Trabzon Büyükşehir sele karşı teyakkuzda Trabzon Büyükşehir sele karşı teyakkuzda

Kadınların genel siyasetteki temsil oranının yüzde 20’lerde olduğunun altını çizen Köseoğlu, “Kadın temsilinin eksik olduğu siyaset, eksik siyasettir. Genel siyasette Türkiye kadın temsilinde bir ivme yakalamış olsa da yerel siyasette halen istenilen noktaya yaklaşmaktan çok uzağız. Bu nedenle daha fazla kadının yaşadığı mahallede, beldede, ilçede ve ilde sorumluluk alarak ‘ben de varım’ demesini ve elini taşın altına koymasını arzu ediyorum. Gerek Trabzon’da gerekse Türkiye genelindeki kadınlarımızdan adaylık noktasında cesaretli ve ısrarcı olmalarını bekliyorum.” dedi.

SİYASET VE KADIN BİRBİRİNE ÇOK YAKIŞIYOR
25 ve 26. dönemlerde TBMM’de Trabzon milletvekili olarak görev yapan Köseoğlu, son genel seçimlerde parlamentoda kadınların temsil oranının yüzde 20’ye ulaştığını hatırlatarak, “Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum siyasetle ilgilenmeyen kadınları, kadınlarla ilgilenmeyen siyaset yönetir. Türkiye’de kadınları görmezden gelen bir siyasetin başarı ise şansı yoktur.  Topluma nüfuz etmenin en etkili yolu kadını siyasetin öznesi haline getirmektir. Kadınların desteğini arkasına alan siyaset kaybetmez.  28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçim sonuçlarına göre, Meclis'e giren 600 milletvekilinin 121'ini kadınlar, 479'unu erkekler oluşturdu. 27'nci dönem parlamentosunda yüzde 17,1 olan kadın temsil oranı, 28'inci dönemde yüzde 20,1'e yükseldi. Dünya genelinde bu oran yüzde 25. En fazla kadın milletvekili AK Parti’den seçildi. AK Parti'nin 267 milletvekilinin 50'si kadınlardan oluştu. Buna göre, 27'nci dönemde AK Parti'nin yüzde 17,9 olan kadın milletvekili oranı yüzde 18,7'ye çıktı. Kadını siyasetin ve hayatın öznesi kılan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderle çalışmanın gururunu yaşıyoruz. Yerel seçimlerde de kadın temsil oranının genel seçimlerle uyumlu olarak artmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

YALNIZCA 4 KADIN BELEDİYE BAŞKANI VAR
Yerel yönetimlerle ilgili bazı istatistiki veriler de paylaşan Köseoğlu, “İçişleri Bakanlığının 2019 yerel seçimi verilerine göre, Türkiye'de 1389 belediye başkanı görev yapıyor. Yüzde 3'lük temsil oranıyla kadın belediye başkanı sayısı ise 41. Türkiye’nin 81 ilinde yalnızca 4 kadın, belediye başkanlığı koltuğunda oturuyor. 20 bin 745 belediye meclisi üyesinden 2 bin 284'ü; 18 bin 196 köy muhtarından 115'i; 32 bin 19 mahalle muhtarından ise sadece 970'i kadın. Bu veriler, belediye meclislerinde kadınların yüzde 11, köy muhtarlıklarında yüzde 0,6, mahalle muhtarlıklarında ise yüzde 3 oranında temsil edildiğini ortaya koyuyor. Hedefimiz yukarıda da belirttiğim gibi yerel yönetimlerdeki kadın temsilinin genel siyasetteki temsille paralel gitmesine katkı vermektir.” dedi. 

TRABZON’DA MEVCUT TABLO DEĞİŞMELİ
Yaklaşan yerel seçimler öncesi kadınlardan belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık noktasında rekor müracaat beklediğini kaydeden Köseoğlu, “Trabzon’da maalesef kadın belediye başkanı yok. Ortahisar’da 4, Akçaabat’ta 3, Of’ta 1, Dernekpazarı’nda 1, Çaykara’da 1, Araklı’da 1, Arsin’de 2, Yomra’da 3, Maçka’da 1, Çarşıbaşı’nda 1, Vakfıkebir’de 1, Tonya’da 1, Beşikdüzü’nde 2 kadın meclis üyesi var. 
Kadın muhtar sayısı da çok az. Bu bizi üzüyor. Önümüzde altın değerinde bir fırsat seçimi; 31 Mart Yerel Seçimleri var. AK Parti Genel Merkezde Yerel Yönetimler biriminde görev yapan bir kadın siyasetçi olarak; belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık noktasında kadınlarımızdan rekor müracaat bekliyorum. Kadınların muhtarlıklarda, belediye meclis üyeliklerinde yaşadıkları mahalleye, ilçeye, ile katkı vermesi adına bu çok önemli bir fırsat. Çevresine ve yaşadığı topluma katkı vermek isteyen nitelikli, donanımlı, cesaretli kadınları yerel seçimlerde sorumluluk almaya, gelecek nesiller için elini taşın altına koymaya davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Samet Ocak - Karadenizde Sonnokta