ÖNEMLİ KAZANIM OLARAK TARİHE GEÇTİ

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.  Başkan Ekim, mesajında şu ifadelere yer verdi, “1 Temmuz 1926 da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, Türk denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşımakta ve 98 yıldan bu yana da ülkemizde 1 Temmuz, ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Bilindiği üzere, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere Denizciliği Türk’ün Milli Ülküsü olarak düşünmemizi ve o’nu az zamanda da başarmamızı emretmiştir. Köklü geleneği ve büyük tarihi geçmişi olan denizciliğimiz, Kabotaj Kanunu ile ekonomik özgürlüğüne kavuşarak, uluslararası alanda saygınlık kazanmaya başlamış, yabancı devletlerin deniz ticaretindeki hâkimiyeti son bulmuştur. Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk Bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tanıyan bu kanun ülkemizin gelişme sürecinde ise önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir. Türk denizciliğinin dönüm noktası olan, ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun yıl dönümünde bu günü coşkuyla anacağız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şanlı tarihimizin Türk denizcilerini ve denizlerimizde hayatını kaybeden deniz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, saygıdeğer vatandaşlarımızın ve denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.”

İLÇE TEŞKİLATLARINI YALNIZ BIRAKMIYOR

MHP Trabzon İl Başkanı Ömer Ayar hem Ortahisar hem de bütün ilçe teşkilatlarını yalnız bırakmıyor, her fırsatta ziyaret ediyor. Başkan Ayar’ın bu tavrı ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyelerini mutlu ediyor. Başkan Ayar son olarak Sürmene İlçe Başkanı Hamit Küçükali, Köprübaşı İlçe Başkanı  İrfan Demirci ve vatandaşlarla sohbet etti. Çaykara İlçe Başkanı Savaş Öksüz'ün hac vazifesini yerine  getiren annesi ve babasını evinde ziyaret eden Başkan Ayar ilçe ziyaretlerine ara vermeden devam edeceğini dile getirdi.

ARGİD’DEN YATIRIM ADASI'NA DESTEK!

Arsin Girişimci İş Adamları Derneği Genel Sekreteri Sezgin Hisoğlu, Arsin ilçesinde yapılması planlanan Yatırım Adası için açıklama yaptı. Hisoğlu, TTSO Başkanı Erkut Çelebi’nin, “61 kamyon hafriyat dökerek başlayacağız.” açıklamasına destek verdiklerini duyurdu. Hisoğlu yaptığı açıklamada, “Yatırım Adası Arsin ilçemiz ve bölge için olmazsa olmaz olduğunu belirterek bu konuda atılacak her türlü adıma destek çağrısın da bulundu. Yapılacak yatırımın üretime ve istihdama katkısının olacağı gibi ülkemizin stratejik konumunda katkısı olacaktır.” dedi. Hisoğlu, “Biz sivil toplum örgütü olarak bu projenin takipçisi olacağız.” diyerek şunları kaydetti: “Bölgenin en büyük organize sanayinin yanın da yapılacak olan Yatırım Adası’na şehrimizin çok büyük ihtiyacı var. Başta istihdam olmak üzere ekonomik ve stratejik olarak bölgemizin bu yatırıma ihtiyacı var. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Yatırım Adası Endüstri Bölgesi ile ilgili çalışmalarına tam destek veriyoruz. 5 Temmuz'da Milli Emlak ile kullanım izni sözleşmesi imzalayacak olması sevindiricidir. Yatırım Adası Endüstri Bölgesi için 988 bin liralık bir ödeme yaparak Milli Emlak ile kullanım izni tahsis sözleşmesini imzalayacak. Bu ilçemiz için çok büyük bir şanstır. Herkesin istihdama büyük katkı sunacak olan bu projeye destek olması gerekiyor.”

Nokta Atış - 04.07.2024 Nokta Atış - 04.07.2024