Karar verildi! Pazar günü kapalı olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, çay bahçelerinin oy verme günü kapalı olması gerektiğine karar verdi

Karar verildi! Pazar günü kapalı olacak
19 Haziran 2018 Salı 14:42

banner94

YSK'nin kararına göre, Kula'da bir esnaf, işlettiği çay bahçesinde çay  ve tost dışında bir şey satılmadığını, bu nedenle çay ocağının seçim günü açık  olup olmayacağı konusunda Kula İlçe Seçim Kurulu Başkanlığından görüş istedi.  İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da yazıyı YSK'ye gönderdi.

Talebi görüşen YSK, çay bahçelerinin oy verme günü kapalı olması  gerektiğine karar verdi.
 
YSK'nin kararında, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen  Kütükleri Hakkında Kanunun 79. maddesinin "İçki ve silah taşıma yasağı" başlıklı  ikinci fıkrasında, "Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince  kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir."  hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.
 
2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun 7. maddesinde,  "Kişilerin tek tek veya toplu olarak eğlenmesi, dinlenmesi veya konaklaması için  açılan otel, motel, pansiyon, kamping ve benzeri konaklama yerleri; gazino,  pavyon, meyhane, bar, birahane, içkili lokanta, taverna ve benzeri içkili yerler;  sinema, kahvehane ve kıraathane, kumar ve kazanç kastı olmamak şartıyla adı ne  olursa olsun bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki  elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarının içerisinde  bulunduğu elektronik oyun yerleri, internet kafeler ve benzeri yerler umuma açık  istirahat ve eğlence yeri sayılır." hükümlerinin yer aldığı belirtildi.
 
Seçimin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla  2839 sayılı Kanunun 42. maddesi dikkate alınarak, 298 sayılı Seçimlerin Temel  Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 79. maddesinde yer alan içki ve  silah taşıma yasağı ile 80. maddesinde öngörülen yayın yasağının uygulama usul ve  esaslarının belirlenmesine ilişkin YSK kararında da "Oy verme günü oy verme  süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence  yerlerinin kapalı kalacağına, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda  yalnızca yemek verilebileceği..." düzenlemesine yer verildiği aktarıldı.
 
Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 24 Haziran'da  yapılacak seçimde, 298 sayılı Kanun, 2559 Kanun ve Kurul kararı uyarınca çay  bahçelerinin oy verme günü kapalı olması gerektiğine karar verilmesi gerektiği  kaydedildi.
 
Okul kantinleri açık olacak 
YSK'ye Nazilli İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca da oy verme günü okul  kantinlerinin açık olup olmayacağı konusu soruldu.
 
Bu talebi de görüşen YSK, ilgili kanunlar ve YSK kararlarının  değerlendirilmesi sonucu, oy verme günü okullardaki kantinlerin açık  bulundurulmasında engel bulunmadığına karar verdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.