Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Filistin’de devam eden “İsrail Soykırımı” hakkında kınama mesajı gönderdi.

7 Ekim 2023 tarihinden bugüne yani 200 günü aşkın süredir Filistin’de devam eden “İsrail Soykırımı” artarak devam etmiş, gelinen noktada büyük bir insanlık dramı ortaya çıkmıştır. İnsanlık dışı şiddetin üst seviyelere ulaştığı; bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce eli silahsız masumun hunharca katledildiği, ibadethane, hastane ve üniversitelerin hayâsızca bombalandığı görülmüş ve ne yazık ki bugün gelinen noktada; üzerinden aylar geçmesine ve her şey dünyanın gözü önünde yaşanmasına rağmen İsrail terörizmi son bulmamıştır. 

Çok sayıda Batılı devletin seyirci kaldığı bu katliama, dünyanın önemli üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler sessiz kalmamış, bu şiddetin durdurulması ve masum sivillerin korunması için barışçıl yöntemlerle protesto gösterileri başlatmıştır. Ancak bu “barışçıl protesto” gösterileri, en az Filistin halkı kadar masum olan üniversite öğrencilerinin de şiddet görmesine sebep olmuştur.

Son noktada, Columbia Üniversitesi’nden Yale’e, New York Üniversitesi’nden Harvard’a birçok üniversitede, Filistin’deki soykırıma karşı çıkıp “ateşkes” çağrısı yaptıkları için öğrenciler gözaltına alınmış, eylemlerin durdurulması için “uzaktan eğitim” seçeneği masaya yatırılmıştır.

Dünyanın sessiz kaldığı soykırıma, üniversite öğrencilerinin verdiği bu onurlu tepkiyi destekliyor, onlara karşı gösterilen saygısız tutumu telin ediyoruz. ABD’deki üniversitelerde “zulme” ses veren öğrencilere uygulanan orantısız şiddeti de kınıyoruz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü

Ailecek mezun oldular Ailecek mezun oldular

Editör: Sonnur Örnek