CHP Milletvekili Ahmet Kaya çöp meselesini meclise taşıdı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’un çöp sorunu hakkında Meclis Araştırması açılması teklifinde bulundu

CHP Milletvekili Ahmet Kaya çöp meselesini meclise taşıdı
11 Mayıs 2019 Cumartesi 09:12

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği teklifte, “Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki çöp sorununun çözümü ve Trabzon’da bulunan çöp depolama alanlarındaki faaliyetlerin çevreye, doğaya ve canlı yaşamına olumsuz etkilerinin araştırılarak alınacak önlemlerle ilgili çözüm önerilerinin ortaya konulması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” denildi.

BÜYÜK SORUNLAR AÇTI
Dilekçenin gerekçesinde, şu ifadelere yer verildi: Doğu Karadeniz Bölgesi'nde katı atıkların düzensiz bertaraf edilmesi ve gelişigüzel vahşi depolama yöntemlerinin uygulanması bölgenin uzun süredir çözüm bekleyen önemli bir çevre sorunudur. Trabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek amacıyla kurulan Trabzon ve Rize İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği’nin (TRABRİKAP), Bakanlık ve belediyelerle birlikte faaliyete geçirdiği çöp depolama alanları sorunu çözmek bir yana Trabzon’un başına yeni ve büyük sorunlar açar hâle gelmiştir.

ÇAMBURNU’NA YAKIŞMIYOR
Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Beldesi Kutlular Mahallesi’nde 2007 yılında faaliyete başlayan 'Kutlular Düzenli Depolama Sahası'nda uzun yıllardır vahşi düzende bir depolama yapılmaktadır. Depolama ömrünü tamamlayan ve kapasitesinin de üzerine çıkılan bu depolama alanı kapatılması gerekirken, yeni bölümler eklenip yükseltilerek adeta bir çöp dağına dönüştürülmüştür. Bölgedeki çöp depolama faaliyetlerinin doğaya, çevreye ve canlı yaşamına yaptığı etkileri telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmaktadır. Dünyada sarıçam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği nadir alanlardan biri olan Çamburnu Tabiat Parkı, güneyinde yer alan bu çöp depolama alanı nedeniyle tehlike altındadır.

RİZE’NİN ÇÖPÜ NİYE BİZE?
İnsanların yaşam alanını, havasını, suyunu kirleten, sağlığını ve psikolojisini bozan; belgesel filmlere, hatta resim sergilerine konu olan bu çöplüğün hiç vakit kaybetmeden kapatılması gerekmektedir. Benzer şekilde Araklı ilçesi Taşönü mevkiinde yapılması planlanan, faaliyete geçmesi halinde yakınındaki 10 köyde yaşamı olumsuz etkileyecek ve bölgedeki turizm yollarını adeta bir çöplük yoluna çevirecek olan çöp depolama alanı projesinden vazgeçilmesi gerekmektedir. Tüm bu olumsuz gelişmelerle birlikte Rize’nin çöpünün yıllardır Trabzon’da biriktirilmesi de Trabzonlu vatandaşların tepkisine neden olmaktadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.