Salim Salih Sarıalioğlu: "Oflularla el tırnak gibiyiz"

Salim Salih Sarıalioğlu

Salim Salih Sarıalioğlu09 Ekim 2017, 09:55

RÖPORTAJ: BAHATTİN BAŞTÜRK - Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ile ilçede ki görev yaptığı 42 ayını konuştuk. Yaptığı projeleri anlatan Başkan Sarıalioğlu, ilçede gençliğe ve eğitime büyük önem verdiklerini söyledi. Ofluların yardımda da her zaman önde olduğunu kaydeden Sarıalioğlu, “Oflular her zaman yardıma koşmuş bundan sonra da koşmaya devam edecektir. Nerede yardıma muhtaç biri varsa Oflular her zaman ordadır. Oflular bu noktada geçilmezler. Oflular hep bir adım önde olur; hayır işinde bir değil on adım öndedirler. Bunu da gönül rahatlığıyla söylüyorum” dedi. Ofluların bir evladı kardeşi olduğunu kaydeden Başkan Sarıalioğlu, Oflu hemşehrileri ile etle tırnak gibi olduklarını söyledi.

İşte Sağıroğlu’nun açıklamaları:
42 AYDA BÜYÜK BADİRE ATLATTIK

3.5 yıl yaklaşık 42 ay yapıyor. Görevde 42 ayımızı doldurduk, 18 ayımız kaldı. Bu süreçte belki de Türkiye’nin siyasi tarihinde en zor süreçlerden bir dönem oldu. Bu sadece belediyeler için değil Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımız için Türk siyasi tarihinde birçok fırtınaların atlatıldığı birçok olayı beraber yaşadığımız bir dönem oldu. Bu dönem içerisinde malum 15 Temmuz’u beraber yaşadık. Onun öncesinde 6-7 Ekim olaylarını yaşadık. Akabinde, Ankara, İzmir, İstanbul ve Diyarbakır’da ülkemizin değişik noktalarında hain emellerine ulaşmak isteyen malum çevreler, ülkemizi bölme, parçalama, milletimizi birbirine düşürme adına bütün hain planlarını devreye koydular ve bunun finalinde de 15 Temmuz kalkışma hareketi ile kendilerine göre son darbeyi indirmek istediler. Ancak, millet eski millet değildi. Vatanına, milletine, dinine, diyanetine ve nihayetinde liderine olan bağlılığı, demokrasiye, milletin iradesine olan sahipliğini 15 Temmuz’da gösterdi. Bu süreçler tüm belediyeleri olduğu gibi bizi de yordu.

100 MİLYONLUK YATIRIM YAPTIK
Bunların haricinde bir takım doğa olaylarına da maruz kaldık. Daha çiçeği burnunda belediye başkanı seçilmişken, 19 Eylül 2014’de büyük bir afetle karşı karşıya kaldık. İlçemizin 68 mahallesinin 12 mahallesinde çok büyük seller ve afetler meydana geldi. Bu sel ve afetleri onarabilmek için var gücümüzle maddi imkanlarımızın kısıtlı olmasına rağmen, Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve milletvekillerimizin desteği ile birlikte yaraları sarmaya çalıştık. Yaklaşık 25 Milyon TL civarında selden doğan hasarın giderilmesi noktasında yolların onarılması, istinat duvarlarının yapılması, asfaltlama ve betonlama çalışmaları tamamlandı. Diğer mahallerimize de 70 Milyon TL civarında altyapı hizmeti hem büyükşehir belediyemizin sağladığı katkılar hem de belediyemizin imkanları ile asfaltlama ve betonlama çalışmaları ile sanat yapıları devam etti. Toplam da 100 milyona yakın mahallerimize yatırım gerçekleştirmiş olduk.

GENÇLİĞE BÜYÜK OLANAK
Hükümet organlarımızın, yetkili bakanlıklarımızın bir takım projeleri ve belediyemizin de iş birliği ile yürütmüş olduğumuz projeleri de sürdürdük. Gençlik merkezimiz bitirildi. Bunun arsasının tamamını belediyemiz karşıladı. Yaklaşık 5 Milyon TL’lik bir yatırımdı. Şu anda hizmet vermekte. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile belediyemizin ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile birlikte arsasının bir kısmı belediyemizin tahsis ve tapuyu devretmesi noktasında ilçe gençliğimizin hizmetine yarı olimpik bir havuz kazandırıldı. Bu havuzun inşaatı bitti şu anda denemeleri yapılıyor. Yakın bir süre içerisinde inşallah gençliğimizin, Of halkımızın ve çevre ilçelerin hizmetine sunulacak.

SOLAKLI VADİSİ YAPILIYOR
Solaklı Vadisi projemiz şu anda Çevre be Şehircilik Bakanlığında biz avan projesini hazırladık. Avan projeyi İçişleri Bakanımızın bize sağladığı destekle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan randevu alarak kendisi ile görüştük. Avan projeyi biz kendilerine sunduk. Onlar şu anda uygulama projesini başlatmış durumdalar. Solaklı Vadisi’nin şehrimizin ana aksı üzerinde olması. Uzungöl turizm yolu aksı üzerinde olması oranın aynı zamanda yoğun bir yerleşim ve hastane yolu üzerinde olması bizim için oranın en kısa zamanda en güzel bir şekilde halkımızın hizmetine sunulması projelerimiz arasındaydı. Orada turizm alanları, peyzaj alanları çok güzel sosyal donatıları olan bir yer olacak. Yaklaşık maliyetler ve keşifleri ortaya konulduktan sonra 2018 yılı içerisinde etap etap ihaleye çıkarmayı planlamış durumdayız. Bu projelerin yanında sayabileceğim Büyük Camii yanında çok güzel bir meydan projemiz oldu. Yaklaşık 2 dönümlük bir meydan oluşturduk. Şehirler meydanları ile anılırlar. Bu tip meydanların sayısını yapacağımızın projelerle artırmayı düşünüyoruz.

ÖNCELİK EĞİTİM
Milli eğitime bağlı okullarımızın birçoğuna hem maddi hem sosyal alanlarda birçok destek sağladık. Onların spor sahaları olsun, okullarının bakım onarımı olsun. Bu desteği de vermeye devam ediyoruz. Sosyal projede Of Belediyesi var. Eğitime her alanda katkı sunmaya çalışıyoruz. Eğitim bizim ilk önceliğimiz. Şu anda da 2 adet okulumuzda Hikmet Sarıalioğlu Okulu’nda ve Of Çok Programlı Şehit Ahmet Türkkan Lisesinin şu anda bütün dış cephelerini yeniliyoruz. Gelinen süreçte Of’ta olmayan Fen Lisesini ilçemize kazandırdık. Yeni bir alan var. Burayı da Milli Eğitime tahsis edebilirsek uygulamalı turizm meslek lisesi düşünüyoruz. Ortaokullarımızın sayısını artıracağız. Milli Eğitim ve Kaymakamlıkla yürüttüğümüz sosyal projeler var. Bir çok ilçede olmayan Teknoloji Fakültesi Of’ta var. Üniversite alanını büyütmeyi hedefliyoruz. İleride Of Üniversitesini hayal ediyoruz. Bu bizim hayalimizdir. Of’u eğitimde bir marka ilçe yapma adına elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. Okul öncesi, ilk, ortaokul, orta öğretim ve yükseköğretimde eğitimin olduğu yerde Of Belediyesi var. Eğitim anne karnında başlıyor.

ÖRNEK PROJE…
Atatürk Bulvarının kaldırımlarının genişletilmiş, çevre düzenlemesi ve binaların dış cepheleri ile örnek bir proje ortaya koyacağız. Proje tamamlanmış durumda. 2018 yılı içerisinde de bunu ihale edeceğiz. Of’umuzu örnek ilçe yapmak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde güzel çalışmalara imza atacağız.

50 YILLIK SUİHTİYACI ÇÖZÜLÜYOR
Belediyemizin TİSKİ ve İlbank ile yürütmüş olduğu içme suyu ihalesi şu anda yapımı devam ediyor. Bu projenin tamamlanması durumunda ilçemiz yaklaşık 50 yıllık içme suyu ihtiyacını hayata geçirmiş olacak. Bu projenin de yaklaşık maliyeti 40 Milyon TL civarında.

TRAFİK MASTER PLANI YAPTIK
Eski otogarın olduğu alanda Büyükşehir Belediyemizle birlikte 2 katlı bir otopark yapmayı düşünüyoruz. O proje tamamlandığında biraz daha rahatlayacağız ama bu sorun ortadan kalkmaz. Bu araç sayısında ki orantısız artış olduğu sürece şehirlerde bu sıkıntı had safhaya ulaşacaktır. Otopark sorununun rahatlaması için biraz yürüme ve bisiklet alışkanlığını kazanmamız lazım. Dünyada bisiklet kullanılıyor. Of için böyle bir düşüncem de var. Of’ta vatandaşlarımızı bisiklet kullanmayı alışkanlık haline getirmek için çalışma yapmamız var. Trafik master planını da yaptık. Trafiği tek yönlü ve akışkan hale getireceğiz. Bu çalışmaya başlayamayışımızın nedeni içme suyu yenilenecek. Sokaklar yeniden kazılacak. Onun için içme suyu biter bitmez trafik master planını uygulamaya koyacağız. Kentsel dönüşümde 3 etap belirledik. TOKİ ile çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle kamulaştırma haritalarının yapılması gerekiyor. Kamulaştırma haritalarını tamamladık. Onların aşamaları var.

HAYIR VARSA OFLULAR 10 ADIM ÖNDE
Sosyal belediyecilikte eğitim alanında bir çok projeye imza atıyoruz. Milli Eğitimle birlikte yürüttüğümüz, ‘Örnek kişilerle kendini anla, geleceğini planla’ adı altında bir projemiz var. Her ay Of’tan yetişen büyüklerimizi ortaokul ve lise öğrencileri ile buluşturup tecrübe paylaşımında bulunuyorlar. Yine öğrencilerimizi Trabzon KTÜ’nün etkinlikleri ile buluşturuyoruz. Okullarımızda kitap okuma günleri yapılıyor. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızla yaptığımız istişare neticesinde ne yaparsak beraber yapıyoruz. Şu anda üzerinde durduğumuz iki tane çok önemli projemiz var. Belediyemize ait bir arsa var. O arsa üzerinde okul öncesi eğitim yapan bir anaokulu yapmayı planlıyoruz. Yine yaşlı ve kimsesiz olan ve bakıma muhtaç olan yaşlılarımızla alakalı evde bakım hizmetleri yapabilme adına tam donanımlı ambulans alma girişimindeyiz. Önümüzde ki yıldan itibaren bu hizmeti de yaygın bir hale getireceğiz.

Köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerimizde çocuk oyun alanları, spor sahaları yine ilçe merkezimizde birçok yerde çocuk parklarımızı, spor alanlarımızı yeniledik. Şu anda da ilçemizin şehir merkezinde bir önceki dönemde yapılan sahilde ki spor alanlarımızın tamamını yeniliyoruz.

BİSİKLETE TEŞVİK
Her şehrin ve ilçenin sorunu olan trafik sorunu Of ilçemizde de var. Yok dersek doğru demeyiz. Trafik sorunu tüm büyükşehirlerde ve ilçelerde de var. Türkiye’de yaklaşık 4.5 milyon otomobil var. Bunu nüfusa böldüğünüzde yaklaşık 20 kişiye bir otomobil düşüyor. Of’ta ise 14 bin otomobil var. 42 bin nüfus var. 3 kişiye bir otomobil düşüyor. Türkiye’de ki trafik sorunu Of’ta 7 kat daha fazla. Bir de yazın nüfusumuz artıyor. Dışarıda yaşayan hemşehrilerimiz araçları ile geliyor ve trafik sorunu haliyle artıyor. Bu kadar yoğun bir araç potansiyeli olan bir ilçede sorun da var. İlçe merkezimizde yeterli sayıda otoparkımız var. Bu otoparklarımızı vatandaşlarımız bilinçli kullandığı sürece sıkıntı yaşamıyoruz. Bir projemiz daha var.

YENİ STAT YAPILIYOR
Belediyemizin kendi imkanları ile ilçemizin batı tarafında ki dolgu sahasında doldurduğumuz 150 dönümlük arazinin 50 dönümü Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsis edildi ve bu tahsis neticesinde bakanlığımız burada büyük bir spor kompleksi inşaatına başlamış durumda. Şu an 5 bin kişilik stadyumun kaba inşaatı devam ediyor. İnşallah 2018 yılı içerisinde tamamlanmış olacak.

YENİ HASTANE MÜJDESİ
İlçemizde mevcut devlet hastanesinin yeterli olmaması ve hastanenin yenilenmesi ile alakalı belediyemizin arsa tahsisi ve arsa çalışmalarını bitirmesi neticesinde, eski stadyumun olduğu alanda yaklaşık 180 yataklı yeni hastane yapılacak. Bunun da bütün işlemleri bitirilmiş ve ihale aşamasına gelmiş durumdayız. Sağolsun İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, sadece ilçemize değil hem ülkemize hem de ilimize nasıl koşturduğunu nasıl performans sağladığına şahidiz. İlçemize de verdiği destekler sayesinde bir çok yatırımı hem daha çabuk hem de daha etkin bir şekilde kazanmış oluyor. Bunlardan bir tanesi hemen belediyemizin yanında ki hükümet konağı yenileniyor, emniyet binası ve SGK hizmet binasıdır. Yeni hizmet binalarında insanlarımız daha çabuk ve etkin hizmet alacak. Belediye binamızın da gerek iç gerekse dışında ki tüm tadilatlar şu anda yapım aşamasında. Yakın zamanda bunların hepsi hayata geçecek.

DOĞALGAZI OLAN TEK İLÇE
Doğalgaz ilçemizin tamamında kullanılıyor. Göreve geldiğimizde ilçemizde doğalgaz yüzde 70’ler seviyesindeydi. Şu anda ilçe merkezimizin tamamında bitirilmiş durumda. Fabrikalar bölgesi bizim için bir sıkıntıydı. O bölgede aynı zamanda KTÜ’ye bağlı bir teknoloji fakültemiz var. 4 tane bölümü var. 500 kişilik bir öğrenci yurdumuz var. Spor salonlarımız, yüzme havuzumuz, gençlik merkezlerimiz o tarafta. O tarafın sıkıntısına halletmiş durumdayız. Bununla birlikte köyden mahalleye dönüşen yaklaşık 6 köyümüzde de doğalgaz çalışmalarımız sona yaklaşmış durumda. Bu açıdan şanslı bir ilçeyiz. Trabzon’un doğalgazı olan tek ilçesiyiz. Bu 3.5 yıllık dönemde geçmiş yıllardan kalan eksikliklerimizi tamamlamış oluyoruz. Projesi inşallah tamamlanıyor. Bizim seçim vaatlerimizden bir tanesiydi.

VATANINI SEVEN SAHİP ÇIKTI
15 Temmuz hain bir kalkışma hareketi. Türk Milletine karşı planlanmış bir darbedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan öncesinde Osmanlı’dan İttihat ve Terakki’den, Tanzimat Fermanı’ndan kısaca şunu demek istiyorum. Osmanlı 600 yıl bu dünyayı adaletle yürüttü idare etti. Dünyanın 12 milyon metrekaresini idare ederken adalet anlayışından asla vazgeçmedi. Ordusu ve ekonomisi zayıflamaya başlayınca buna katkı sağlayan içerdeki hainler, dışarıdaki işbirlikçiler ve dış mihrakların oyunları o dönemde başarılı oldu ve koca bir imparatorluk çökmüştür.

MİLLETİMİZ DİK DURDU
Bunun kurucuları çok büyük mücadele vererek bu vatanı bize emanet ettiler. Cumhuriyet’ten 15 Temmuz’a kadar gelinen süreçte bu ülkede birçok olaylar yaşandı, darbelere maruz kalındı, askeri vesayet yaşandı. Ama 15 Temmuz kadar haince sinsice hem de kendi öz silahlarımızla bir saldırıya maruz kaldık. Dolayısıyla buna karşı milletimiz dik duruş gösterdi. Vatanını, milletini, dinini, diyanetini seven vatandaşlarımız etle tırnak gibi bir araya geldiler. Dolayısıyla bu başkaldırıya, ayaklanmaya karşı vatana sahip için milletimiz dik duruş sergiledi. Biz de mu vatanın bir evladı olarak milletimizin yanında olduk.

OFLULAR Bİ ADIM ÖNDEDİR
Geçmiş 3 yılda yaklaşık 2.5 milyon TL tutarında yardıma muhtaçlara bir katkı sağladık. Hayırsever vatandaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde onlardan da katkı alıyoruz. Oflu hemşehrilerimiz hakikaten çok kadirşinas ve yardımsever. Sadece Ofla alakalı değil yurt içinde de yurt dışında da nerede bir yardıma muhtaç varsa hemşehrilerimiz yardım ediyor. Nerede bir ihtiyaç sahibi olsa Oflular her zaman yardıma koşmuş bundan sonra da koşmaya devam edecektir. Yapacaklarımız yaptıklarımızdan bellidir. Oflular bu noktada geçilmezler. Oflular hep bir adım önde olur ya hayır işinde bir değil on adım öndedirler. Bunu da gönül rahatlığıyla söylüyorum. Hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.

SABRI TAVSİYE EDİYORUM
Belediye başkanı olarak halkımızdan talebim var. Siyasetçilerin talebi halktan olmaz, talebi halkımızın olur siyasetçi de yerine getirir. Ben onların bir evladı, kardeşiyim. Onlarla et tırnak gibiyiz. Bize karşı da birbirlerine karşı da biraz daha sabırlı olsunlar. Ben sabrı tavsiye ediyorum. Talep değil sabrı tavsiye ediyorum. Asr suresinde Cenab-ı Allah “İnsanların tamamı hüsran içerisindedirler. Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edeneler hariç” diyor. Bende hemşehrilerime hakkı ve sabrı tavsiye ediyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.