Bakan Akar'dan sert mesaj! "Bedeli ağır olur"

Milli Savunma Bakanı Akar, "Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta yapılan provokasyonların etkisinin olmayacağını herkesin bilmesi lazım." dedi

Bakan Akar'dan sert mesaj! "Bedeli ağır olur"
22 Aralık 2018 Cumartesi 12:03

banner94

Milli  Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar ve Pakistan'daki temaslarının ardından dün  Afganistan'ın başkenti Kabil'e geçti. 
 
Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığını  ziyaret eden Akar, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Afganistan Savunma  Bakanı Tarık Şah Bahrami ile ayrı ayrı görüştü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege ve Akdeniz'de  gerginliğin artırılmaması gerektiğini belirterek, "Herkesin tahriklerden,  provokasyondan uzak durması, aksi halde bunun bedelinin ağır olacağını bilmesi  lazım." dedi. 

Akar, Katar ve Pakistan'daki temaslarının ardından dün Afganistan'ın  başkenti Kabil'e geçti. Hamid Karzai Havalimanı'nda Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi  Oğuzhan Ertuğrul, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Albay Yaşar Dilber,  Afgan yetkililer ve diğer ilgililerce karşılanan Akar'ın ilk durağı Afganistan  Türk Görev Kuvveti Komutanlığı oldu.

Burada faaliyetlere ilişkin bilgi alan Akar, daha sonra komutanlık  personeli ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Yaptıkları önemli ve başarılı  görevlerle Türkiye'yi gururla temsil eden personeli kutlayan Akar, son dönemde  Türkiye'nin çevresinde önemli gelişmelerin olduğuna, bunların da her geçen gün  süratle değiştiğine dikkati çekti. Gelişmelerin yakından takip edildiğini ifade  eden Akar, "Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, TSK olarak elimizden geldiği  kadar dün olduğu gibi bugün de büyük bir dikkat, hassasiyetle bize verilen görevleri en iyi şekilde yapmak, ülkemizin, milletimizin hak ve hukukunu korumak,  egemenlik ve bağımsızlığının devamı, uluslararası hukuktan doğan haklarımızı  korumak ve kollamak için arkadaşlarımız gece, gündüz büyük bir azim ve  kararlılıkla görevini yapıyor." diye konuştu.

TSK'nın bir taraftan 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında,  diğer taraftan 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda üzerine düşen görevleri  aralıksız yapmaya devam ettiğini belirten Akar, "81 milyonun güvenliği bizim için  esastır. Burada herhangi bir ayrım, ayrılık, gayrılık asla ve kat'a söz konusu  değildir." dedi.

Milli Savunma Bakanlığının yeni yapısı altında TSK'nın bir bütün  olarak bundan önce olduğu gibi Anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda  milletinin emrinde, görevinin başında olduğunu ifade eden  Akar,  FETÖ,  PKK/YPG/PYD ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelenin aralıksız sürdüğünü, en  son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar da devam edeceğini belirtti.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının başarıyla  gerçekleştirildiğini hatırlatan Akar, "Hem planlama hem icra safhasında hiçbir  ordunun, ülkenin göstermediği kadar sivil halka, masum insanlara, çevreye zarar  vermemek için azami dikkat, hassasiyet gösterilmiştir. Operasyonlardan sonra bir  Musul'un, Halep'in, Doğu Guta'nın , Rakka'nın haline bakın bir de Afrin'in  fotoğrafına bakın." diye konuştu.

"Bunun imkan ve ihtimali yok" 
Terör örgütünün, Irak'ın kuzeyindeki varlığına dikkati çeken Bakan  Akar, şöyle devam etti: 

"Bunu Bağdat'la görüşüyoruz, oradaki Iraklı kardeşlerimize bunu  anlatıyoruz beraber operasyonunun yapılması konusunda, onlarla iş birliği yapmaya  açık olduğumuzu tekrar tekrar söylüyoruz. Diğer taraftan da Irak'ın kuzeyinden  gelip bizim güvenlik güçlerimizi, halkımızı öldüren, onları katleden bu  alçakların oradaki varlıkları da bir gerçek. Onlar orada durduğu müddetçe bizim  Irak'ın kuzeyinde de operasyonlarımızın devam edeceğini kendilerine söylüyoruz.  Operasyonlarımız devam edecek."

Sincar ve Karacak Dağı bölgelerindeki terör hedeflerine yönelik  düzenlenen hava harekatını anımsatan Akar, "Bir laf çıkmıştı, 'Teröristler  Kandil'den taşınacaklar, Sincar'da yeni bir Kandil kuracaklar.' Bunun imkan ve  ihtimali yok. Hiçbir şekilde nasıl ki Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoruna  müsaade etmiyorsak aynı şekilde Sincar'ın da herhangi bir şekilde ikinci bir  Kandil olmasına asla müsaade etmemiz söz konusu değil." dedi.

"Herkesin aklını başına toplaması lazım" 
Akar, 462 bin kilometrekarelik mavi vatandaki hak ve menfaatlerin de  korunduğunu belirterek, bununla ilgili herhangi bir tereddüdün olmadığını  belirtti. "Herhangi bir şekilde haklarımızdan ödün vermemiz söz konusu değil."  ifadesini kullanan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hiçbir şekilde Ege'de, Akdeniz'de, Kıbrıs'ta Türkiye Cumhuriyeti  devletine, KKTC'ye karşı hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi, bizim  olmadığımız hiçbir kararın, alınacak hiçbir tedbirin de geçerliliğinin, yaşama  şansının olmadığını da tekrar tekrar dile getirdik. Biz iyi komşuluktan,  dostluktan, barıştan, istikrardan yanayız. Buralarda yaşayan insanların barış,  huzur, refah içinde yaşamasından yanayız ancak bunun dışında da hiçbir şekilde,  her ne pahasına olursa olsun haklarımızdan asla ödün vermeyeceğimizi herkesin  bilmesi, aklını başına alması, tahriklerden, provokasyondan uzak durması aksi  halde bunun bedelinin ağır olacağını bilmesi lazım. Bu konuda her türlü  tedbirimiz, hazırlığımız vardır. Ülkemizin ve milletimizin hak ve hukukunu  korumak adına gereken neyse bunların hepsi de yeri ve zamanı geldiğinde  gerçekleştirilecektir. Hiçbir şekilde kıyılarımıza yakın mesafelerde, Ege'de,  Akdeniz'de, Kıbrıs'ta yapılan provokasyonların etkisinin olmayacağını, bunlardan  dolayı herhangi yanlış hesaplara girmemeleri gerektiğini, bu şekilde bir yere  varmalarının, bir şey elde etmelerinin mümkün olmadığını da herkesin bilmesi  lazım. Herkesin aklını başına toplaması, herhangi bir maceraya sebebiyet  vermemesi lazım. Muhataplarımıza bizim en samimi, ciddi tavsiyelerimiz bunlardır. Dolayısıyla gerginliği artırmanın kimseye faydası yok. Ege'de, Akdeniz'de  gerginliğin artırılmasından herkesin uzak durmasının ülkelerimizin lehine  olduğunu da bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Kabil'de görevli bazı yabancı askerlerle de bir araya gelen Akar, daha  sonra Afganistan Savunma Bakanlığına geçti. Burada askeri törenle karşılanan  Bakan Akar, şeref defterini de imzaladı.

Akar, Afganistan Savunma Bakanı Tarık Şah Bahrami ile görüşmesinin  ardından, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile bir araya geldi. Afganistan  Birinci Başkan Yardımcısı Raşid Dostum ile de görüşen Akar, daha sonra yurda  döndü.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.