Erdoğan'dan af açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda konuştu. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği af ile ilgili Erdoğan, "Gündemimizde öyle bir şey kesinlikle yok"ifadesini kullandı

Erdoğan'dan af açıklaması!
13 Mayıs 2018 Pazar 14:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin  gündeminde bir af düşüncesinin kesinlikle olmadığını bildirdi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk  Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin  gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af konusundaki açıklamalarına  ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Bahçeli'nin bu talebi veya teklifi, kendisine ait  bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle, böyle bir düşüncemiz  kesinlikle yok." dedi.
 
"Kimlerin zaafları olmuşsa, onlarla artık yürümek mümkün değil" 
Erdoğan, bir gazetecinin "Milletvekili aday listelerinde yeni isimler  mi olacak?" sorusuna, şu yanıtı verdi: 

"Yeni isimler noktasında bu adeta iki kere iki dört. Biz, hücre  yenilemesini siyasette başaran bir partiyiz ve mevcutla yetinen değil, kadrosunu,  hücrelerini sürekli olarak yenileyen, güçlendiren, nerede eksiklerimiz var,  aksamalarımız var, bunları gidermeye çalışan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla  burada da nerede aksama varsa, nerede sıkıntılar varsa, bunları gidermek  suretiyle yeni bir kadro ortaya koymanın gayreti olacağız.
 
Bir defa biz siyasette kadroyu, Ankara'ya milletvekili taşımak olarak  görmüyoruz. Böyle bir şey olmaz. Siyasette milletvekilliği sorumluluğunu  üstlenmiş arkadaşlarımız bir defa kesinlikle bu işin hakkını dört dörtlük  vermeli. Ankara'ya taşınıp, Ankara'da da parlamentoya doğru dürüst gelmeyen bir  ekiple, bir kadroyla yürümek, böyle bir şeyi düşünmüyoruz. Bu konularda kimlerin  zaafları olmuşsa, kimler bu konularda falso yapmışsa tabii ki onlarla artık  yürümek mümkün değil. Onun için kadroyu tazelemek, bu bizim için çok önemli."
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarının  indirilmesi konusunda çağrısının devam edeceğini belirterek, "Hele hele 24  Haziran'dan sonra bunun şekli de oranı da çok daha farklı bir şekilde gelişecek.  Çünkü ben faizi her türlü ekonomik alanda kötülüğün anası babası olarak  görüyorum. Bunu bir defa başarmamız lazım." dedi. 
 
Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP  Salonu'nda düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin  sorularını cevapladı.
 
Bir gazetecinin "Faiz indiriminde bir düşüş yaşandı. Bunun yeterli  buluyor musunuz? İş dünyası özellikle diğer kalemlerdeki faiz oranlarının  düşürülmesini bekliyor. Bu konuda yeni bir çağrınız olacak mı?" sorusu üzerine  Erdoğan, bu konuda çağrılarının devam edeceğini söyledi.
 
Faiz konusunda kanaatlerinin bilindiğini hatırlatan Erdoğan, şunları  kaydetti: 
"Bu konuda çağrım oldu ve olmaya devam edecek. Hele hele 24  Haziran'dan sonra bunun şekli de oranı da çok daha farklı bir şekilde gelişecek.  Çünkü ben faizi her türlü ekonomik alanda kötülüğün anası babası olarak  görüyorum. Bunu bir defa başarmamız lazım. Burada son olarak ekonomideki yetkili  arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda, orada attığımız adımlar hemen tesirini  gösterdi. Şu anda 0,98 bazda bir düşüş yapıldı. Bu bile hemen konut satışını  etkiledi. Bunlar gerçek. Bu konulara kör olmak gibi bir böyle garipliğimiz  olamaz. Bu bir vaka, onun için 'Hem yastık altındaki parayı çekelim hem kayıt  dışındakileri kayıt altına alalım.' diyorsun. Hem bunu söyleyeceksin hem de bu  noktada gerekli adımları atmayacaksın. Olmaz."
 
 "Benim milletim bunları yutmayacak" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Binali Yılıdırım'ın son günlerde  açıkladığı tedbir paketi gerekse şu anda faizdeki uygulamaların Türkiye'yi çok  daha iyi bir yola taşıyacağına inandığını vurgulayarak, "Ama birileri gibi de  öyle 'Bedava konut verelim, daire verilim.' böyle bir şey yok. Şimdi bir de böyle  şeyler duymaya başladık. Bedava konut dağıtacaklarmış. Nasıl oluyor bu iş? Artık  bunlara da alıştık. Ama benim milletim herhalde bunu yutmayacaktır." ifadelerini  kullandı.
 
"12 Gözlem noktası kontrolümüze geçecek"  
Bir başka gazetecinin "Suriye'de devam eden çatışmalarda yeni bir  boyut ortaya çıktı. İsrail ve İran güçleri karşılıklı savaşıyor. Bizim de  Suriye'de askerimiz var. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?" şeklindeki bir sorusunu  Erdoğan, şöyle cevapladı: 

"Biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Şu anda bize dokunana biz dokunuruz,  bize dokunmayanlarla bizim bir işimiz olmaz. Biz terör örgütleriyle mücadelemizi  verdik, veriyoruz. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Afrin ve Cerablus  bunun en güzel örneğiydi. Bundan sonraki süreçte de  o terör koridoru olarak  oluşturulmaya malum -en doğudan en batıya- bölgeyi zaten kontrolümüze aldık,  alıyoruz. Afrin'den sonra İdlib'teki gelişmeleri zaten biliyorsunuz. Şu anda 10  gözlem noktası elimizin altında. Ama şimdi orada 11-12 var. Bunları da bu hafta  içerisinde bitirip böylece 12 gözlem noktası kontrolümüz altına girdikten sonra  İdlib ile ilgili sıkıntılar da büyük oranda halledilmiş olacak. Tabii ardından  malum Tel Rıfat ve Münbiç sorunumuz var. Bu konuda Dışişleri Bakanımızın Amerika  Dışişleri Bakanı ile bir ön görüşmeleri oldu, devamı olacak. Bununla birlikte  bize verdikleri sözü tutmalarını bekliyoruz. Eğer verdikleri sözü de tutarlarsa,  o zaman Münbiç'te de PYD/YPG'nin orayı terk etmelerini kendilerinden istiyoruz.  Oraya da gerçek sahipleri gelip yerleşecekler."
 
Erdoğan, Anneler Günü'nü kutladı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, annelerin Anneler Günü'nü  kutlayarak, şunları söyledi: 

"Anneler Gününüzü tebrik ediyorum. Anneleri hayatta olanlara tavsiyem,  'Annelerinizin ayaklarının altını öpün. Cennetin kokusunu alın.' Ölmeyenler de  annelerini dualarında uzak tutmasınlar. Mukadder olan neyse o olacak ama annesiz  olmak gerçekten çok zor. Tüm annelere saygılarımı, sevgilerimi iletiyorum."
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve  Birleşik Krallık olarak ekonomik iş birliğinin Brexit sonrasında da kesintisiz  sürmesini istediklerini belirterek, "Bu dönemi zaten çok olumlu seyreden ekonomik  iş birliğimizin daha da ilerletilmesi bakımından böyle bir fırsata dönüştürelim  istiyoruz ve bu yönde de gerekli adımları kararlı atıyoruz." dedi. 
 
Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP  Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, bugün Birleşik Krallık'a varışlarının  hemen ardından Tatlıdil Forumu'nun kapanış toplantısına yetişeceklerini ve  yapacakları bir konuşmayla da forumun bu yılki çalışmalarını tamamlamış  olacaklarını söyledi.
 
Bunun yedinci toplantı olduğunu dile getiren Erdoğan, forum kapsamında  düzenlenecek öğle yemeğine de bu vesileyle de yetişmiş olacaklarını aktardı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İki ülkenin kültür, sanat, siyaset ve iş  dünyasından oluşan seçkin bir toplulukla bir arada olacağız. Tatlıdil Forumu'nun  kuruluşunu 2011 yılında başbakanlığım döneminde Birleşik Krallık'ı ziyaretim  sırasında ilan etmiştik. Aradan geçen 7 yıllık sürede Tatlıdil Forumu giderek  gelişti. Bir yıl Türkiye, bir yıl Birleşik Krallık olmak suretiyle bu çalışmaları  devam ettirdik." diye konuştu.
 
Önlerindeki süreçte formun fonksiyonu ve kapsamını daha da  güçlendirerek yollarına devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü: 
"Birleşik Krallık'la iş birliğimizin gelişmesine özel önem veriyoruz.  Tabii Tatlıdil Forumu'nun da buna çok ciddi katkıları oldu, oluyor. Bölgesel ve  küresel sınamalar karşısında görüşlerimizi ve tutumlarımızı büyük ölçüde  karşılıklı değerlendirme fırsatı bulduğumuz oturumları burada gerçekleştiriyoruz.  Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, stratejik ortağımız ve müttefikimiz  Birleşik Krallık'la üst düzeyde düzenli tabii bir tema oluşturuyor. Ziyaretim  sırasında 15 Mayıs Salı günü Kraliçe 2. Elizabeth ile bir araya geleceğiz. Ayrıca  Birleşik Krallık Başbakanı Sayın Theresa May ile aynı gün görüşmelerimiz olacak.  Gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmeleri o gün gerçekleştireceğiz.  Başbakan Theresa May'i geçen yıl ki Türkiye ziyareti sırasında ben de kabul  etmiş, son derece verimli görüşmelerimiz olmuştu. Bu ziyaretim sırasında da ikili  ilişkilerimizi ve ortak gündemimizde yer alan bölgesel ve uluslararası  gelişmeleri de ele alacağız. Ekonomi, güvenlik, savunma ve bunun yanında terörle  mücadele, iki ülke için de öncelik taşıyan alanlar ve buralardaki iş birliğimiz,  bunları daha nasıl geliştirebiliriz, bu alanlarda birlikte neler yapabiliriz,  bunları konuşacağız. İki garantör ülke olarak Kıbrıs ile ilgili son durumu gözden  geçirecek, Avrupa'daki gelişmeleri değerlendireceğiz. Başta Suriye, Irak, İran ve  kapsamlı ortak eylem planı olmak üzere bölgemizdeki güncel gelişmeleri de ele  alma fırsatı bulacağız."
 
"İkili ticaret hacminde hedefimiz 20 milyar dolara ulaşmak" 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık ile ikili ticaret  hacminin 2017'de 16,2 miyar dolara ulaştığını hatırlatarak, bu yıl sadece  ocak-mart döneminde ikili ticaretin yüzde 39 oranında bir artış kaydederek, 5  milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.
 
İkili ticaret hacminde hedeflerinin 20 milyar dolara ulaşmak olduğuna  işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: 
"İki ülkenin potansiyelinin bu rakamın da üzerinde olduğuna  inanıyorum. Bu hedefe ulaşmak için özellikle yatırımlar ve ortak projeler büyük  önem arz ediyor. Birleşik Krallık son 15 yılda ülkemize 10 milyar dolara yakın  doğrudan yatırım yaparak, Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler arasında yer  almıştır. Özellikle TAI ve İngiliz Savunma Sanayisi'ne yönelik sistemler  konusunda, bu firmalar 5. nesil savaş uçağı olarak tasarladığımız milli muharip  uçak projesinde iş birliği içerisindeler. İnşallah savunma sanayi alanında  stratejik öneme haiz daha pek çok ortak projeye imza atacağız. Türkiye ve  Birleşik Krallık hükümetleri olarak ekonomik iş birliğimizin Brexit sonrasında da  kesintisiz sürmesini istiyoruz. Bu dönemi zaten çok olumlu seyreden ekonomik iş  birliğimizin daha da ilerletilmesi bakımından böyle bir fırsata dönüştürelim  istiyoruz ve bu yönde de gerekli adımları kararlı atıyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti vesilesiyle yabancı yatırımcılarla da  bir araya geleceklerini, gerek Türkiye'de yatırımı olan gerekse yatırım arzusu  içinde olan firmalarla görüşme imkanlarının olacağını anlattı.
 
Yine ayrıca Chatham House'ta bir hitaplarının olacağını, orada da  katılımcılarla bir görüşme yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "Zannediyorum orada  da mesajlarımızı uluslararası camiaya verme fırsatını bulacağız. Tabii bazı  düşünce ve sivil toplum kuruluşlarıyla ayrıca talepler var, onlarla yine  görüşmeler yapacağız. Ziyaretimin hayırlara vesile olmasını diliyorum." şeklinde  konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.