İYİ Parti Trabzon İl Başkanı dahil yönetimi olmak üzere 80 üyenin 62’sinin istifasıyla Trabzon il yönetimi yeter sayıyı sağlayamadığı için düştü. İl Başkanı Fatma Başkan, “2023-2024 seçimlerinde partimizin uygulamış strateji başarılı olmadı. Bugün itibariyle yürütmüş olduğum İYİ Parti Trabzon İl Başkanlığı görevimden istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” dedi.

İl Başkanı Başkan, “Geçtiğimiz yıl şubat ayı itibariyle İYİ Parti Trabzon İl Başkanlığı görevini devralarak işe başladık. Trabzon’un sesi olduk, sorunları takip ettik. Bu süreç devam ederken 3-6 Mart tarihlerindeki masa krizi yaşandı. Ardından 2023 genel seçimlerine gittik. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen oy oranımızı Türkiye ortalamasının üzerinde tuttuk ve vekil sayımızı koruduk. Fakat genel seçimlerde Millet İttifakı olarak başarısız olduk ve seçimi kaybettik. 

Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi

2024 yerel seçimlerine Hür ve müstakil olarak girilme kararı alındı. Bunun akabinde partide sorunlar ve kopmalar ortaya çıkmaya başladı. Toplantılarda teşkilatların fikirleri önemsenmedi. 3. yol söylemi bir heyecan uyandırsa bile seçmende bir karşılığı yoktu. 2023-2024 seçimlerinde partimizin uygulamış strateji maalesef başarılı olmadı. Özellikle yerel seçimlerde muhalefete karşı kullanılan dil ve söylemler seçmen nezdinde eleştiriye ve şüpheye sebebiyet verdi. İYİ Parti’nin oyları gün gün eridi. Vekilimiz Yavuz Aydın’la yerel seçimlerde birçok konuda fikir ayrılığına düştük. Fakat seçim sürecinde partime zarar vermemek adına yine her şeye rağmen süreci düzgün yönetmeye çalıştım.  Ancak İYİ Parti olarak, sınırlı il ve ilçeler dışında ülke genelinde ağır bir hezimete uğradık. Partimizin çok değerli üç ismi kongrede adaylığını açıkladı. Bunlardan birisi de şehrimizin gururu, bakanımız Sayın Koray Aydın’dı. Biz kendisi destekledik. Trabzon teşkilatına yakışan da buydu. Trabzon çok farklı bir şehirdir. Bu şehrin yazılı olmayan kuralları, çok keskin normları vardır. Bu şehir milliyetçidir. Kendinden olanı her zaman destekler. Fakat İYİ Parti Olağanüstü Kongresi’nde böyle olmadı. İYİ Partililerin oyları ve emekleri ile siyaset yapan ve partimize umut olan Genel Başkan Adayı Sayın Koray Aydın’la dostluk yapıp, yol yürüdüğü halde desteklemeyenler oldu. 

Ayrıca kongrede yaşanan bazı olaylar bizi derinden sarsmıştır. Yomra Belediye Başkanımız Mustafa Bıyık, kongrede oy kullanamamıştır. Kasıtlı veya kasıtsız bilmiyoruz. Artık İYİ Parti İl Başkanı olarak yaşanan bu olaylardan sonra sağlıklı bir çalışma ortamı kalmadığını düşünüyorum. Bugün itibariyle yürütmüş olduğum İYİ Parti Trabzon İl Başkanlığı görevimden istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.” ifadelerine yer verdi.