Tes-İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Cengizhan GÜNDOĞDU açıklamasında: “Son günlerde Disk’e bağlı Enerji Sen Sendikasının Bölgemiz basınındaki yer alan açıklamalarına, Bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine katkı sağlamak amacı ile her ne kadar bu Sendika rakibimiz olamayacak bir yapıda olsa da, sırf Üyelerimize ve kamuoyuna olan saygımızdan dolayı, cevap verme gereği duyulmuştur” dedi.

Trabzonspor'da Beşiktaş maçı hazırlıkları sürüyor Trabzonspor'da Beşiktaş maçı hazırlıkları sürüyor

Cengizhan GÜNDOĞDU açıklamasının devamında: “Öncelikle belirtmek isteriz ki, Ülkemizde 2022 yılının Kasım ayından itibaren etkisini hissettiren ekonomik buhran 2023 yılının ilk aylarından itibaren etkisini iyice hissettirmesi akabinde bütün toplu sözleşmeler sıkıntılı bir hal almıştır. TES-İŞ Sendikamız bu durumu görerek ilk günlerden itibaren Toplu İş Sözleşmelerinde ücret zammı hususunda yürürlükteki sözleşmelerin revize edilmesi yönünde işverenlerle diyaloga geçmiştir. Yine Konfederasyonumuz Türk-İş Kamu işyerleri Toplu sözleşmelerinde 2023 yılına ait kayıpların giderilmesini yaptığı çerçeve protokol ile bir nebze de olsa sağlamıştır. Yine Konfederasyonumuz Tüm kamu sözleşmelerinin ücret zam uygulamalarının Ocak ayına alınmasını ve Kamuda çalışanların işçi, memur 2024 yılı ilk altı ayı için ücret zammı oranlarındaki farklılıklarının denkleştirilmesi için çalışmalarını devam ettirmektedir.
TES-İŞ Sendikası Trabzon Şube Başkanlığı olarak bizler de ÇORUH Elektrik Dağıtım Şirketinde çalışan üyelerimiz için 01.01.2022-31.12.2024 tarihleri arasında geçerli İşletme Toplu iş sözleşmesini 15 Haziran 2022 tarihinde imzaladığımızda Sendika üyeleri, bizleri ayakta alkışlamıştır. Enflasyon ve dengesiz fiyat artışları her Toplu Sözleşmeyi olduğu gibi bu sözleşmelerinde revize edilmesi zaruretini doğurmuş ve Toplu Sözleşmelerin ücret maddelerini, 2023 yılının Haziran ayından itibaren iyileştirilmesiyle ilgili 20 ye yakın Protokol yapmak sureti ile Üyelerimizin sarsılan bütçelerine katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
TES-İŞ Sendikası Trabzon Şube Başkanlığı olarak 2023 yılı içerisinde ve 2024 yılı Ocak ayında Yaptığımız Bu protokoller sonrası ÇORUH EDAŞ ve ÇORUH AKSA Şirketlerinde çalışan sendikamız üyeleri için yürürlükteki Toplu Sözleşmelerimizde iyileştirmeler ile birlikte 01.01.2024 tarihinde yılın ilk altı ayı için % 42 ücret zam uygulanması sonrası son bir yıl içerisindeki ücretlerin artış seyri yani 1 Ocak 2024 tarihindeki ücretler, 1 Ocak 2023’e göre Yüzde 203 oranında arttırılmıştır.
Bu gün itibari ile 10 yıllık bir Teknisyenin net maaşı yemek ücreti dahil 30.000 TL, Bir iki yıllık Teknisyenin net maaşı yemek ücreti dahil 25.000 TL olmuştur. Tabi ki bu ücretler yeterli değildir, lakin gerek Ülkemizdeki maaş seviyeleri, Ekonomik şartlar ve gerekse Elektrik Dağıtım Şirketleri bazında değerlendirildiğinde, ücret seviyesi ilk sıralarda yer alan Dağıtım Şirketlerinin ücretleri ile aynı seviyelerde olduğu görülecektir.
Yine üyelerimiz 2024 yılı 2. Altı ay Zammını Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranında alacaklardır. Ocak ayı enflasyonu %6,7 olarak gerçekleşmiştir, toplamda 6 aylık enflasyonun Temmuz ayında yaklaşık % 20-25 aralığında bir oranda gerçekleşmesi hesaplanmaktadır. Bu da Sendikamız Üyelerinin 2024 yılı için şimdilik toplamda en az yüzde 65 oranında bir ücret zammına ulaşacakları anlamına gelmektedir. Temmuz ayında uygulanacak zam oranı ile birlikte Üyelerimizin ücretlerinde 2024 yılı içerisinde etkileşimli ücret zammı artış oranı yüzde 74,66 oranına taşınmış olacaktır. Bu artış ile 2023 yılı ocak ayı ücretlerine göre yani 1,5 yıllık bir sürede yüzde 273 oranına ulaşılmış olacaktır. Ülkemizde uygulanan Toplu Sözleşmelerde bu ücret zammı oranlarının başka bir örneği yoktur.
Disk Enerji Sen’in Masada imzaladığı bir sözleşmesi yoktur, imzaladığı bir protokolü yoktur.
Disk Enerji Sen avukatının 2024 yılı ilk altı ayı için alınan yüzde 42 zam oranını, Yılın tamamında alınmış algısı yaratarak eleştirdiği ücretlerin bir yıl içerisinde ulaştığı yüzde 203 oranına verebileceği bir örnek yoktur. Bir yıl içerisinde bu oranın yarısını alabildiği bir sözleşme yoktur. Masada imzaladığı bir sözleşmesi yoktur. İyileştirme için imzaladığı bir protokolü yoktur.
Ocak ayı Enflasyonunun yüksek çıkması üzerine, işverenle bazı hususlarda iyileştirme yapabilir miyiz diye tekrar görüşmelere başlamış bulunmaktayız.
Tes-İş Sendikası olarak Üyelerimizin Sorunlarının ivedilikle çözülmesi ve refah düzeylerini arttırmak için sözleşme dönemlerini beklemeden harekete geçerek, çözüme kavuşturma mücadelemizi aksatmadan devam ediyoruz. Trabzon şube Başkanlığı olarak Ocak ayı Enflasyonunun yüksek çıkması üzerine bir iki aylık enflasyonun ücretlerde şimdiden ciddi bir kayıp meydana getireceğini gördüğümüzden, işverenle bazı hususlarda iyileştirme yapabilir miyiz diye tekrar görüşmelere başlamış bulunmaktayız. Üyelerimizin de bu konuda bizim gibi düşündüklerini, bizi destekleyeceklerine, bunu göstereceklerine, arkamızda duracaklarına inancımız tamdır.
Disk Enerji Sen Denetim Kurulu Başkanı son günlerde bazı paylaşım sitelerinde çok ciddi iddialarda bulunmaktadır. Sendikanın avukatı da bu açıklamaları desteklemektedir.
Disk Enerji Sen Denetim Kurulu Başkanı son günlerde bazı paylaşım sitelerinde çok ciddi, çok vahim iddialarda bulunmaktadır.
Bu paylaşımlardan bazılarında şu ifadeler yer almaktadır.
“yalancı Süleyman Keskin Disk Enerji Sen Genel Başkanı”
“Ulu enerji bölgesinde yüzleşmekten kaçıp…”
“Adam isen Ağa Dayı izin verirse yüzleşelim…kim ne yapmış neler olmuş işçilerin aidatlarını kim Kimler nerelere aktarıyor faturalar nerelerden kesilmiş nasıl bir mekanizma çalışıyor… kimler kaç paraya maaşa bağlanmış…7 milyonun hesabını vereceksiniz sen ve Yiyenler götürenler.”
“Disk Enerji Sen Genel Merkezi…. işçileri yıllardır kandırdıkları yalanlara inanmasını beklemekteler. İşçilerin aidatlarında kaç kişiyi hangi özelliklerinden dolayı maaşa bağladınız. Belki Tüzük gereği işçiler adına 3 ayda bir olması gereken denetim işlevini denetletmediniz ama hukuka bakalım nasıl kılıf bulacaksınız…İşçiler adlarına denetim yapsınlar diye Denetleme Kurulu seçmiş, yönetim ise işçilerin iradesine karşı denetim yaptırmamıştır…hesabı vereceksiniz. Çoruh bölgesi işçisi sizin sandığınız çantada keklik işçi değildir Vatanını milletini bayrağını sever hesabını da sorar..”
Ağa Dayı ve ekibi Genel Merkezi işgal durumda işçilerin parasına çöküyorlar……………..asıl mesele rolleri ellerinden alındı ne Uludağ Elektrik bölgesine nede Çoruh bölgesine giremiyorlar.”
“işçilerin aidatlarından giren paraları yine işçilerin delegelerin genel kurulda denetleme yapmak üzere seçtikleri kurula öncelikle hesap vermeleri gerekiyorken, hesabı başkasına ödetmeye çalışmak, hedefi şaşırtmak, başka örgütsel bağlantıların ortaya çıkmasını mı engellemek adına yapıldığını, sektörün tüm işçileri iyi analiz etmeleri ve anlamaları gerekmektedir.”