ÖYLE ÇAPSIZ KİŞİLER ÖYLE ÇAPLI GÖREVLERDE Kİ...


Ali Yahya ÖZTÜRK

Ali Yahya ÖZTÜRK

16 Nisan 2018, 09:33

Liyakat, işin gerektirdiği niteliklere sahip, layık olan bir kişinin hizmete alınmasını, yükseltilmesini ve hizmetine son verilmesini içerir.

Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı ise, “Layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk.”

Ülkemizde her türlü insan kaynağı yönetimlerinde liyakat yerine daha çok siyasi veya sosyal bir gruba mensup olma ve sadakat daha çok ön plana çıkıyor.

İnsan seçiminde bir yeterlilik, kişilik, temsiliyet, zeka, görgü, adap, imaj ya da donanıma bakılmadan hareket ediliyor.

Bir göreve getirilecek ya da bir işe yerleştirileceğin zaman senin ne veya hangi beceri ya da değerlere sahip olduğun değil, kimi tanıdığın, tanıdığının etkisi, daha doğrusu referanslarına bakılıyor.

Bu yüzdendir ki ülke genelinde ve Trabzon’da eğitimli ve donanımlı pek çok kişi, sırf belli bir siyasi partiye yakınlığı ya da bir menfaat grubuyla ilişkisi olmadığından heba ediliyor.

Mesleklerinden tamamen alakasız alanlarda ekmek parası kazanmanın derdine düşüyorlar.

Kaybeden o kişiler kadar aslında önce şehirler ardından tüm Türkiye oluyor.

***

Hal böyle olunca saha da ekmeğinin peşinde olanlara değil, tüm basiretsiz ve ehliyetsizliklerine rağmen sırf kendini düşünen samimiyetsiz ve içi boş bireylere kalıyor.

Onlar piyasada varlar, onlar her işe talip, onlarsız dünya anlamsız.

Her yerde olmak için birbirleriyle kıyasıya yarıştalar.

Olamadıkları ya da etkisi altına alamadıkları yerleri karalamakta da üstlerine yok.

Cesurlar aynı zamanda.

Kendi yetersizliklerini bilip sırtını bir yerlere yasladıkları için de güçlü zannederler kendilerini.

İçinde değer taşıyan her birey, ne olduğunun farkında olduğundan reklam peşinde koşmazken, becerisi, yeterliliği, liayakati yersiz ve yetersiz olanlar sürekli kendilerini pazarlamanın gayretindeler.

‘Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum zanneder’ misali insanlar karşılarına çıkıp yetersizliklerini suratlarına vurmaz belki ancak toplumda bir tiksinti oluşturdukları aşikar.

Ama yine de işin en başındalar.

Çünkü gerek siyaset gerekse de menfaat grupları böyle tiplere yaşam hakkı tanırken, tüm iyi niyetiyle vatana millete düzgün hizmet etmenin gayretindekiler saf dışı bırakılıyor.

Kula kulluk edene yazıklar olsun” şarkısı ile büyüyen bir neslin bu kadar vıcıklaşmasına şaşırıyorum.

Allah’tan başka kimseye eğilmeyiz” deyip karşısına çıkan ilk gücün karşısında menfaatleri uğruna maymuna dönme riyakarlığını göstermekten de utanılmıyor.

En temiz sözler en pis ağızlarda...

En boş olanların sesi daha gür çıkıyor.

Hal böyle olunca da topluma zulüm başlıyor.

***

Çünkü, bir yerde, şehirde veya ülkede liyakat yoksa düzen de olmaz, başarı da, ilerleme de hiç olmaz.

Nasıl olsa herkes biraz kıvırarak, biraz överek, biraz söverek, biraz okşayarak bir yerlere, bazı makam ve mevkilere taşınıyor, kimse eğitime, diplomaya, görgüye, edep ve ahlaka, imaja, bilgi ve donanıma önem vermez hale geliyor.

Bugün Trabzon’da veya ülke genelinde öyle çapsız kişilere öyle görevler veriliyor ki akıllara zarar.

Öyle akıl almaz kişiler öyle büyük makamlara talip olabiliyor ki pes doğrusu.

İşte tüm bunlar torpille bir yerlere getirilmiş kişilerin toplumda yarattığı dezenformasyondur. “O bilmem ne olduysa ben kesin bilmem ne olurum” diyor pek çok kişi.

Ancak bu iş bu kadar kolay olmamalı.

Siyaset kurumu buna çanak tutmamalı.

Siyasi partileri, onun bunun içi boş adamı değil, “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” düsturuna inanmış bireyler ileriye taşıyabilir.

***

Sözün özü;

Yanlış yoldan gidilip doğru hedefe varılamaz.

Hak edenin hakkı olumsuz ya da olumsuz anında verilmelidir.

Çünkü Türkiye’nin ve Trabzon’un çapsız kişilerce idare edilmesi yazıktır, günahtır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.