Trabzon İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yunus Karaman, beraberinde Trabzon Yazarlar derneği Ve TDF Temsilcisi Mustafa Durmuş, İpekyolu Kadın Emeği Ve üretimi Kooperatifi başkanı Bahar Kastan, Fidanbaşı Muhtarı Mürteza Metin olduğu halde, dernek merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu, yöneticilerle toplantı gerçekleştirdi.

Şalpazarı Ağasar yöresi özgün kültürü ve zengin coğrafyası yanında, örgütlü ve birlik beraberliği ile de bilinir. Gurbette kurulan bir çok derneği çok başarılı çalışmalar yapmaktadır. Bu başarılarını şimdi de ata dede topraklarına taşımaya kararlılar. Uzun yıllar Trabzon STK camiasının önemli ismi Hasan KESKİN Başkanlığında Şalpazarı merkezinde  kurulan Tımara ve Sisdağı Eğitim Gençlik Doğa ve Turizm Derneği bu konuda önemli bir adım oldu. Yeni kurulmasına rağmen, dernek merkezini ve yönetim kurullarını oluşturarak, çok hızlı bir başlangıç yaptılar.

Toplantının ardından, dernek çalışmaları için çok elverişli şartların sağlandığını  ve yönetim kurulunun da heyecanlı ve donanımlı olduğunu gören Karaman, duyduğu memnuniyeti belirterek, bir çok proje imkanı mevcut olduğunu, derneğin çalışmalarında yanında olacaklarını söyledi. Yönetim kurulunun gösterdiği misafirperverliğe teşekkür etti. Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş ve İpekyolu Kadın Kooperatifleri Başkanı Bahar kastan da, ziyaretlerinden çok memnun ayrıldıklarını, heyecanlı bir ekip bulduklarını ve her konuda işbirliği yapacaklarını belirttiler.

Dernek Başkanı Hasan KESKİN; öncelikle Trabzon’un merkezi ve doğusunda yaşanan turizm hareketliliğinin, batıya doğru yaygınlaştırılmasının önemine değinerek; “ Turizm ülkemizin olduğu gibi, bölgemizin de önemli gelir kaynağı. Yüksek katma değer üreten, kalkınmayı hızlandıran bir sektör. Benim için de önemli bir sektör zira yüksek öğrenimim Turizm Otelcilik. Şimdi görüyoruz ki, Trabzon’u ziyaret eden başta Arap coğrafyasından gelen turistler, hizmet kalitesindeki düşüşten, fiyatlardaki aşırı yükselişten ciddi şikayetler bildirmekteler. Turizm hareketlerinin dar bir coğrafyaya sıkışıp kaldığını görüyoruz. Oysa Trabzon’un bakir bölgeleri var. Büyükliman havzası ve Şalpazarı da bu bölgelerden ve turizmden en az pay alıyorlar. Bu konuda Trabzon Valiliği’miz ve ilgili kurumlarımızın da çalışmaları olduğunu görüyoruz. Bence, bu çalışmalara  en büyük destek, yatırım yapmak ya da farkındalık yaratacak sivil insiyatif almaktır. Bizler müteşebbis olmadığımıza göre, bir dernek çatısı altında hizmetlerde bulunabiliriz. Bu konuda her geçen gün artan, çevremizden ve özellikle gençlerden gelen talepler de olmaktaydı. Şalpazarı’ndan Sisdağına iki ana ulaşımda iki destinasyon var; ya Acısu ve Ağasar Vadisi’nden yahut da Tımara-Enişdibi güzergahından. Acısu güzergahı ciddi popülasyona ve ticari potansiyele kavutu. Giderek de artıyor. Oysa batı tarafından, Tımara Enişdibi bölgesi neredeyse bakir ve yatırımlardan henüz nasibini alamdı. Oysa yüksek potansiyeye sahip. İşte,  Tımara ve Sisdağı Turizm Derneğ’imizin çıkış noktası bu olmuştur. Kırk yıla yakın gurbetteyim. Artık birikimlerimizi memlektimizde, doğduğumuz topraklarda hizmete dönüştürme zamanı gelmişti” dedi.

Sisdağı’nın bölgemizin çok değerli doğa harikası olduğunu belirten Keskin, “Eğitim, gençlik ve doğa bilincini oluşturma amacındaki derneğin Tımara ismi,  Fidanbaşı Mahallemizin Osmanlı dönemindeki adıdır. Yöremizde hala bu isimle anılır. Tarih ve kültür çağrışımı yüksek bir isim olması ve nostaljik değeri sebebiyle de onu kullanmış olduk. Sisdağı ise, turizm hedefimizde sahip olduğumuz en yüksek değer. Bu potansiyei iyi tanıtıp aynı zamanda da korumalıyız.” ifadelerini kullandı.

KADINLARA VE ÖĞRENCİLERE ÇAY VE İKRAMLAR ÜCRETSİZ

Başkan Keskin’in verdiği bilgiye göre, yakında açılışı yapılacak olan dernek merkezi Şalpazarı İlçe Hastanesi yolu üzerinde,  iki katlı, 400 m2, çocuk oyun bölümü, lavabo- wc, mutfak alt yapısı  mevcut. Kadın ve Gençlik Merkezi olarak düzenlenecek. Bir katında kadın emeği ve eğitim merkezi kurulacak.  Tarım, el ürünleri, öğrencilere etüd merkezi, konferanslar, seminerler ve eğitimler verilecek. Ayrıca, kadınlara ve öğrencilere çay ve ikramlar ücretsiz olacak.

Ayrıca, İmkanı olmayanlar için imkanlar dahilinde nişan, kına gibi sosyal organizasyonlar da ücretsiz sağlanacak.  Öğrencilere, bir çok sosyal etkinlik sağlanacak, ücretsiz etüdler ve kurslar verilecek. Başkan Hasan KESKİN son olarak; “Kıymetli İl Müdürümüzün ve mahiyetinin ziyaretlerinden çok mutlu olduk. Bizlere desteklerine minnettarız. Bu oluşumda emeği geçen üyelere ve dernek yönetim kuruluna teşekkür ederim. Sloganımız; “ŞİMDİ MEMLEKET ZAMANI” dedi.

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı'dan, Sürmene Belediye Başkanı Azizoğlu'na ziyaret Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı'dan, Sürmene Belediye Başkanı Azizoğlu'na ziyaret