Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Komisyona....

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, emlakçılık sektörüne ilişkin yönetmelik taslağına son şeklini verdiklerini belirterek, "Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde 4'ünden fazla olmayacak." dedi

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Komisyona....
13 Mayıs 2018 Pazar 14:55

banner94

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik  Taslağı'nın, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere gelecek hafta başında Başbakanlığa  sevk edileceğini söyledi.

Taslakta öne çıkan hususlara dikkati çeken Tüfenkci, taşınmaz  ticaretiyle uğraşacaklara, yetki belgesi alma kriteri getirildiğini ve bu  belgenin, il müdürlüklerince verileceğini bildirdi.
 
Tüfenkci, yetki belgesi alınmasının, "ilgili odaya kayıtlı olma, gelir  veya kurumlar vergisi mükellefi olma, 18 yaşını doldurmuş olma, iflas etmemiş  veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olma, hırsızlık,  dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olma" gibi şartlara  bağlandığını anlattı.
 
MESLEKİ YETERLİLİK ŞARTI 
Bu işle uğraşanlara mesleki yeterlilik belgesi şartı da getirildiğine  işaret eden Tüfenkci, "Bu sayede, taşınmaz ticaretinin belirli nitelikleri haiz  olanlar tarafından yapılmasının sağlanması ve bu alandaki tüketici memnuniyetinin  artırılması hedefleniyor." diye konuştu.
 
Tüfenkci, taşınmaz ticaretinde uyulacak ilke ve kuralları da ilk defa  belirlediklerine dikkati çekerek, "Taşınmaz ticaretine yönelik hizmet verilen  işletmede, başka ticari faaliyette bulunulmayacak, verilen hizmet nedeniyle  edinilen bilgi ve belgeler yetkilendirme sözleşmesinde belirtilen esaslar dışında  kullanılmayacak. Hizmet sunarken ahlaka uygun, adil, dürüst, özenli ve makul bir  şekilde hareket edilecek, hizmet verilen kişilerin menfaatlerine aykırı hiçbir  davranışta bulunulmayacak." ifadelerini kullandı.
 
"YAZILI SÖZLEŞME ŞARTI" 
Taşınmaz ticareti kapsamında sözleşme ve belgelere düzenleme  getirdiklerine de dikkati çeken Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hizmetler, yazılı şekilde yapılan yetkilendirme sözleşmesine  dayanılarak verilecek. Verilen hizmete göre, 'alım satıma aracılık sözleşmesi',  ya da 'kiralamaya aracılık sözleşmesi' düzenlenecek. Taşınmazın, alıcı veya  kiracıya gösterilmesinde, her bir taşınmaz için ayrı ayrı taşınmaz gösterme  belgesi düzenlenecek. Farklı işletmeler, hizmetin ortak verilmesi konusunda  hizmet ortaklığı sözleşmesi düzenleyecek."
 
"HİZMET BEDELİ KURALA BAĞLANIYOR" 
Taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedelinin de kurala  bağlandığını vurgulayan Tüfenkci, "Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı,  alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi  hariç yüzde 4'ünden fazla olmayacak. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin  kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi  hariç bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Tüfenkci, taslakta hizmet bedelinin, iş sahibi ile alıcı veya kiracı  arasında aksi yazılı kararlaştırılmadıkça eşit paylaştırılması hususuna yer  verildiğine de aktardı. Taşınmazı gösterme hizmeti karşılığında herhangi bir  ücret talep edilmemesi kuralının getirildiğini bildiren Tüfenkci, yalnızca  işletmenin bulunduğu ilçe sınırı dışında verilen taşınmaz gösterme hizmeti için  ulaşım masrafı talep edilebilmesini öngördüklerini söyledi.
 
"TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULACAK" 
Taşınmaz ticareti yapılan işletmelerin fiziksel şartlarına da standart  belirlediklerine işaret eden Tüfenkci, "İş yeri açma ve çalışma ruhsatı  verilmeden önce belediye veya il özel idareleri ile diğer idareler tarafından  kontrol yapılarak, bu şartları taşımayan işletmelere ruhsat verilmemesi  öngörülüyor. Taşınmaz ticaretinin takip ve kontrolünün sağlanması amacıyla  Bakanlık tarafından üç ay içinde Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak.  Yetki belgesi verilmesi, askıya alınması, yenilenmesi ve iptal edilmesi işlemleri  bu sistemden yapılacak." dedi.
 
"UYUM SÜRECİ TANINDI" 
Tüfenkci, öngörülen geçiş süreleri hakkında da bilgi vererek, şunları  kaydetti: 

"Gelir veya kurumlar vergisi kaydı bulunan ve meslek odasına kayıtlı  olarak bu işi yapanlar, faaliyetlerine devam edebilmek için durumlarını  yönetmelikte öngörülen şartlara uygun hale getirerek 18 ay içinde yetki belgesi  alacak. Bu kişilerde lise mezunu olma şartı aranmayacak. Gelir veya kurumlar  vergisi kaydı bulunmayan ve meslek odasına kayıtlı olmadan bu işle iştigal eden  kişiler ise lise mezuniyet şartı da dahil olmak üzere yetki belgesi verilmesi  için gereken tüm şartları sağlayarak 18 ay içinde yetki belgesi alacak. Milli  Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda  taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olanlarda mesleki yeterlilik belgesi  şartı aranmayacak. Bu sayede, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden tacirler ile  esnaf ve sanatkarların kazanılmış hakları korunacak."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.