Karadeniz Teknik Üniversitesi, 24 Mayıs 2024 Cuma günü birbirinden önemli 3 ismi art arda ağırlayacak. 3 ayrı programda, bilim ve vefa KTÜ çatısı altında buluşacak.

Gezeravcı Deneyimlerini Paylaşacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) 2’ncisini düzenlediği Bilim Kültür Sanat (BKS) Haftası kapsamında 3 önemli ismi, aynı gün içerisinde ağırlayacak. 24 Mayıs 2024 Cuma günü hem “bilim” hem “vefa” KTÜ çatısı altında buluşacak. KTÜ’nün ilk konuğu “Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu” kapsamında bilimsel faaliyetler yürütmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ve uzayda 22 gün geçiren ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı olacak. Uzay istasyonunda, mikro yer çekimi ortamında 22 gün geçiren Gezeravcı, uzayda yaptığı deneyleri ve tecrübelerini, BKS’24 Haftası kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek “Bir Türk'ün Gözünden Uzay Yolculuğu" programında katılımcılara aktaracak. Alper Gezeravcı'nın 24 Mayıs Cuma günü KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde katılacağı program 10.30’da başlayacak. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da iştirak edecek.

“Türk Havacılık Vizyonu” Konuşulacak

Alper Gezeravcı ve Bakan Kacır’ın katıldığı programının ardından Trabzonlu hemşerimiz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "Türkiye'nin Havacılık Vizyonu" konulu bir söyleşi ile saat 14.30’da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde katılımcılarla bir araya gelecek. Bu buluşmada, Prof. Dr. Kotil tarafından Türkiye’nin yerli ve milli havacılık atılımı, zafere giden yolda atılan kritik adımlar ve ülkemizin küresel alanda oluşan “hava hâkimiyeti” konusu hakkında dinleyicilerle detaylı bilgiler paylaşılacak.

Onur Konuğu Dursun Ali İnan

"Bu Gençlik İyi İş Çıkarabilir” projesi iş sahibi yapıyor "Bu Gençlik İyi İş Çıkarabilir” projesi iş sahibi yapıyor

Karadeniz’in incisi, “doğal güzellikleri, temiz havası ve etkileyici manzarası” ile Trabzon’un turizm merkezi olan Uzungöl’ü uluslararasılaştıran ve turizme kazandıran İş İnsanı Dursun Ali İnan’ın şehir için yaptığı çalışmaları tekrar hatırlamak, bu uğurda verdiği büyük mücadele ve yaşamını katılımcılarla paylaşmak için Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 18.00’de “İş İnsanı ve Müze Kurucusu Dursun Ali İnan Vefa Gecesi” düzenlenecek. Bu muhteşem gecede, KTÜ TV tarafından çekilen kısa belgeselin gösterimi yapılarak davetlilerin beğenisine sunulacak.