Trabzon’da tüm şikayetleri değerlendirmeye alıp çözümü için harekete geçen TİKOM çalışanları bu sefer kendi çalışma koşullarına isyan etti.

Büyükşehir’den öğrenci ve emeklilere yüzde 50 indirim Büyükşehir’den öğrenci ve emeklilere yüzde 50 indirim

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısının ilk birleşiminde Trabzon İletişim ve Koordinasyon Merkezi (TİKOM) çalışanlarının şikâyetleri değerlendirildi. 

Ortahisar Belediye Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, TİKOM biriminden yapılan şikâyet üzerine “TİKOM biriminden şikayet geldi bizlere. Sizlere iletmemi istediler. TİKOM’da 20’yi aşkın memur var. Bunlar yasal dayanağa uygun olmayacak şekilde çalıştırıldıklarından şikayet ederler. Mesai ücretleri olmadan akşam ve gece mesaisi çalıştıklarını, bayram ve resmi tatillerde yine hiçbir mesai ücreti verilmeden gece vardiyası yaptıklarını, resmi bayramlarda tüm belediye çalışan memurlara idari izin kullandırıldığıyla ilgili şikâyet var.” diye konuştu.

Konuya ilişkin Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mesut Aydoğar, “TİKOM’da 39 personelimiz var. Hepsi bu iş alınmış. Daha sonra meclis kararıyla 30’u devlet memuru oldular. Bu işe girdiklerinde de bu işi yapıyorlardı. Görev değişikliği olmadı. Devlet memuru kanuna göre 24 saat kesintisiz ve sürekli yapılan hizmetlerde mesailer izin kullandırılarak faaliyetlerine devam edebilecekleri hükmü var. Tüm kurumlarda bu tür uygulamalar yapılır. Bu arkadaşların hepsiyle hukuk müşaviri ile toplantı yaptık. Ona göre işlem yaptığımızı kendilerine bildirdik. Fazla mesai olduğunda onu izin kullanıyorlar. Ayrıca saat 16.00’dan sonra evden çalışmalarına da izin veriyoruz. Hizmetin aksamaması için belediyenin tüm birimlerinde arkadaşlar emeklerini fazlaca harcıyorlar.” açıklamasında bulundu.

BAŞKAN GENÇ: SAMİMİ BİR ŞİKÂYET DEĞİL

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, konuya ilişkin şikâyetin sorgulanması ve açıklığa kavuşturulması talimatını verdi. Başkan Genç, “Resmi tatili yasal hakkıdır kullanır. Bu samimi bir şikâyet değil. 39 arkadaşımız kusura bakmasın. Hukukçu eşliğinde karar aldılar, fazla mesailerin karşılığında izin kullanacaklarını yasal olarak biliyorlarsa haksız bir konu.”  dedi.