Tasarruf tedbirleri kamu çalışanları ve emekliler gündeme taşındı Tasarruf tedbirleri kamu çalışanları ve emekliler gündeme taşındı

Uluslararası Öğrenci Derneği (UDEF) Trabzon İl Temsilciliği tarafından düzenlenen oryantasyon programı, Tonya Fol Deresi Yürüyüş Yolu'nda başladı. Burada, katılımcılar doğanın huzur verici atmosferi içinde yürüyüş yapma fırsatı buldular. Tonya'nın mistik atmosferi ve yeşilin bin bir tonu arasında yapılan bu doğa yürüyüşü, öğrencilere hem dinlendirici bir mola hem de Trabzon'un doğal güzelliklerini yakından gözlemleme imkânı sundu. Gezinin ikinci durağı ise Canikdere Şelalesi oldu. Grup, şelaleye varmadan önce çevredeki doğal yaşamı inceledi ve rehber eşliğinde bitki ve hayvan türleri hakkında bilgi aldı. Ardından, şelalenin etkileyici görüntüsü karşısında fotoğraf çektirdiler ve hatıralarını ölümsüzleştirdiler. Bazı cesur katılımcılar, şelalenin serin sularında keyifli bir yüzme deneyimi yaşadılar.

Programa, dünyanın dört bir yanından 43 farklı ülkeden 120 uluslararası öğrenci katıldı. Katılımcılar, doğa gezisi sırasında birbirleriyle kaynaşma fırsatı bulurken, aynı zamanda Trabzon'un eşsiz doğal güzelliklerini keşfetmenin heyecanını yaşadılar. UDEF İl Temsilcisi ve Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Abdulkadir Yılmaz, etkinlikle ilgili şunları söyledi: "Trabzon'un muhteşem doğasını uluslararası öğrenci arkadaşlarımıza tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu etkinlikler sayesinde öğrencilerimiz hem eğleniyor hem de birbirleriyle daha yakın ilişkiler kurma fırsatı buluyorlar. Amacımız, onların Trabzon'da kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamak. Önümüzdeki dönemde de uluslararası öğrencilere yönelik benzer etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz."

Programa katılan uluslararası öğrencilerin duygu ve düşünceleri de oldukça olumlu yöndeydi. Afganistan uyruklu misafir öğrenci Sedighe Karimi, "Bugünkü gezi için teşekkür ederim. Çok güzel bir gündü. Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği’yle bu sene tanıştım. Çok güzel bir program ve geziydi. Her gezide farklı ülkelerden olan kızlarla tanışıyorum ve mutlu oluyorum. Bugün muhteşem bir gündü…” dedi. Irak Türkmeni misafir öğrenci Najlaa Salahaldeen, “İnsan ailesinden, sevdiklerinden ve büyüdüğü yerden uzak olunca içinde kocaman bir boşluk oluşuyor, Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği ailemiz bunu hep doldurmaya çalıştı ve başardı. Size kocaman sevgi ve saygı duyuyorum. Nice beraber yıllara..." diye konuştu. Azerbaycan uyruklu misafir öğrenci Gülara Abdullayeva, "Her şey çok güzeldi. Bir güzel gezdik, eğlendik. En önemlisi sizin içtenliğiniz, bize şefkatiniz, çok güzel bir şekilde bize ablalık yapmanız her şeyinizle, insanlığınızla mükemmeldi.” ifadelerini kullandı. 

Suriye uyruklu misafir öğrenci Sidra Sağır, "Gezi çok güzel, eğlenceli ve arkadaşlar samimiydi. Sorumlu olan ablalar çok tatlıydı, çok düzgün bir organizasyon vardı ve bir Arap olarak benim ülkemden farklı arkadaşlara tanışmamı sağladığı için çok mutluyum, her şey mükemmeldi, emeğinize sağlık…" dedi. Burundi uyruklu Andre Nahayo is, "Muhteşem bir manzaraya sahip olan Tonya bölgesine ilk gidişimdi, arkadaşlarımla şelalenin keyfini çıkardım" şeklinde konuştu. UDEF İl Temsilciliği ve Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği, uluslararası öğrencilere yönelik çeşitli etkinlikler ve kültürel geziler düzenleyerek Trabzon'u keşfetmelerine ve bu güzel şehirde unutulmaz anılar biriktirmelerine yardımcı olmayı sürdürecek.