Sarp Sınır Kapısı'nda kurban bayramı yoğunluğu Sarp Sınır Kapısı'nda kurban bayramı yoğunluğu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında Türkiye'nin Kenevir Ekim Merkezi olarak ilan ettiği Vezirköprü ilçesinde üretilen kenevir, fabrikalarda iplik haline getiriliyor. Samsun’da kenevir üretiminin artırılması için yapılan çalışmalar devam ederken Büyükşehir Belediyesi kurduğu kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi ile bu alanda katkı sunmayı sürdürüyor. Kadın istihdamına katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el ürünlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla kenevir ipi atölyede işleniyor. Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesinde istihdam edilen maharetli kadınların ürettikleri kenevirden yapılan kumaşlar ceketten gömleğe, elbiseden pantolona birçok tekstil ürününe dönüşüyor. Atölyede çalışan 18 kadın, böylece aile bütçelerine katkı da bulunuyor.

Tekstil ürünleri üretiliyor
22 tezgahta günde 88 metre ip dokunan atölyede, içerisinde hiçbir kimyasal madde katkı bulunmayan, yazın serin kışın ise sıcak tutan anti bakteriyel kumaşlardan gömlek, pantolon, yelek, kimono, elbise, şal, atkı ve fular ile peşkir, ranır, perde, çeyizlik ev tekstili ve mefruşatları ile çanta, broş, takı ve hediye kutularından oluşan aksesuarlar üretiliyor. Antibakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri, organik olması ve dayanıklılığı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Kenevir liflerinden yapılan giysi ve ürünler şıklığın yanında rahatlık ve dayanıklılığı ile de öne çıkıyor.

Kenevirden üretilen ürünlere yoğun ilgi
Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Kenevir ve İpek Dokumacılığı Atölyesi Sorumlusu Şermin Erdem, “Atölyemizde tamamen doğal kumaşlardan antibakteriyel ürünler üretiyoruz. Hepsi kadınlarımız tarafından üretiliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi bu atölye ile hem kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarıyor hem de kendi ayakları üzerinde durabilen kadınların sayısının artmasına katkı sağlıyor. Ekibimiz her geçen gün genişliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu atölye için çok teşekkür ederiz. Kenevir tekstil sektöründe modacıların da tercihi artık. Biz de kenevir tekstilinin gelişmesine öncülük ediyor olmaktan son derece mutluyuz. Ürünlerimize çok yoğun bir ilgi var. Saathane Meydanı’ndaki satış ofisinden, internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan bu ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kaynak: İHA