Başkan Usta: "Destek olmazsa dönüşüm zor!"

Başkan Usta: “Trabzon için sorunların aşılması noktasında odamıza düşen bir şey varsa yapmaya hazırız. Şehrimize katkı sağlayacak konular için elimizden gelen her şeyi yaparız.”

Başkan Usta: "Destek olmazsa dönüşüm zor!"
27 Ağustos 2020 Perşembe 10:56

banner94

SONNOKTA SELAHATTİN ÖZCAN - Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta çalışmaları hakkında gazetemize konuştu.

Usta şunları dile getirdi: “Dolmuş dönüşümü ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a gideceğiz, buluşmak için randevu talebi oluşturduk. Faizsiz kredi, ÖTV ve KDV indirimi ile alakalı dosya hazırladık. Esnafın elinin rahatlaması noktasında kendisine sunacağız inşallah. Geri döndüğümüzde müjdeli haberleri inşallah esnafımıza veririz. Pandemi dolayısıyla zor bir süreç var. Pandemi, esnafı bir kat daha zor sürece sokmuştur. Baştan bu yana esnafın bu şartlarda araba alacak gücü yok diyorduk, pandemiden sonra esnafın elinin daha çok zora girdiğini söylüyoruz. Dönüşüm süreci ile alakalı belediyemiz bize destek sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu hususta teşekkür ediyorum. Çünkü elimizin rahatlayacağı birçok hamleyi, ne gerekiyorsa yapmak için gayret sarf ediyor. Mesela koltuklardan ücret alınmaması, yeni hatların şoför esnafına verilmesi, kırk tane dolmuşun taksiye dönüşmesi gibi birçok konuda destek olmuştur.”

Başkan Usta, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Selahattin Özcan’a konuştu.

SALGINA KARŞI SEFERBERLİK
“Taksicilerimiz için bazı yönetmelikler hazırlıyoruz. Vatandaşımız taksiye binersem afaki fiyatlar ile yolculuk yaparım diye düşünüyor. Ancak bu konuda halkımız rahat olsun. Sürekli, gerek taksici esnafımıza gerekse dolmuşçu esnafımıza halkımıza daha iyi hizmet verme noktasında uyarılarda bulunuyoruz. Zaten şuanda haftalık periyodik şekilde araçlarımızı dezenfekte ediyoruz, salgına karşı seferberlik halindeyiz. Oda olarak temizlenebilir, yıkanabilir maske ve kolonya dağıtımına da başladık. Bütün dolmuşlarımıza, taksilerimize beş bin tane maske ve kolonyayı odamız bütçesinden karşılayarak hediye ediyoruz. Esnafımız daha iyi şeylere layık. İlerleyen günlerde esnafımıza daha çok katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA YAPILIR!
“Ulaşım Master Planı ile ilgili bir görüş alışverişinde bulunduk. Biraz uzun vadeli bir plan bu. Tabi ki odamıza düşen bir şey varsa yapmaya hazırız. Bu şehre katkı sağlayacak konular için elimizden gelen her şeyi yaparız.”

GAYRET SARF EDİYORUZ
“Akçaabat’taki dönüşüm için yaklaşık 400’e yakın imza ile birlikte esnaf bu işe olur verdi ve şuanda araç alımlarıyla ilgili çalışma yapıyorlar. İnşallah en yakın zamanda Akçaabat yolcumuz dolmuşlarımız ve otobüslerimizle beraber hem mesafenin ortadan kalkmasıyla, hem de daha kaliteli seyahat etme imkanıyla karşılaşacak. Büyükşehir Belediyemizle birlikte istişarelerimiz devam ediyor. Esnaf ve şoför dostu bir Büyükşehir Belediye Başkanımız olduğunu her zaman söylüyorum. Telefonda sık sık görüşüyor, zaman zaman da bir araya geliyoruz. Konuşuyoruz, tartışıyoruz doğru olan neyse yapmak için gayret sarf ediyoruz.”

HAMLEMİZ OLACAK
“Biz göreve geldiğimizde eski belediye döneminde Yomra-Kaşüstü hattında bir ihale söz konusu oldu. Bununla ilgili çok mücadele verdik. İhale yapılmaması ve esnafın bunu alması gerektiğini söyledik. O zaman gidebileceğimiz en üst makamlara kadar giderek bu isteğimizi taşıdık. Cumhurbaşkanlığına kadar gittik, bu ihaleyi iptal ettirdik. Geldiğimiz noktada bu hat şoför esnafına verildi. Şuanda biz onunla ilgili bir yapılanma içerisindeyiz, dolmuş dönüşümü ile birlikte bir hamle yapacağız.”

BİREYSEL HATALAR
“Çukurçayır’da durak yönetiminin yapmış olduğu bireysel hatalardan dolayı duraktaki hemen hemen herkes mağdur oldu. Biz durak başkanını çağırdık, dedik ki: ‘Burada bir taksi durağı kurulacak, bu taksi durağı sizinle birlikte organize olacak.’ Bu teklifte bulunmamıza rağmen durak başkanı arkadaşımız bu ifadeleri baltaladı. ‘Dolmuş plakaları taksiye dönecek, tahsisli plakadır 10 yıl sonra elimizden çıkacak’ gibi söylemlerle kafa karıştırdı. Esnafı aradık, ve toplantılar yaptık, böyle bir şey olmadığını anlattık. Komisyon tarafından da Çukurçayır’a bir durak kuruldu. Bu durağın kurulmasının ardından orada var olan duraktaki arkadaşlar özellikle durak başkanı arkadaş gelip burada durak kuramazsınız gibi söylemlerde bulundu, ortamı gerdi. Maalesef duraktan araçlarını çekerek halkı mağdur etti ve Belediye Başkanımız da oraya otobüs durağı yapma girişiminde bulundu. Oradaki şoför esnafımız mağdur durumda. Mağduriyetin giderilmesi ile alakalı belediyelerle görüşme halindeyiz. Mağduriyeti inşallah gidereceğiz.”

YOL MEDENİYETTİR
“Yeni yapılan yolumuz Kanuni Bulvarı’nı kullanan bazı duraklarımız var. Yapılaşma içerisine alındı ve zaman içerisinde orada da güzergah uzatımı yapacağız. Yol her zaman medeniyettir. Yolun olmadığı yerde medeniyet aranmaz, ulaşım olmaz. Mesela sahil yolu ile Kanuni Bulvarı Trabzon’un ufkunu açmıştır. Çevre Yolu da düşünülüyor. Bu hamleler Trabzon’un ilerlemesini sağlayacak projelerdir. İnşallah onlar da yapılarak hem yolcuların daha iyi seyahat etmesi hem de bizim trafik anlamında rahatlamamız sağlanır.”

PROJE SUNDUK
“Maraş Caddesi ile ilgili biz Büyükşehir Belediyesi’ne proje sunduk. Ayrıca sivil araçlardan arındırılarak, oraya girecek olan vatandaşlarımızın toplu ulaşım araçları ile gitmesi yönünde teklifimiz oldu. Bu şekilde işin tamamlanması yönünde talebimiz var müzakere halindeyiz. İnşallah dediğimiz gibi sonuca ulaşır, problemler çözülür.”

DOLMUŞ DEPOLAMASI ÇÖZÜME KAVUŞACAK
“Dolmuş dönüşümü projesinde bizim de talebimiz dolmuş depolama sisteminin Pazarkapı kesiminde olması, ama yine Pazarkapı’dan sıralı bir şekilde kalkıp Maraş Caddesi’nde yolcuları alıp devam etmek yönünde çalışmalarımızı yapıyoruz. Pazarkapı’da bir yapılanma var ve bu yapılanma tamamlanana kadar biz de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu işi de çözüme kavuşturacağımızı düşünüyoruz.”

ZAM MEVZUSU DAHA SONRA
“Dolmuşta zam durumunu değerlendiriyoruz. Zamanını belirlemedik ama bazı kriterlerimiz var onlar yerine gelirse zam yapmayı düşünüyoruz. Görüşmeler bu yönde devam ediyor. Dolmuşların yenilenmesinden sonra zammı düşünebiliriz.”

SEÇİMDE YİNE ADAYIZ!
“Oda olarak verdiğimiz sözlerin bir kısmını yerine getirdik, bir kısmını yerine getiremedik. Bunun sebebi de geldiğimizden bu yana maddi imkansızlıklar ile ilgili çektiğimiz sıkıntı oldu. Eskiden gelen borçlar, genel kurulun getirdiği borçlar ve çıkardığımız personellerin tazminatları vardı. Bunlar nedeniyle borçlar yığıldı. Şimdiye kadar zaten borç ödemekle zamanımız geçti. Ancak ilk etapta çekici alıp çekici hizmeti vermeyi düşünüyoruz, bu yönde çalışmalarımız var. Uygulamaya soktuğumuz avukatlık hizmeti ve indirimli sigorta hizmeti gibi birçok çalışmamız devam ediyor. Diğer hizmetlerimizi de zaman içerisinde hayata geçireceğiz. Bir dahaki dönem için de seçimde adayız ve inşallah göreve devam edeceğiz. Yapacak olduğumuz birçok iş var. Yarım kalan işleri tamamlamak ve üyelerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için göreve devam etmek istiyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet DAŞTAN - 2 ay önce
Vatandaşın yararına hiç birşey yok. Hep bana hep bankacılık. Bir plakanın değeri neredeyse 1 milyondan fazla. Hatta daha da yüksek olabiliyor. Eee budurumda kimse kusura bakmasın. Verecek 200-250 milyon, alacak bir dolmuş.