Ülkemizin geleceği için ‘Evet’ diyoruz!

MHP Ortahisar İlçe Başkanı Derviş ÇELENK

MHP Ortahisar İlçe Başkanı Derviş ÇELENK04 Şubat 2017, 17:31

MHP Trabzon Teşkilatının referandumda ‘Evet’ oyu çalışacağını belirten MHP Ortahisar İlçe Başkanı Derviş Çelenk, “Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ülkemizin geleceği için ‘Evet’ diyorum dedi. Biz de onun yolundan gideceğiz” dedi.

MHP Ortahisar İlçe Başkanı Derviş Çelenk, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Çelenk, ülkenin menfaati için referandumda ‘Evet’ diyeceklerini belirterek saha çalışmalarına da yakında başlayacaklarını söyledi. Çelenk, referandumda vatandaşları ‘Evet’ demesi için ikna etmeye çalışacaklarını vurguladı. Körü körüne Yeni Anayasaya ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demenin yanlış olduğunu belirten Çelenk, Yeni Anayasa maddelerinin çok iyi araştırılması gerektiğini dile getirdi. Çelenk, MHP Trabzon eski il başkanı Muammer Demeli’yi sert eleştirdi. İşte Çelenk’in açıklamaları: 

BAHÇELİ ÖNEMLİ ETKEN

Genel Başkanımız söyleyecek olduğu sözü söyledi. Bu Anayasanın da oluşmasında birinci etkende Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’dir. Bunu AKP yönetiminde böyle kabul ediyor. Çünkü Anayasayı bir nevi millileştiren, Anayasanın değişmez maddelerinin artık bundan sonra bir ömür boyu değişmeyecek hale gelmesini sağlayan bir Genel Başkanımız var. Uzun yıllardır bu ülke için ön gördüğü hiçbir olayda da yanılmamıştır. Hepsi çıkmıştır.

AKP’YE DEĞİL ÜLKEMİZE KATKIDA BULUNDUK

Her ne kadar da bazıları bizim için ‘AKP, her sıkıştığında siz onlara yardımcı oldunuz’ dediyseler de biz AKP’ye veya başka bir partiye değil, biz tamamen ülkenin geleceğine katkıda bulunduk. Ülkemiz sıkışık duruma düştüğü zaman biz MHP olarak ‘Önce ülkem’ diyerek yola çıkan bir partiyiz. Biz bunu yaptık. Bu Anayasa değişikliğinde de Genel Başkanımız ülkemizin geleceği için ‘Evet’ diyorum dedi. Biz de onun yolundan gideceğiz. Bizde Trabzon’da çalışmalarımızı ‘Evet’ için başlatacağız.

TEK TEK VATANDAŞA ANLATACAĞIZ

Genel Merkezimizden gelen talimat doğrultusunda bu konuda saha çalışmalarımızda başlayacak. Kahvehane toplantıları olacak, mahallelere gideceğiz. Belki Ankara’dan getirecek olduğumuz heyetlerle beraber daha kalabalık ortamlarda toplantılar olacak. Tabii ki Yeni Anayasanın içeriğini, maddelerini ve ülkemize getireceği kazançları vatandaşlarımıza tek tek anlatmaya başlayacağız.

SON SÖZÜ MİLLETİ SÖYLER

Biz her zaman şunu söyledik. Her zaman son sözü millet söyler. Yeni Anayasa da milletin önüne gelecek. Millet buna ‘Evet’ derse Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemi hayata geçecek. ‘Hayır’ derse de yeni sistem hayata geçmeyecek.Burada şöyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Sanki ‘Evet’ diyenler dünyanın çok akılları insanları. ‘Hayır’ diyenler de sanki hiç bu ülkede yaşamıyormuş gibi bir algı oluşturuluyor. Ama bu böyle bir durum söz konusu değil. 

SADECE ÜLKE MENFAATİ İÇİN…

Biz şunu istiyoruz. Referandumda ‘Evet’ veya ‘Hayır’ derken niçin dediğimizi bilmemiz lazım. Bunun içinde millet olarak yapacak olduğumuz bir iş var.  Yeni çıkan maddeler belli. Bunları kapsamlı bir şekilde araştırıp okuyup ona göre referandumda ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demeliyiz. Ezbere hareket etmemek durumundayız ülkemiz menfaati için. Her maddeyi ayrı okuyup araştırmalıyız.

KİŞİLER ÜZERİNDEN DEĞİL…

Kişiler üzerinden ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demek bu çok doğru yaklaşım değildir. O yüzden biz elimizden geldiğince bu konuyu ülke menfaatine faydalı olduğunu anlatacağız. Ben bir Yeni Anayasa ile ilgili ders çalışıyorum. Benim 2 dosyam var. Her akşam Yeni Anayasayı çalışıyorum. Ben de takip ediyorum. Maddeleri içeriğini incelediğimizde herhangi bir sıkıntı yok. Sadece maddenin kendisine bakıldığında sıkıntı varmış gibi görünüyor. Ancak her maddeyi fırka fırka detaylı olarak açıklamışlar. Ülkemizin zararına olacak herhangi bir madde yok. Cumhurbaşkanı yeni sistemde yargılanabilecek. Millete hesap verecek. 

AKSİ KARAR ALMAMIZ BEKLENEMEZ

Biz sahalarda çalışacağız. Saha çalışmalarında olmamamız için de bir sebepte yok. Biz bir siyasi partiyiz. Genel Merkezimiz ‘Evet’ yönünde bir karar almışsa bizim aksi yönde karar almamız beklenemez. Ama biz bunu yaparken altını doldurarak Yeni Anayasayı ve Cumhurbaşkanlığı sistemini insanlarımıza anlatacağız. Afaki konuşmayacağız. Yani Genel Başkanımız evet diyor; bizde ‘Evet’ diyelim demiyoruz. İnceleyeceğiz, tartışacağız, anlatacağız. 

VATANDAŞA DETAYLI ANLATINCA İKNA OLUYORLAR…

Bazı arkadaşlar bana geliyorlar maddelerle ilgili. Birlikte konuşuyoruz, tartışıyoruz. Hemen eski anayasa ile yeni çıkan maddeleri açıyoruz, karşılaştırıyoruz. Yani vatandaşlarımıza detaylı bir şekilde anlattığınız zaman bizim insanımız bizi anlıyor. Yani bunda bir sıkıntı yok. Yeni Anayasa konusunda ikna oluyor. Önemli olan Yeni Anayasayı kişiler üzerinden tartışmamak. Sadece ülke menfaatini düşünerek hareket etmeliyiz. Bunu da topluma yaymalıyız. 

BU BİR ‘EVET-HAYIR’ YARIŞMASI DEĞİL

‘Hayır’ diyenlerin bir kısmı Yeni Anayasaya şöyle bakıyor; ‘Ben mevcut Cumhurbaşkanını sevmiyorum, onun için ‘Hayır’ diyeceğim’ diyorlar. Bu çok doğru bir yaklaşım değil. Bu kişiler üzerinden ‘Evet’ veya ‘Hayır’ yapılacak bir yarışma değil. Biz her zaman diyoruz ki önce inceleyeceğiz, sonra anlatacağız, bütün insanımıza dokunacağız. Büyük toplantılar da yapacağız. Maddeleri tek tek insanlarımıza anlatacağız. 

DEVLET BEY ‘EVET’ DEDİĞİ İÇİN ‘HAYIR’ DİYEN GRUP VAR

Bizim ülkücü camiada tabanımız Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde ortada duruyor. Tabanımız doyurucu bilgi bekliyor. Bu doğaldır ve onların hakkıdır. Ama belli bir kesimde var ki zaten önyargılı. Bu kesim, ‘Devlet Bey evet diyor, bende hayır diyeceğim’ diyor veya bunun tam aksini yapıyor. Onları zaten engelleyemezsiniz. Böyle bir grup da var. O yüzden bizim için ortada duran, gerçekten bu işe samimi bir şekilde yaklaşım gösteren ülkücü arkadaşlarımızla, ağabeylerimizle oturup konuşacağız. Bir şekilde onları ‘Evet’ için ikna etme yoluna gideceğiz. Ama camiamız içerisinde belli bir kesim var. Ben bu kesim için çok da fazla kafa yormayacağım. Bu grup da çok fazla bir grup değil, çok az sayıdalar. 

BİLGİLENDİRMEK GÖREVİMİZ

‘Evet’ konusunda tabanımızda beklentileri olan grup vardır. Bilgilendirilmek isteyenler var. Doğrudur. Onları da bilgilendirmek Genel Merkezimizin, il başkanımızın, ilçe başkanlarımızın, yöneticilerimizin, bizlerin görevidir. Bunları da çok yakında yapacağız. Yakında sahalara çıkıp çalışmalarımıza başlayacağız inşallah.

KEŞKE MİLLETVEKİLİ İÇİN KAPI KAPI GEZSEYDİ

Eski il başkanımız Muammer Bey, ‘Kapı kapı gezerek ‘Hayır’ için çalışacağını ve %95 oranında ülkücülerin Trabzon’da referandumda ‘Hayır’ diyeceğini söylemişti. Neye göre araştırma yaptı; bunu tabii Sayın eski il başkanımıza sormak lazım. Ama insana sormazlar mı ki ‘İl başkanlığınız döneminde kapı kapı gezip de var olan milletvekilliğinizi geçen dönemde neden alamadınız’ diye. O zaman bunu sormak lazım. ‘Hayır’ için kapı kapı geziyorsunuz ama bir milletvekilimiz vardı; onu neden kaybettik? Bunun sorumlusu ne şimdiki il başkanıdır ne de ilçe başkanlarıdır. O zaman il başkanı kendisiydi. Keşke o zaman da kapı kapı gezip de milletvekili adaylarımız için de oy toplasaydı da bir değil iki vekilimiz olsaydı. Şimdi bir vekilde yok.

O ZAMAN NEDEN OY TOPLAMADINIZ?

Ben bu tür yaklaşımları doğru bulmuyorum. Yani %95 ülkücüler referandumda ‘Hayır’ diyecekmiş bu tür yaklaşımlar çok doğru yaklaşımlar değil. 5 tane arkadaşınızla oturursanız bir tanesi ‘Evet’ diyorsa 4 tanesi ‘Hayır’ diyorsa onun sayısı ortaya çıkar. Ama insanlar şunu da sorarlar ‘Hayır’ için kapı kapı geziyorsunuz da milletvekilleriniz için kapı kapı gezip de neden oy toplamadınız derler. 

ÜLKEMİZ İÇİN ‘EVET’ DİYECEĞİZ

Biz ülkemiz için ‘Evet’ diyeceğiz. Ben diyorum ki ülkemizin sıkıntıları var. Bunu düşünerek hareket edeceğim. Bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın olacağının da garantisi yok. O gidecek bir başkası gelecek. O yüzden konuya ülkem ve milletim açısından yaklaşırsak doğru bir yaklaşım olur diye düşünüyorum.

Röportaj / Hüseyin TERZİ

sonnokta gazetesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.