KURALLARI İHLAL ETMEYİN


Hüseyin TERZİ

Hüseyin TERZİ

12 Haziran 2018, 09:32

Trabzon’da hemen hemen her gün ilginç ve çetrefilli olaylarla karşılaşıyoruz.

Özellikle trafiğin sıkışık olmasından dolayı bazı sabırsız sürücüler çılgına dönüyor ve kuralları ihlal edebiliyorlar.

Sıkışan trafikte acele eden şoförler, bir diğer aracın şoförünü zor durumda bırakıyor.

Hatalı sollama yapan sürücülerden tutun da uyarı sinyallerini dikkate almayan sürücüler, şehrin trafik akışını bozarken büyük kavgalara da sebebiyet veriyor.

Şehirde sürücüler arasında kuralsızlığa çanak tutanların en başında dolmuşçu esnafımız geliyor.

Duyarlı ve kurallara uyan dolmuşçu esnafımızı elbette tenzih ederim yalnız bazı dolmuşçu esnafımız, kuralları hiçe sayarak istediği gibi şehirde hareket edebiliyorlar.

Belediye otobüs duraklarının işgal ettikleri gibi yaya geçitlerinde yolcu indirip bindiriyorlar.

Hatalı sollamalarla diğer sürücüleri de zor durumda bırakabiliyorlar.

Haklıymış gibi de herkesle kavgaya da tutuşuyorlar. Kendilerine yapılan uyarıları dikkate almıyorlar. Hemen hemen her gün bu tür istenmeyen olaylara görebiliyoruz.

Dün de gözlemlediğim bir olayı sizlerle paylaşmak isterim.

Sabah saatlerinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüsü ile seyahat halindeydim.

Otobüs, Meydan’daki durağa yaklaşırken önüne çıkan dolmuş yüzünden ani frene basarak durmak zorunda kaldı. Otobüsteki yolcularda tedirgin oldu.

Belediye otobüs şoförü ile dolmuşçu esnafı karşılıklı hararetli tartışma içerisine girdi.

Belediye otobüs şoförü haklı olarak dolmuş şoförüne çıkışarak “Görmüyor musun sinyal veriyorum, durağa yanaşacağım. Neden önüme çıkıyorsun” diyerek dolmuş şoförüne kızdı.

Oysa dolmuşçu esnafı ise hatasının farkına varıp özür dileyecek yerde kendini savunmaya ve belediye otobüs şoförü ile tartışmaya devam etti.

Ardından karşılıklı bağrışmalar ve hakaretvari konuşmalar devam etti. Bu durumdan yolcular da rahatsız oldu.

Neyse ki yolcuların da araya girmesiyle kavganın önüne geçilmiş oldu.

Burada dolmuşçu şoförünün niyeti belediye otobüsünün önüne geçip duraktaki yolcuları otobüsten önce almaya çalışmaktı.

Bunun içinde her yolu mubah sayarak trafik kurallarını ihlal edebiliyor.

Kuralsızlık yapan bazı dolmuşçu esnafımıza belediye otobüs duraklarını işgal edilmesinin yasak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Şehirde bile bile hiç kimsenin huzur kaçırmaya, kargaşaya, kavgaya sebebiyet vermesine hakkı yok.  Herkes birbirinin hakkına karşılıklı olarak saygılı olmak zorundadır.

Bu yüzden kurallara uymayan bazı dolmuşçu esnafımız işi düzgün yapmalı.

Duraklar size ait değil, öyle her istediğiniz yerden yolcu alamazsınız, istediğiniz her yerde yolcu indirip bindiremezsiniz.

Sırf daha fazla yolcu alabilmek için şehir içinde korna çalarak çevreye rahatsızlık veremezsiniz.

Büyüklerimiz sürekli anlatıp duruyor, eskiden Trabzon şoför esnafının büyük bir saygınlığı varmış şehirde. Giyimi kuşamı, konuşması ile örnek bir davranış biçimi sergiliyorlarmış.

Müşterilerine en güzel şekilde davranır, kuralları da uydukları gibi çevreye de rahatsızlık vermiyorlarmış.

Çok önemli bir kamu hizmetini yerine getiren dolmuşçu esnafımızdan ricamız şu ki tıpkı eski yıllarda olduğu gibi daha saygılı ve kurallara uyarak işinizi yapın.

Elbette şimdi de çok saygılı, kurallara uyan şoför esnafımıza rastlıyoruz. Onların da diğer esnafımıza örnek olmasını diliyoruz.

Bu arada şoför esnafı tarafından çok sevilen ve sayılan Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sayın Ömer Hakan Usta’ya da çağrımız var.

Mütevazi, alçakgönüllü ve beyefendi kimliği ile şoför esnafının gönlünde taht kuran Sayın Usta’nın kural ihlali yapan ve şehirde huzursuzluğa neden olanları uyarmasını istiyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.