Trabzon halkı her seçim öncesi vaatlerle kandırılıyor. Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası, Gülcemal Projesi, Trabzon Havalimanı gibi. Mevcut iktidarın temsilcileri. Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası, Gülcemal Projesi, Dünya Ticaret Merkezi, Trabzon Havalimanı, Sürmene Çamburnu Tersanesi, Lojistik Bölge ve Deniz Üs Komutanlığı gibi projeleri hep vaatte kalmakta.

Trabzon kenti, dört bin yıllık geçmişe sahip bir tarih, kültür, spor, sanat, sağlık ve turizm kentidir. Bakıldığında hükûmetler ve bakanlar anlamında yakın siyasi tarihte Trabzon şanslı olarak görülmekte,  Ancak maalesef, bunun Trabzon iline yansıması gereğince olmamıştır. Bugüne kadar mevcut Trabzonlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da dâhil olmak üzere  birçok Trabzonlu bakan ve yüzlerce Trabzonlu bürokrat görev yapmış olmasına rağmen Trabzon gerekli hizmeti alamamıştır.

Bir önceki Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu tarafından proje olarak gösterilen Gülcemal âdete bitmeyen bir vaka halindedir. Denizin doldurularak yapılması beklenen bu projede henüz bir gelişme yoktur. Yeşil ile mavinin birleştiği Trabzon sahilinde Gülcemal sadece çevreye pis koku yaymakta. Vatandaşların spor için kullandığı bu alandan çevreye yayılan kokular bir çevre skandalı olsa gerek. Doğayı katlederek bir şeyler yapmaya çalışmak doğru değil. Denizdeki yaşam alanlarına müdahale ediyoruz.