100 yıllık tohumlarla ‘Osmanlı domatesi' fidesi üretti 100 yıllık tohumlarla ‘Osmanlı domatesi' fidesi üretti

OMÜ MTAL, 2023-2024 dönemi baz alındığında, yapılan son Lise Giriş Sınavı (LGS) istatistiklerine göre Türkiye genelinde en yüksek puanlı ilk 100 mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve programları listesinde üst sıralarda yer aldı.

LGS istatistiklerine göre bazı alanlarda 100 MTAL arasında zirveye oynuyor
OMÜ MTAL, sıralamada ‘bilişim teknolojileri’ alanında Türkiye’de en yüksek puan alan 7’nci; ‘siber güvenlik’ alanında 2’inci; ‘elektrik-elektronik teknolojileri’ alanında 8’inci ve ‘motorlu taşıtlar’ alanında ise 3’üncü sırada yer aldı. Ayrıca, Karadeniz Bölgesi'nde tüm programlarında birinci sırada konumlandı.
Türkiye genelinde en yüksek puanlı ilk 100 mesleki ve teknik Anadolu lisesi listesi tüm alan ve okullar bazında incelendiğinde OMÜ MTAL; ‘bilişim teknolojileri’ alanında 30’uncu sırada, ‘siber güvenlik’ alanında 41’inci sırada, ‘elektrik-elektronik teknolojisi’ alanında 45’inci sırada ve ‘motorlu araçlar teknolojisi’ alanında ise 59’uncu sırada yer aldı.

Barınma imkânı da mevcut
Açılışının ilk yılında farklı bir vizyonla kurulan lise OMÜ’nün desteğiyle mesleki ve teknik eğitimde daha üst sıralara yükselme potansiyeli taşıyor. Başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm ülke gençlerine geniş imkânlar sunan OMÜ MTAL, kız ve erkek pansiyonlarıyla farklı bölgelerden gelen öğrencilere barınma imkânı da sağlıyor.
Listede; birinci sırada BAYKAR Millî Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Bilişim Teknolojileri alanı), ikinci sırada yine BAYKAR Millî Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Havacılık ve Uzay Teknolojileri alanı) ve üçüncü sırada Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Havacılık ve Uzay Teknolojileri alanında) yer aldı.

Kaynak: İHA