Samsun’dan start alacak "2024 Türkiye Offroad Şampiyonası" için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Samsun'daki yarışların son yıllardaki en çok sporcu başvurusunun yapıldığı yarış olduğunun altı çizildi. Vezirköprü ilçesinde düzenlenecek 2024 Türkiye Offroad Şampiyonası'nın lansmanı Bandırma Gemi Müzesi önünde yapıldı. Lansman için toplanan idareciler, bu yıl Samsun’dan start verilecek 2024 Türkiye Offroad Şampiyonası’na olan ilginin son 4 yıldaki en yüksek seviyeye çıktığına değindiler. Yarışmak için kayıt olan 32 aracın geçen yıllara oranla oldukça fazla olduğunu ifade eden yetkililer, nefes kesecek yarışlara tüm halkı davet etti. 

“Gelen turistlerin Samsun’un gönüllü turizm elçileri olacağına inanıyoruz” 

Çok sayıda yerli ve yabancı turisti bu vesile ile Samsun’da ağırlayacaklarının altını çizen Samsun Vali Vekili fatih Cıdıroğlu, “19 Mayıs 1919 simgeli, temalı Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında organize ediliyor olması kadar, lansmanın Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun'a ulaştıran Bandırma Vapuru'nun önünde yapılıyor olmasının da oldukça anlamlı ve önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Samsun'da turizmin çeşitlendirilmesi ve Samsun'un turizmden hak ettiği payı alabilmesine katkı sağlamak amacıyla, şehrimizin tüm paydaşlarıyla birlikte önemli çalışmalar yürütüyoruz ve organizasyonlar düzenliyoruz. Vezirköprü ilçemizde 10-12 Mayıs tarihleri arasında adrenalin ve heyecan dolu anlar yaşatacak olan 14.’sünü düzenlediğimiz Türkiye Offroad Şampiyonası 1. Ayak Vezirköprü Yarışını da bu anlamda oldukça önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Bugüne kadar gerek ulusal gerekse uluslararası arenada çok sayıda organizasyon ve festivale başarılı bir şekilde ev salibi yapmış, çok sayıda yerli ve yabancı turisti bu vesileyle ağırlamış olan şehrimiz bu organizasyon kapsamında da gelecek yarışmacıları ve misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayacaktır. Karadeniz'in incisi Samsun'un doğasını, tarihini ve zengin kültürünü de keşfetme imkanı bulacak olan misafirlerimizin aynı zamanda Samsun'un gönüllü turizm elçileri olacaklarına da inanıyoruz. Bu vesileyle bu önemli organizasyonun şehrimizde düzenlenmesinde emeği ve katkısı geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor” dedi.

“Etkinlikler 19 Mayıs günü zirve yapacak” 

19 Mayıs etkinlikleri kapsamında birçok organizasyona ev sahipliği yapacaklarına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmi Çamaş, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Türk Milletinin kurtuluşuna giden yolda ilk yolculuğun yapıldığı batmayan güneşin doğduğu Bandırma Vapurunun olduğu mekandayız. Şundan emin olabilirsiniz ki offroad ile başlayan, daha önce de birtakım etkinliklerin yapıldığı şehrimizde heyecanı üst düzeye taşıyan ve 19 Mayıs günü zirvede olacağımız birçok etkinlikte Samsun sadece Samsunlularla değil, bölgenin tüm insanlarıyla ve Türk Milleti’nin tamamıyla kucaklaşacak. Bu organizasyonun hem şehrimiz hem de ülkemiz adına güzellikler getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Son 4 yıldır ilk kez bu kadar kalabalık bir araç katılımı olacak” 

Son yılların en çok kayıt yaptırılan yarışının Samsun’dan start alacağına değinen Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Sportif Kurul Üyesi Metin Yılmaz, “Federasyonumuzun 2024 yılı ulusal yarış takvimi dahilinde olan Petlas 2024 Türkiye Ofroad Şampiyonası 7 ayaktan oluşmaktadır. Bu şampiyonanın ilk startını bu sene Vezirköprü'den veriyoruz. Vezirköprü 14. kez bu organizasyonu yapıyor. Ulusal bazlı bir organizasyon. Bundan önce Vezirköprü'de mahalleyi bölgesel düzeyde organizasyonlar çok olmuştur. Samsun Otomobil Spor Kulübü bünyesinde yapılan bu organizasyon, yarın itibarıyla, start seremonisi ile beraber Vezirköprü Çamlık Parkı'nda saat 17.00 itibarıyla başlayacak. Bu ulusal organizasyonun 1. ayağı bu bölgede Samsun-Vezirköprü ilçesinden sonra Ankara, Giresun, Denizli, Trabzon, Sakarya ve Maraş illeriyle beraber sezon son bulacak. Ülkemizde her sene neredeyse 30 farklı ilden bu denli, yaklaşık 100'e yakın pilot, copilot, mekaniker dediğimiz yarışmacı grubu geliyor. Start kayıtları bitti. Start kayıtlarına baktığımızda yaklaşık 32 araç bu yarışmaya kayıt oldu. Bu da şunu gösteriyor. Şu an itibarıyla son 4 sezondan beri ilk defa bu kadar yüksek katılımlı bir yarış olacak. Daha önceki kayıt sıraları ulusal bir şampiyona, ulusal bazlı bir sporcu olduğu için 20-25 civarındaydı. Bu seneki kayıtlarımız yani Cuma günü startımız 32 ile başlayacak” şeklinde konuştu. 

Sokak köpeğine kürekle saldırı tepki topladı Sokak köpeğine kürekle saldırı tepki topladı

Yarışmanın Samsun ayağı hakkında bilgi veren Yarışma Direktörü Hakan Kanal ise şunları söyledi: 

“Yarışların 1. ayağı Vezirköprü’de Samsun Otomobil Spor Kulübü tarafından organize edilecek. Yarış programımız yarın başlıyor, Pazar günü akşam son bulacak. İlk gün sporcuların idari kaydı, araçların teknik kontrolü ve yol keşfi ile saat 15.00’e kadar devam edecek. Takiben 32 aracın katılımı ile seremonik start Vezirköprü Çamlık Parkı’ndan başlayacak. Cumartesi günü Vezirköprü Tabiat Parkı’nda 11 km’lik mukavemet etabı 4 kez koşulacak. Pazar günü ise seyirci özel etabı İncesi mevkiinde 3 kez koşulacak ve akşamında da ödül töreni ile sonlanacaktır.” 

Lansman, konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Toplantıda Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ve yarışma heyeti yetkilileri de hazır bulundu.