Kuruluştan Kurtuluşa Söğüt'ten Çanakkale'ye

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği “Kuruluştan Kurtuluşa Söğüt’ten Çanakkale’ye” projesi ile Trabzonlu gazeteciler medeniyet izinde ziyaretler gerçekleştirerek ecdadı yâd etme şansı yakaladı

Kuruluştan Kurtuluşa Söğüt'ten Çanakkale'ye
17 Ekim 2019 Perşembe 11:31

SONNOKTA HABER MERKEZİ - İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Kuruluştan Kurtuluşa Söğüt’ten Çanakkale’ye projesi ile Trabzonlu gazeteciler medeniyet turuna çıktı. Bir hafta süren etkinlik boyunca gerçekleştirilen ziyaretlerle Osmanlı’dan, Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş canlı bir tarih olarak hafızalara kazındı. Gazeteciler; Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul ve Ankara’da tarihi canlı canlı yaşama fırsatı buldu.

İşte kuruluştan kurtuluşa giden yoldaki tarih hikayesi…
İLK DURAK BİLECİK
Bilecik’in en önemli kültür mirası olarak görülen Şeyh Edebali Türbesi… Orhan Gazi Cami’nin üst kısmında kalan tepe üzerinde kurulmuş olan türbenin yapılış tarihi hakkında net bir bilgi yok ancak Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı düşünülmekte. Türbenin içinde Şeyh Edebali’nin yanı sıra kendi nesline ait olduğu sanılan 6 büyük ve 4 küçük mezar daha var. Türbe, son olarak 2012 yılında aslına uygun olarak tadilattan geçmiş. Türbenin hemen yanında Osman Gazi’nin eşi Bala Hatun ve annesinin mezarlarının yer aldığı küçük bir yapı daha mevcut.

İMPARATORLUĞUN KURULDUĞU YER
Osmanlı’nın ilk kurulduğu yer olan Söğüt ve Ertuğrul Gazi Türbesi… Yapı ilk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmed tarafından türbe hâline getirilmiş. Sultan III. Mustafa zamanında ise 1757’de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapıldığı hâli değişmiş. 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından yeniden onartılmış ve yanına da çeşme eklenmiş. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüş. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmış. Eğer şansınız varsa ziyarette Alp kıyafetli askerlerin nöbet değişimini de izleyip duygusal anlar yaşayabilirsiniz.

DÜNYA TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
İznik Ayasofya... Dünya tarihi açısından önemli bir yapı olan Ayasofya; ilk olarak M.S. 7. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Gymnasium üzerine Bizans döneminde bazilika olarak hayat bulmuş. 11. yüzyıldaki depremden sonra ise yenilenmiş. 1980’li yıllardaki çevre düzenlemesi ve kamulaştırmanın neticesinde Ayasofya’nın etrafındaki yapılar yıkılmış ve etrafı yeşillendirilmiş. Aralık 2007 tarihinden itibaren ise Vakıflar Bölge Müdürlüğünün restorasyon çalışması gerçekleştirilerek 6 Kasım 2011’de bir kısmı cami olarak hizmet vermeye başlamış.

OSMANLI MİMARİSİ ESİNTİLERİ
Bursa Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi… Bursa’da Tophane Parkı‘nın solunda yer alan Osman Gazi Türbesi Erken Dönem Osmanlı mimarisinde sıkça görülen türbe yapısı olan sekizgen şeklinde inşa edilmiş. Duvarlarında kesme taş kullanılan yapının tepesinde de bir kubbe yer alıyor. Osman Gazi‘nin sedef kakmalı süslemelerle işlenmiş sandukası türbenin tam ortasında. Osman Gazi Türbesi içerisinde ayrıca oğlu Alaaddin Paşa’nın, torunu İbrahim Bey’in, gelini Asporça Hatun’un, Hüdavendigar’ın oğlu Savcı Bey’in ve kimliği bilinmeyen başka kişilerin de sandukalar da var. Osman Gazi Türbesi’nin tam karşısında yer alan Orhan Gazi Türbesi ise biraz daha farklı bir yapıda. Kare formundaki türbe sade ve zarif süslemelerle işlenmiş pencereleriyle dikkat çekiyor. Kubbenin tam altında yer alan sanduka Orhan Gazi’nin sandukası olup burada ayrıca eşi Nilüfer Hatun, çocukları ve bazı yakınlarının da sandukaları bulunuyor.

EN BÜYÜK CAMİLERDEN
Bursa Ulu Cami… Osmanlı Devleti yıllarca İslâmın sancaktarlığını yapmış İslam birliğinin korunmasına katkı sağlamıştır. Fetih için gittiği topraklarda İslamın yayılmasına önderlik eden Osmanlı, aynı zamanda günümüze kadar ulaşan tarihî eserler ortaya koymuştur. Bu eserlerin başında da Bursa Ulu Cami gelmekte. Bursa Ulu Cami, Osmanlı Devleti’nin pâyitahtında inşâ edilen ve günümüzde dahi ülkemizin en büyük camileri arasında yer alan yapı olarak dikkat çekmekte.

BİR DESTAN ÇANAKKALE
Çanakkale Savaşı’nda verdiğimiz destansı mücadelede kaybettiğimiz şehitlerin mezarları sizi o günlere getiriyor
Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale il sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası'nda, Çanakkale Boğazı'nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan anıt. 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden 253.000 Türk askerin anısına yaptırıldı. Yapımına 1952 yılında karar verilen ve temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılan anıt 21 Ağustos 1960 günü açılmış. Tabi ki; Çanakkale’yi öğretmen Selahi Tutmaz’dan dinleyeceksiniz, yok böyle bir yorumlama.

ŞAHİNDERE ŞEHİTLİĞİ
Şahindere Şehitliği; gerçek bir şehitlik olan Şahindere Şuheda Kabristanlığı, içerisinde bulunan Teğmen Mustafa Efendi Kabri ile hafızalarda yer almakta. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürlüğü kayıtlarına göre burada yatan şehit sayımız 2177 olarak belirtilmekte.

SEYİT ONBAŞI
Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyası… Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmış. Mecidiye Tabyası; Çanakkale'nin Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tabya 1892 yılında Kilitbahir Kalesi'nin güneyinde Asaf Paşa tarafından yaptırılmış. 8 Bonetten ve Alman yapımı 4 adet 24 cm.,2 adet 28 cm çapında toplardan oluşmakta.

57. ALAY
Şehitlik, Kabatepe-Conkbayırı yolu üzerinde Kılıç Bayırı'nın güneyinde, Bomba Sırtı'nın kuzeyinde. Bu sembolik Şehitlik, 1992 yılında mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanarak inşa edilmiş. Gerçek şehitlik Yarbay Hüseyin Avni Bey'in mezarı karşısında bulunan Çatal Dere Vadisi içerisinde. Şehitliğin hemen girişinde sağ tarafta 10 Eylül 1994'te 108 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz'ın bronz heykeli bulunmakta.

TRUVA…
Truva Savaşı’nın yapıldığı bölge bugünkü Çanakkale sınırları içerisinde yer almakta. Kültür Bakanlığı 1973 yılında atın bir replikasını yaptırtmaya karar verir ve savaşı temsilen bölgede dikilmiş olan bir tahta Truva Atı yapılır. Yıllar sonra bölgeye gelerek Truva efsanesini filmleştiren Hollywood, yeni ve aslına uygun bir Truva Atı yaparak filmde kullanmış, daha sonra onu Çanakkale halkına hediye etmiştir. Hollywood yapımı o tahta at bugün Çanakkale’nin merkezinde, deniz kıyısında sergilenmekte. Yani hem savaş bölgesinde hem de şehir merkezinde iki Truva Atı bulunmakta.

EN GENİŞ KÜLLİYE
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi. Şehrin merkezinde eski saray alanında Kavak Meydanı olarak adlandırılan yerde Sultan II. Selim tarafından yaptırılan külliye büyük dikdörtgen bir avlu içinde ortada cami, güneydoğuda ve güneybatıda birer medrese ile batıda arasta ve sıbyan mektebinden meydana gelmekte. Cami, medreseler ve arastanın doğu yönündeki dükkânlar Mimar Sinan tarafından 976-982 (1568-1574) yılları arasında inşa edilmiş ve arastanın batı yönündeki dükkânları, tonozlu üst örtüsü, dua kubbesi ve sıbyan mektebinin II. Selim’in vefatından sonra III. Murad döneminde Mimar Dâvud Ağa tarafından tamamlanmış olduğu kabul edilmekte. Diğer selâtin camileri gibi ayrıntılı ve geniş bir külliye planı içinde olmamakla birlikte çevresindeki birkaç yapı içinde beliren Selimiye, İstanbul’daki Fâtih ve Süleymaniye külliyelerine göre bulunduğu alanın odak yapısı olarak daha fazla dikkati çekmekte, oldukça düz bir topografyada yer alması da onu her yönden ve çok uzaklardan farkedilir hale getirmekte. Selimiye’yi yıllarını camiye vermiş olan Nadi Ersoy’dan dinlemek de ayrı bir keyif.

TARİH KOKAN iSTANBUL
İstanbul Topkapı, Sultanahmet ve Ayasofya… Cumhuriyetin ilk yıllarında dünyanın en büyük saray-müzelerinden birisi haline getirilmiş olan Topkapı, Osmanlı göçebe kültürüne benzeyen mimari anlayışla tasarlanmış bölümleri ve barındırdığı paha biçilemez koleksiyonu ile dikkat çekiyor. Sultanahmet ve Ayasofya da tarih kokan noktaları ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

ANITKABİR’DE DUYGU DOLU ANLAR
Anıtkabir… Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarı. 1973'den beri İsmet İnönü'nün kabri de Anıtkabir'dedir. Anıtkabir yapılmadan önce rasat (gözlem) istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe'nin ismi Rasattepe idi. 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu'da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir'in Rasattepe'de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmekte. Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir'in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı. Anıtkabir’i ziyaret eden vatandaşların duygusal anlarına tanıklık ettik.

BAKAN SOYLU DEVAM DEDİ 
Bilecik’te başlayan etkinlik İçişleri Bakanlığı’nda Süleyman Soylu ziyareti ile son buldu. Bakan Soylu projeden duyduğu memnuniyeti belirtirken bu projelerin devamı noktasında desteğini de dile getirdi. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük ise, bu tarz projelerle birlikte tarihi yerinde görmeye devam edileceğini belirterek, aynı zamanda gazetecileri bu tarz etkinliklerle bir araya getirmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.