Başkan Kul: " Bölgenin turizm imkanlarının gelişimi için çalışmalara aralıksız devam edeceğiz" Başkan Kul: " Bölgenin turizm imkanlarının gelişimi için çalışmalara aralıksız devam edeceğiz"

Samsun SGK İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda SGK personellerine yönelik kanserle mücadele eğitimi verildi. Yoğun katılımla gerçekleşen eğitimde İlkadım İlçe Sağlık Müdürlüğü doktorlarından Mahmut Kılıç gerçekleştirdiği sunumda kanser türleri, korunma yolları ve tedavi yöntemleri ile ilgili konular hakkında bilgi aktardı.
Eğitim programının açılışında konuşan SGK Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, kanser ile mücadelede eğitim yolunun farkındalığı arttırmada önemli olduğuna vurgu yaptı. Eğitimde kanser türleri, korunma yolları ve tedavi yöntemleri ile ilgili konuların ele alındığını ifade eden Kaya, kanserle mücadele kapsamında erken teşhis ve tarama faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla KETEM’lerin kurulduğu ve hizmetlerin tamamen ücretsiz olduğu bilgisinin kendilerine verildiğini ifade etti.
KETEM’le de meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalınbağırsak kanseri gibi türlerin tarama hizmetlerinin yapıldığını belirten Dr. Mahmut Kılıç, toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturarak, yüz yüze eğitimlerle kişilere korunma yöntemlerini ve tarama programları hakkında bilgi verilerek kanserden korunmayı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Türkiye’deki kanser tarama hizmetlerinin tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmekte olduğunu, tarama işleminin kanser tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasının önemini vurgulayan Dr. Kılıç, kanserin her yaş grubu için risk taşıdığını vurguladı.

Kaynak: İHA