Çakıroğlu'nun hedefinde yine İl Başkanı Kuvvetli var! "Kraldan çok kralcı..."

Çakıroğlu, “İYİ Parti’de kraldan çok kralcı isimler var. Bunların en başında İl Başkanı Azmi Kuvvetli geliyor. Kendisine kızmaya bile gerek yok.” dedi

TRABZON 28.04.2021, 08:05
Çakıroğlu'nun hedefinde yine İl Başkanı Kuvvetli var! "Kraldan çok kralcı..."
banner94

SONNOKTA RÖPORTAJ - Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den istifa eden Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu gazetemize konuştu.

Çakıroğlu şunları dile getirdi: “İYİ Parti’de esasen sorun olarak gördüğümüz bir çok olay oldu. Bunları parti içinde çözmeye çalıştık. Partili kimliğimizi her noktada vurgulamamıza rağmen parti bir türlü bizi sahiplenemedi. Başka partilerde eleştirdiğimiz bir çok olay İYİ Parti’de vuku buldu. Bunların yanlışlığını da açık yüreklilikle ortaya koydum.

En son hakkımda yürütülen disiplin süreci, süreci taşıdığımız Genel Merkez Disiplin Kurulu’nun da komik bulduğu kararı oy birliğiyle onaylaması eleştirdiğimiz parti yapılarından farklı bir parti olmak adına taşıdığımız inancı yok etti. Gördüm ki el birliğiyle millete umut olma noktasında değil parti, iş birliği ile bizi partiden koparma noktasındalar.

İnsan önündekilerle mücadele ederken arkasında görmek istediklerinin samimiyetine inanmalı, onlara güvenmeli. Parti ve ülke menfaatinin önemsendiğini görmeli. Ben bu konularla ilgili partide yetkili olanlardan en dipten en başa kadar bir olumlama çıkartamadım.”

Çakıroğlu, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Selahattin Özcan’a konuştu

KOMPLEKSTEN KURTULMA UĞRAŞI
“Her ne kadar siyasi partileri milletin olarak görsem de bu noktada hiyerarşik olarak sistemin en tepesinde duran kişi kimse yaşadığımız parti içi sorunların veya hayal kırıklıklarının müsebbibi olarak da onu görürüm. Ancak kraldan çok kralcı olan isimler var. Bunların en başında İl Başkanı Azmi Kuvvetli geliyor. Kırgın değilim ama o anlarda kızdığım bir isimdi. Bugün görüyorum ki kızmaya bile gerek yok. Bir üye üzerinden dün birlikte bana operasyon yaptığı isimler tarafından itibar suikastine uğruyor. Şu noktada istifa etmeyi becerebilmesi gerek. Çünkü uydurma bahanelerle ve tüzüğe vakıf olmadan hakkımda alelade işletilen disiplin sürecini kendine her mecrada hakaret eden ve partili büyüklerinin sahiplendiği bir ismi disipline veremiyor. Dün başka parti adayını destekleyen İlçe Başkanını da disipline veremedi. Bana karşı duruşu bir irade gösterisi değil, gölgemde kaldığı için yaşadığı kompleksten kurtulma uğraşıydı. Burada tek mi kraldan çok kralcı, gölge kralcılar var mı. Onu da kamuoyunun veya partililerin sorgulaması gerekir. Önemli olan oluşan sorunlarda insanların kendini yabancı görmemesi veya birilerinin oluşan sorunları görmezlikten gelmemesidir. Sırf birine yakın, biri istiyor diye İl Başkanı olursanız, yakın ilişkiler sizin liyakatinizin önüne geçerse özgüven ve otorite sorunu yaşarsınız. Bu sorun görüldüğü anda neşter vurulmazsa yarın vurulacak neşter fayda sağlamaz. Bunu yakın zamanda deneyimleyecekler.”

SORUMLULUĞUMU YERiNE GETiRECEĞiM
“Biz siyaseti millet, memleket için hizmet aracı görüyoruz. Bu anlamda yetki alıyoruz, görev alıyoruz, sorumluluk alıyoruz. Sorumluluk alanımız içinde parti veya kişiler üzerinden değil doğru, yanlış, ihmal üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Burada muhatap olduğunuz kişilerin mutlaka bir siyasi kimliği oluyor ancak milletin bütününe karşı sorumluluk hissederek siyaset yaptığım için vatana ihanet içinde olmayan herhangi bir partiye karşı hasmane bir duruşum olmaz. Bu demek değil ki bir partiye yakınım veya uzağım. Bugün aldığım sorumluluğun gereğini hakkıyla nasıl yaparım derdindeyim. Bunu önemsiyorum. Daha etkin ve iyi hizmet edebileceğim alanlar oluşur ise ona göre durum değerlendirilebilir. Şu an kesin olan bir şey varsa o da Bağımsız Meclis Üyesi olarak çalışmaların içinde olacağımdır.”

MUMCU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM
“AK Parti uzun yıllar milletimizin kahir ekseriyette teveccühünü kazanan bir parti. Bu güçlü bir millet iradesinin tezahürüdür ve ciddi anlamda saygın bir siyasi başarıdır. Bizim de buralarda hatır oluşturabilmemiz, sürekli mecazen söylüyorum canlarını sıkan bir muhalif isim olarak bunu başarabilmemiz değerlidir. Kıymetli ve iyi niyetli, sıklıkla görüştüğüm insanlar var. Ortak paydamız ülkemizi, şehrimizi güzelleştirmek, milletimizin yaşam kalitesini yükseltebilmek. Bu noktada AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu'nun ifadeleri de beni onure etti. Nazik ifadeleri için kendisine teşekkür ediyorum. Şehrin siyasetine farklı bir soluk getirme gayretini görüyorum ve bir kez daha başarılar diliyorum. Siyasette 24 Saat uzun, bazen çok kısa bir süredir. Seçmenimizin ve yol arkadaşlarımızın nabzı önemli. Nerede olmamızı ve hangi konumda konumlanarak daha etkin faaliyet yürütebileceğimize hep birlikte karar vereceğiz.”

SANDIKTAN HAYAL KIRIKLIĞI ÇIKAR
“Bundan öncesi farklı planlanmıştı. MHP'de yaşanan kongre süreci ve kamuoyunda oluşan yeni bir parti talebi İyi Parti’yi yarattı. Hayal edilen siyasi düzlem farklıydı. Merkezde ve mevcutlardan farklı bir yapı. Biz bunun ayrılana kadar mücadelesini verdik. Partiyi kuruluş ayarlarına döndürmek istedik. Liyakat esaslı tercihler, parti içi demokrasi, kişiler üzerinde değil kadrolar üzerinde şekillenen bir parti. Olmadı. Merkezde duran büyük oy havuzunda bir kırılma olmazsa sipariş kamuoyu araştırmalarının teşkilatları canlı tutabileceğini ancak sandıktan yine hayal kırıklığı çıkacağını düşünüyorum. Ve 5 benzemezi bir araya getirmekle oluşan ittifaklar İyi Parti’yi olumsuz etkiledi. Üçüncü bir ittifakın liderliğine oynamaları İyi Parti’yi daha güçlü kılar kanaatimce.”

GÖK KUBBEDE HOŞ SEDAYI ÖNEMSEDiM
“Bu görev milletin oyuyla bize verildi. Burada var olan millet iradesidir. Bunu yok sayamayız. Sayarsak sürekli vurgu yaptığım ilkeli siyasetten kopmuş olurum. Bağımsız olarak da etkin ve verimli çalışmalarımız olacaktır. Bir partiye ait olmak milletten alınan sorumluluğun önünde hiç olmadı bizim nazarımızda. Hep yukarı bakınca bayrağı gördük. Bu gök kubbede bir hoş seda bırakmayı önemsedik. Halka karşı ve Hakk'a karşı sorumluluğumuz devam ediyor. Çalışmalarımızda bu hassasiyetle devam edecektir.”

SİYASET HEDEFSİZ OLMAZ
“Mevki siyaseti hiç yapmadım. Bazen olsam neler yaparım diye kendime sorduğum oluyor. Olanları analiz ettiğim oluyor. Siyaset hedefsiz olmaz ancak hedefi belirleyenin o makamları etkin hizmet etme aracı görmesi gerekir. Emekli maaşım yüksek olsun diye vekil olunmaz, gel sen ol denerek belediye başkanı olunmaz. Milletvekilliği ve belediye başkanlıkları büyük sorumluluk gerektirir. Bilinçli, planlı, projeler ile sorunlara vakıf, çözümlere vakıf olmak gerektiren yerler. Ziyadesiyle ifa edeceğimiz görevler.”

ESKİ PROJELER DEVAM EDİYOR
“Büyükşehir'in alanı ve imkanı büyük. Hâlihazırda eski Belediye Başkanı’nın devam eden projelerinden bir kaçı üzerinden devam ediyorlar. Parti içi yaşanan çatışmalar Murat Zorluoğlu üzerinde bir baskı oluşturabilir. Ama çok eser diyebileceğimiz nitelikte çalışmalar yok. Şehrin sorunlarına da neşter vurulmadı. Başarı olarak ortaya koyacağımız pek bir şey yok ancak konuşulacak çok şey var. Zamanla bunları da kamuoyuyla paylaşırız.”

ŞEHRİN ULAŞIMI BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI
“Daha önce Uzunsokak’ta bunu yaptık. Şehrin tam anlamıyla bir ulaşım planlamasına ihtiyaç duyduğu aşikâr. Kahramanmaraş Caddesi’nde de denemeler yapıldı. Yine bir deneme konuşuluyor ancak şehrin ulaşımı parça parça planlanmaz. Bir bütün olarak ele alınır, alınmalıdır. Yoksa daha çok sorun yaratırsınız. Gönlümüzden geçen, fikirde olan fiiliyatta nasıl olur bunun lokasyonu yapılmalıdır.”

DENİZ DOLGUSU HASTALIK OLDU
“Deniz dolgusu bölgenin bir hastalığı oldu ancak büyük küçük bütün belediyeler için de cazibeli bir hal aldı. Halen Gülcemal niye dolduruluyor, bilen yok. Bir planı yok. Ne olacağını bilen yok. Şimdi Trabzon'un en bilinir, özgün alanı Ganita da şantiyeye döndü. Daha öncede denendi, karşı çıktık. Engel olduk. Bu gün konuşulan maliyet, yapılacak işler. Ciddi bir maliyet ve bu konuda bir çalışma yapıyorum. Burası başlı başına bir konu ve bütün yönleriyle ele alıp kamuoyu ile paylaşacağım. Bir de borç batağında ya da batmaya borcunu döndüremeyen belediyelerin varlığı ve çok daha az maliyetle yapılacak işlerde konuşulan rakamlarım büyüklüğü var ortada. Keşke ciddi bir plan ve uygun bir peyzaj ile ortak aklı etkin kılarak bir şeyler yapılsa. Ama olmuyor. Yaptık oldu ve yangından mal kaçırır gibi işler. İş işten geçtikten sonra kamuoyunun haberi oluyor. Boztepe'nin bağrına dikilen direkler gibi. Sahipsiz şehir gibi geri dönülmez hatalara maruz bırakılıyor.”

KAZILAR PLANSIZ!
“Ortahisar’daki altyapı projesinde kısa vadeli planlar yapılıyor, kurumlar arası eş güdüm yok. Alt yapı sorunu hat safhada. Kazılar da plansız. Aynı anda bir çok yer kazılıyor ve bu şehrin bir çok arteri yok. Çok eleman, işçi almak ile değil işinin ehli eleman, işçi almak ile yapınızı etkin ve verimli kılarsınız. En nihayetinde bütün bu olumsuzlukların arkasında insan var. Tıpkı güzel yapılan, tekdir edilesi işlerin arkasında olduğu gibi.”

AŞIYA HASSASiYET GÖSTERMELİYİZ
“Sözün başı da sonu da sağlık. Aşı sıram geldi, aşı oldum. Herkese, bütün insanlığa sağlık diliyorum. Aşı sırası gelenlerin de hassasiyet göstermesini, kurallara uymak ile aşının birlikte fayda sağlayacağını vurgulamak isterim. Ramazan Ayının bütün insanlığa hayır getirmesini diliyorum ve bütün İslam aleminin Ramazan'ı Şerif'ini tebrik ediyorum.”

Yorumlar (0)


Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 02:41
Güneş 04:42
Öğle 12:28
İkindi 16:28
Akşam 20:04
Yatsı 21:55