Üniversiteye giriş sınavsız mı olacak?

Üniversiteye sınavsız giriş ile ilgili YÖK'ten flaş açıklama...

Üniversiteye giriş sınavsız mı olacak?
22 Eylül 2017 Cuma 11:00

Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite giriş  sisteminde bir çalışma yapıldığı yönündeki açıklamalarına ilişkin, değerlendirmelerde bulundu.

Üniversiteye giriş sistemindeki merkezi sınavların fırsat eşitliğini  ve adaleti temin ettiğine yönelik daha önceki açıklamalarını hatırlatan Saraç, "Anadolu'nun herhangi bir yerinden gelen imkanları sınırlı bir çocuk, bu merkezi  sistemle Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine girebiliyor. Demek ki adil bir  düzenek." dedi.

Yükseköğretim sisteminin bütünüyle çok dinamik bir sürece sahip  olduğunu, bu nedenle üniversite giriş sisteminde de aksayan ya da iyileştirmeye  ihtiyaç duyulan taraflar için YÖK'te bir yıl önce bir çalışma başlattıklarını ve  zaman zaman Cumhurbaşkanına arz ettiklerini belirten Saraç, şöyle devam etti:
"Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu  olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek.  YÖK'teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve  merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle  yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın  Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki  sınav baskısını azaltmamız gerek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklamalarına katıldığını  vurgulayan Saraç, şunları söyledi:
"Sınav stresi, eğitim öğretimin her kademesinde öğrenci üzerinde bir  baskı oluşturuyor. Bu, eğitim öğretime de olumsuz etki ediyor ama bu durum bize  şöyle bir görev yüklüyor: Stresi azaltan daha yalın bir sistemle öğrencilerimizin  muhatap olmasını sağlayacak bir düzenlemenin Türkiye'ye kazandırılması."

"Aileler kesinlikle tedirgin olmasın"
Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük Radikal  değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabileceğine dikkati çeken Saraç, şöyle  konuştu:

"Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir  sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Fakat öğrencilerimiz ve ailelerimiz  kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik  söz konusu olmayacak. Bunu YÖK Başkanı olarak sarahatle ifade ediyorum.  Ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasınlar. Öğrencilerimiz, çalışma  şekillerini değiştirmesinler. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar.  Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem  öğrencilerimizin çalışma stillerini değiştirici nitelikte asla olmayacak. Çünkü  bu hususta bir istikrarın söz konusu olması icap ettiğini düşünüyoruz. Bu konuda  Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatı, öncelikleri ve kazandırmak istedikleri  yetkinlikler her zaman için dikkate almamız gereken hususlardır, tabii ki dikkate  alacağız."

"En yakın zamanda uygulamaya konulabilir"
Sınavlardaki yalınlaştırma ve sadeleştirmenin bu yılki üniversite  sınavlarında uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya karşılık Saraç, "Bu  sistem, bizim planladığımız şekilde gerçekleşirse bu değişiklik mevcut giriş  sisteminin daha yalın hale getirilmesi olduğundan dolayı en yakın zamanda da  uygulamaya konulabilir." ifadelerini kullandı.

Toplum için doğru olanı tespit etmenin gerekliliğine işaret eden  Saraç, "Daha yalın, karmaşık olmayan ve daha kolay yönetilebilir bir model  getireceğiz." dedi.

Yekta Saraç, gelecek hafta bu konuya ilişkin genel çerçeveyi kamuoyu  ile paylaşacaklarını kaydetti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.