekin'in bu hamleye nasıl bir yanıt  vereceği ise merak ediliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.