Başkan Zorluoğlu: "Büyükşehir Belediyesi’ne yakışacak bir bina değil"

Büyükşehir Belediye binası ile ilgili konuşan Başkan Zorluoğlu: “Orası esasen bina olarak Büyükşehir Belediyesi’ne yakışacak bir bina değil.”

TRABZON 14.12.2020, 13:03 14.12.2020, 13:38
Başkan Zorluoğlu: "Büyükşehir Belediyesi’ne yakışacak bir bina değil"
banner94

SONNOKTA RÖPORTAJ - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gazetemize konuştu. Tadilattan geçen Büyükşehir Belediye binası ile ilgili, "Trabzon'a yakışmıyor" ifadelerini kullanan Başkan Zorluoğlu, "Modern yapıdan ziyade Trabzon’u yansıtan mimariyi yaşatabileceğimiz bina gerekir" dedi.

İşte Başkan Zorluoğlu ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj...
Görevde 1,5 yılı devirdiniz ama halen makam odası yapılamadı, makam katındaki çalışma ne zaman bitecek?
“Oradaki proje ihalesi süreçleri biraz uzadı. Ben de Meydan’da ki binayı çok seviyorum, acele etmedim açıkçası. Bina olarak ta, mevki olarak da Meydan hoşuma gidiyor. O nedenle çok acele ettirmedim ama bitme noktasına geldi. 15-20 güne orası da hizmete açılacak. Makam odası üst kata çıkınca denizi görmek için şu kadar para harcanıyor diye eleştiri oldu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi önemli bir kurumdur ve prestijli bir mevkidir. Orada biz sadece makam odası yapmıyoruz, o işin küçük bir noktasıdır. Ortahisar Belediyesi oraya boşalttığı için ciddi bir tadilat yapıyoruz. Maalesef bütün camlar kapalıydı ve ciddi hava problemi oluşuyordu, bunları da çözdük. Orası esasen bina olarak Büyükşehir Belediyesi’ne yakışacak bir bina değil. Trabzon’a çok daha Trabzon’u yansıtan mimariyi yaşatabileceğimiz bina gerekir, öyle modern yapıdan ziyade. Biz binanın tadilatı için çok büyük paralar falan harcamadık. Orada yerli yabancı konuk ağırlıyoruz, Trabzon’u tanıtıyoruz insanlara. Trabzon’u doğru düzgün prestijli bir biçimde anlatmamız lazım. O mekanları biz sırtımızda alıp götürmüyoruz, dolayısıyla biz onları kendimize yapmıyoruz, biz çok mekan gördük öyle de bir amacımız yok. Amacım odamın derli toplu düzgün olması.”

ÖNCELİK DEĞİL
Binanın Trabzon’a yakışmadığını söylüyorsunuz. İlerleyen süreçte yeni bir Belediye binası düşünülebilir mi?

“Düşünebilir ama şimdi değil. Şu anda benim önceliğim Boztepe, Ganita, yeni plajlar, Uzunsokak, içme suyu, kanalizasyon, ilçelerde yapacağımız çalışmalar. Onlarda belli bir aşamaya geldikten sonra tekrar değerlendirilebilir.”

OTOGARDA ENDİŞE OLMASIN
Geçtiğimiz günlerde görselleri paylaştınız, Şehirlerarası Otogar’da durum ne?
“Terminalle ilgili olarak birkaç gün önce alandaydım, yer teslimi yapıldı. İyi bir yüklenicimiz var ve gayet istekli. Orada şu anda dere tahkimatına başlıyorlar. İnşallah söz verdiğimiz gibi 2022 yılının ilk döneminde hizmete açmak istiyoruz. Orası terminal için biçilmiş kaftan, vatandaşımızın hiçbir endişesi olmasın. Yer seçimi konusunda dile getiren eleştirileri saygı ile karşılamakla beraber bunların gerçekçi olmadığını düşünüyorum.”

KIRMIZI ÇİZGİM VAR
İlk göreve geldiğinizde siyaseten il yönetimi ile sıkıntı yaşamıştınız, sıkıntılar devam ediyor mu?
“Onlar da tabi kamuoyuna biraz abartılı yansıdı. Esasında aman Allah’ım denecek kadar sorun yaşamadık ama doğal olarak benim bir yoğurt yiyişim var. Kendime göre ve birtakım kırmızı çizgilerim var valiyken de kaymakamken de eğer bir başarım varsa bu noktaya getiren o kırmızı çizgilerimdir. Bu noktada en başında usul açısından sorunlar yaşadık, ondan sonra birbirimizi tanıdık. Şu an da böyle bir sıkıntımız yok. Bizim ne yapmaya çalıştığımızı insanlar anladı.”

YÜZDE YÜZ NOKTA ATIŞ OLMADI!
Göreve gelirken yönetim anlayışını özellikle vurguladınız. Yönetim anlayışı oturdu mu?
“Yönetim anlayışı esasında hiçbir zaman tam oturmaz, yenilenmeyi gerektirebilir. Ben bunu söylerken Büyükşehir örgütünün sürekli kendini yenileyen ve gereklilikleri yerine getirebilen bir yapı oluşmasını dile getirmeye çalıştım. Vatandaşın derdini dinleyip çözüm üretebilecek bir yapı oluşturmak yeni yönetim anlayışım. Yeni yönetim anlayışı şeffaflıktır, Belediye’nin yaptığı bütün işlerin hesabını verecek şekilde hareket etmesidir. İsteyenin istediği bilgiye Belediye üzerinden ulaşabilmesidir. Yeni yönetim anlayışı Belediye’ye personel alırken kapalı kapılar ardından değil ilan ederek personel alınmamasıdır. Elbette bütün atadıklarımız yüzde yüz nokta atışı olmadı. Bir sürü atama yaptık, birkaç tanesinde baktık ki arzu ettiğimiz verimi alamadık. Onu da hep söylüyorum, böyle bir şey olduğunda geri adım atarız. Birkaç tane değişiklik yaptık ama yaptığımız atamaların yüzde 90’ı yerinde, nokta atışı şeklinde oldu çok memnunum.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Selahattin Özcan’a konuştu.

GÖRÜLECEK HESABIM YOK
Bundan sonra ki süreç için Belediye Başkanlığı ya da Milletvekili adaylığı düşünüyor musunuz?
“Klasik olacak belki ama hissettiğim bu diye söylüyorum. Ben hakikaten 2024’den sonrasını hesaplayarak hareket etmiyorum. Trabzon’da yıllarca konuşulan ama çeşitli meseleler ile dokunulmayan bir sürü meseleye dokunmaya başladım. Seçimi düşünerek veya tekrar Belediye Başkanı veya başka bir şey olmayı planlayarak hareket edersem burada başarılı bir başkanlık yapamam. Onun için tüm kalbimle söylüyorum ki şu an da başka hiçbir beklentim, gündemim, görülecek hesabım yok. Burada görev yaptığım süre içerisinde, Trabzon sevdalısı olarak, yıllarca gurbette Trabzon özlemi çekmiş biri olarak görev yapıyorum. Belediye Başkanı olarak kendi işimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.”

BİRAZ TEPEDEN iNME OLDU
Peki, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunuz için hiç pişmanlık duydunuz mu?
“Bir şey için uğraşırsınız, onu elde edersiniz, sonra başınıza bir hal gelir keşke uğraşmasaydım dersiniz pişman olursunuz. Benim durumum öyle olmadı. Ben Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi şerefli bir görevde bulunmaktan kıvanç duyuyorum, hakikaten çoluk çocuğuma bırakacağım en önemli miras budur. Bu nedenle bir pişmanlık duymadım. Benim Trabzon’a aday oluşumun sebebini az çok biliyorsunuz. Biraz tepeden inme deniyor ama öyle oldu. Çok önceden planlanmış olarak gerçekleşmedi ama öyle de olsaydı Trabzon’da mutluyum. Eşim bir çocuğum burada diğer iki çocuğum İstanbul’da. Biz şu an köydeki evimizi tamir ediyoruz. Biz bu şehirde yaşıyoruz, cenazemiz bu şehirde defnedilecek. Bu arada köydeki ev babamın evi, o evin köşesini bucağını düzeltiyorum, yoksa yeniden ev yapmıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı’na bir konut lazım mı, değil mi diye soruyorlar ve gündeme geliyor. Elbette olsa iyi olur, ben şahsen dışarıdan geldim, ev kiralamak zorunda kaldım. Ancak Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin şu an ki ekonomik yapısı ve projeleri çerçevesinde böyle bir önceliğimiz yok.”

SÖYLENTİLERİ KABUL ETMEM
Şu da konuşuluyor şehirde… Büyükşehir Belediyesi projeleri Trabzon’daki firmalar örneğin 3 TL’ye yapacakken il dışında 30 TL’ye yaptırıyor deniliyor. Bu konuda ne dersiniz?
“Spekülasyonların önüne geçmek için Proje Dairesi’ni kaldırdım. Baktım ki Proje Dairesi var ama biz yapmıyoruz, projeyi yine dışarıdan hizmet alma yöntemi ile yapıyoruz. Dolayısıyla Belediye’de proje dairesine gerek yok dedik onu Fen İşleri Dairesi’nde bir bölüm haline getirdik. Biz projelerimizi açık ihale yöntemi ile belirlediğimiz proje firmasına yaptırıyoruz. Bu firmaya yaptırırken de onları çağırdık siz global ölçekte çalışan çok iyi bir firmasınız ama sizin Trabzon’da yerelden desteğe ihtiyacınız var, yereldekiler kadar iyi bilemezsiniz, bu nedenle yerelde ki mimarları projelerde kullanacaksınız dedik. Orada biz inisiyatif sahibiyiz, mimarların belirlenmesinde Belediye’nin onayı gerekli. Dolayısıyla bu global tecrübeyi yerel ile birleştirerek ilerliyoruz, burada ki mühendis mimar arkadaşlar da bu sitem içerisinde yerelin katkılarını yapıyorlar. O nedenler proje fiyatları ile ilgili söylentiler doğru değil, kabul etmiyoruz.”

ORTAYA FARK KOYACAĞIZ 
Son söz olarak neler eklemek istersiniz?
“Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi olarak hakikaten ortaya bir fark koymaya çalışıyoruz ve hizmet anlayışımızı zihniyetleri değiştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak altyapı çalışmalarımız aralıksız devam ederken, personelimizin arzu ettiğimiz hizmet kalitesini sunmak için de çalışmalar yapıyoruz. İnsanlara yatırım yapıyoruz. Bütün bu çalışmalar neticesinde inanıyorum ki Trabzon Büyükşehir Belediyesi ulusal yapısını güçlendirecek ve Türkiye’nin bu manada sayılı büyükşehir belediyelerinden biri haline gelecek. Basınımıza da teşekkür ediyoruz. Şu ana kadar hakikaten çok desteğini gördüm, bana bir anlamda kredi açtılar. Basınımızın her zaman yapıcı olduğunu, şehrin menfaatine her işte bize destek verdiğini memnuniyetle dile getiriyorum. Eleştirilmedik mi eleştirildik, siz de eleştirdiniz. Eleştirilecek de. Ben bu noktada eleştiriden yanayım ve bundan rahatsızlık duymam. Ama kara propaganda ve sürekli olumsuz algı oluşturma çabasını da şehrin faydasına bulmam. Onu da mesaj olarak verelim.”

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:38
İkindi 15:10
Akşam 17:33
Yatsı 18:57