24 Mayıs 2016 - Salı : 18:34:31
Uğur YENİDOĞAN

VEYSEL İPEK HOCAM!

06 Mart 2013  /  
  • Küçült
  • Büyüt
  • Yazdır
  • Yorum Yaz
Veysel İPEK. 1933 Şalpazarı Çarlaklı köyünde doğdu.

Doğum günü ne zaman bilemiyorum. Belki, sonbaharın çöğör yanığı kokusuyla özdeşleştiği açık havada ılık ılık esen kıble rüzgarının estiği  bir gündü... (Çöğör, mısır hasat edildikten sonra toprakta kalan sap ve kök kısmına verilen isimdir. İşte bu çöğörler yaprakların iyice döküldüğü  ilerlemiş sonbahar günlerinde bahçelerde öbek öbek toplanıp yakılır, kokusu dört bir yana yayılırdı.)

Belki de köy çocukları için,  ilkbaharın belirtisi olan "guguk kuşunun ötmeye başladığı zaman" doğmuştu...

Hocamızın Şalpazarı'nda başlayan hayat hikayesinin önemli bir yerini Trabzon Lisesi oluşturur. Veysel İpek; 1959-1996 Yılları arasında bu okulda matematik öğretmenliği yaptı. Binlerce öğrenciyi okuttu. Yetiştirdi. İçlerinden çok ünlü çıktı. Bakan, General, Profesör ve toplumun tüm kesimlerinde bugün görev yapan öğrencileri oldu. Hasbelkader ben de hocamızın bilgisinden "ucundan" da olsa nasiplendim.

1973/1974 yılında Trabzon Lisesi Fen Bölümü'nden mezun oldum. Trabzon Lisesi'nin adının ve şanının yükseklerde olduğu zamanlarda okuma şerefine erişenlerdenim. İşte o yıllarda tanıdım hocamızı... Matematik'ten bütünlemeye kalmış fen  bölümünün onlarca öğrencilerinden birisiydim. Veysel Hoca ile o yaz başında tanışmıştım. Bir kısım öğrenciye okulda ücretsiz kurs vermişti. O öğrencilerden birisi de bendim. Elbette hocadan ücretle özel ders alanlar olmuştu. Ama hocamızın ücretsiz olarak öğrencilere ders verdiğinin örneklerinden birisi de benim. Bu vefayı hocamıza göstermek boynumuzun borcu olsa gerek!

Veysel Hoca'nın CerrahpaşaTıp Fakültesinde Kalp nakli yapan Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi ve benim de doktorum olan oğlu Prof.Dr.Gökhan İPEK’i, GenelCerrahi bölümünde başarılı çalışmalar yapan diğer oğlu Prof.Dr.Turgut İPEK’i ve Dr.Cengiz Hakan İPEK’i de bir eğitimci olarak okutup milletinin hizmetine verdi... Böyle bir ana babaya biz milletin evlatları olarak sadece gıpta ile ve şükranla bakabiliriz.

Ana dedimde aklıma sevgili eşi geldi. Ve "her başarılı insanın arkasında bir kadın vardır" sözü... Buna örnek olabilecek değerli eşleri hamfendiyi de bu vesile ile anmadan geçemeyeceğim. Onun da bu vesile ile ellerinden öperim.
Yıl 2000'di. Veysel hocamda benden iki ay önce oğlu tarafından by pass ameliyatı yapılmıştı...

Geçen hafta beni bir kalp damar cerrahı olarak ikinci kez ameliyat yapmadan, büyük bir titizlikle tedavimi gerçekleştiren oğluna telefonda "Uğur'a selam söyle, onun için dua ediyorum" demiş!  Gökhan Bey bana "taburcusun" dedikten sonra, söyledi. Allah hocamdan ve tüm dualarını esirgemeyenlerden razı olsun.

Bugünkü yazımı kendisini bir kere daha hatırlamamıza vesile olduğu için saygıyla,  sevgili hocamız Veysel İpek'e ithaf ediyorum. Allah uzun ömürler versin... Bizde seni çok seviyoruz, hocam

Yazarın Diğer Yazıları :

Yorum Yazın

İsim Soyisim :
Başlık:
Yorumunuz: