UZAKTAN SEVMEK OLMAZ BAKAN!.. GEL YAKINA YAKINA


Ali Yahya ÖZTÜRK

Ali Yahya ÖZTÜRK

17 Eylül 2017, 13:03

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz hafta Manisa’da yaptığı açıklama ile Karadeniz’in ve hatta Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Ne demişti Sayın Bakan: “İnsanların tümünü yönetimde mutlu etmek mümkün değil. Eğer insanların yüzde yüzü bir şeyden mutluysa orada bir yanlışlık da vardır. Fındığı depo edenler eğer yüksek fiyattan depo etmişse bu sefer açıklanan fiyatı beğenmemiş olmaları gayet doğaldır. Ama biz genele bakıyoruz. Halkın yüzde 80’i bundan mutlu mu? Biz 3 bakanımızla birlikte geçen hafta Giresun’daydık. Aynen üzümde olduğu gibi gerçekten mutlulardı.”

Biz de dedik ki; “Bizim takip ettiğimiz kadarıyla gerçek Fakıbaba’nın dediği gibi değil.. Gerçekten stok yapmış insanlar mı fiyata tepkili? Hayır!.. Öyle olsa tüccar ayağa kalkar, üretici değil. Üretici elindeki fındığı satıp, okul ihtiyaçlarını, borç ve harcını kapatmanın derdinde, stok yapmanın değil. Öyle olsa Giresun’da fındık ocaklarını kökünden sökmez üretici. Öyle olsa Ordu’da “Bir daha fındık bahçesine girmeyeceğiz” demez halk.”

Ve sonnokta olarak çıktı Trabzon’da vatandaşlara Bakan Fakıbaba’nın söylemlerini sorduk.

Bizim de tahmin ettiğimiz gibi vatandaşlar da “Yüzde 80 fiyattan mutlu” söyleminin en azından bu vatandaşlar için doğru olmadığını gördük.

Halkın fındık konusunda ne kadar tepkili olduğunu anlamak için sokağa çıkmak gerektiğini Bakan Bey’e bizzat yazarak anlattık.

Masa başından memnuniyet araştırması yapmak yerine üreticiyi dinlemenin daha mantıklı bir yol haritası ortaya koyacağını söyledik.

Zira konu hakkında bölgede inanılmaz bir tepki var.

Tepkiye rağmen de olağanüstü bir sessizlik hakim.

Konuşan, bağıran ve hatta isyan noktasına gelen kim: Fındık üreticisi...

Bu konuda mantıklı bir açıklama yapan AK Partili bir milletvekiline rastladınız mı?

Bu da gösteriyor ki, fındık konusunda Bakan Fakıbaba değil bizzat üretici haklı..

Hem de sonuna kadar..

Hal böyleyken “Yüzde 80 mutlu” diyen Tarım Bakanı’ndan dün Kayseri’den yeni bir açıklama daha geldi. Dedi ki Bakan Bey, “Üreticilerimizden istirhamım lütfen hiç paniğe gerek yok, biz bütün malları alacağız, bir hafta içinde paralarını ödeyeceğiz. Şu ana kadar 40 milyonluk mal almışız, salı günü bütün ödemelerini yapacağız, fırsatçılara hiç meydan bırakmayacağız.”

CHP’nin fındık için Pazartesi günü başlatacağı ‘Adalet’ yürüyüşünü de gündemine alan Fakıbaba, yaptığı açıklamayla sinirlendirdiği fındık üreticisini “Fındık üreticisi enerjisini yürüyüşte harcamasın” diyerek daha da gerdi.

Yaptığımız halk röportajında vatandaşların dediği gibi, “Bakan Fakıbaba’yı birileri yanlış yönlendiriyor.”

Neden mi?

Çoğunlukla Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiren, hatta bölgede yaklaşık 500 bin ailenin bel bağladığı bir tarım ürünü olan fındık konusundaki açıklamalar neden Manisa’da neden Kayseri’de yapılıyor?

Madem ki böyle bir sorun var neden bölgeye gelinip, incelemeler yapılıp aklı selim açıklamalarda bulunulmuyor?

Bakınız Trabzon’un milletvekili olan Türkiye’nin en önemli bakanlığı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari’de bir olay olunca hemen o bölgeye gidiyor. Ankara’da olay çıksa hemen programını iptal edip Başkent’e koşuyor.

Yok mu Bakan Fakıbaba’nın yanında, “Efendim. Böyle uzaklardan atıp tutacağımıza gelin bir bölgeye gidelim. Halkla konuşalım. Ticaret Odaları ile konuşalım ve bu işe bir nihai nokta koyalım” diyecek bir danışman.

Öte yandan birileri Bakan Fakıbaba’ya, “Efendim alalım şu üreticinin elinden tüm fındığı” mı dedi ki Bakan Bey, “Üreticinin tüm ürününü TMO kanalıyla alacağız” açıklamasını yaptı.

İyi hoş da Bakan Bey, Karadeniz fındık elinde kaldığı için değil, fiyat düşük diye şikâyetçi.

Yüzde 80’inin mutlu olduğu fındık üreticisinden bir tanesi bile, “Fındık bu yıl da elimizde kaldı. Kimseye satamadık” demiyor. Yüzde 80’inin mutlu olduğu fındık üreticisinin yüzde 100’ü “Bu fiyatlar maliyeti bile zor karşılıyor. Leblebi bile 25 TL iken fındık 8 lira nasıl olur?” diyor.

Yani Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yaptığı alım açıklaması memnuniyet oranını yine yüzde 80’i bulmadı.

Hastaya yanlış teşhis konulma sorunu maalesef devam ediyor. Kanser hastası olmuş fındık üreticisine aspirin önermek vatandaşın “Biri Bakan Fakıbaba’yı yanıltıyor” sözünü haklı çıkartıyor.

Çünkü Karadeniz Bölgesi bu muameleyi hak etmiyor.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki basit bir memurun davranışının bile faturası Tayyip Erdoğan’a kesiliyor diye.

Bu konu da öyle..

AK Parti’ye daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan’a her seçimde Türkiye genelinin üzerinde destek veren bölge insanlarına reva görülen muamele bu olmamalı.

Fındık fiyatına tepki göstermeye hazırlanan üreticiye, sırf CHP önderliğinde olacak diye “Fındık üreticisi enerjisini yürüyüşte harcamasın” gibi bir söylem geliştirmek sadece fındık üreticisine değil, bu üreticinin Tayyip Erdoğan’a olan sevgisini de baltalamaktır.

Nasıl ki Tayyip Erdoğan Trabzon mitinginde, “Trabzon ne zaman güleceğini de ne zaman gürleyeceğini de iyi bilir” demişti. İşte o Erdoğan’ın yüzüne bugüne kadar coşkuyla gülen Karadenizli vatansever fındık üreticisini hiç kimse ama hiç kimse gürletmemeli.

Her şey oy kaygısı ile ele alınmamalı elbet ancak Karadeniz’in yıllardır devam eden vefasına da vefasızlık yapılmamalı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.