Yedi kişiden oluşan Grup Şark, Halk müziğini batı enstrümanlarıyla harmanlayarak her kesime ulaşmayı hedefliyor. Grup ilk konserini 15 Haziran 2023 tarihinde verdi. Grup Şark, 14 Mayıs’ta dinleyicileriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Grup üyelerinden bağlama çalan Hüseyin Sivri, grup hakkında merak edilenleri anlattı.

Hüseyin Sivri, ‘şark’ isminin nereden geldiği, ne zaman kurulduğu ve anlamı konusunda şunları söyledi: “Şark, doğu anlamına geliyor ayrıca şarkıyı çağrıştırıyor. Biz de doğudayız. Şark ile başlayıp öyle devam ettik. Grubumuzda, benim dışımda; Köksal İnce (gitar), Osman Özaksu (ritim), Arslan Ardıç (bağlama), Coşkun Üçüncü (kemençe), Hanife Sümer (piyano) ve Engin Muhsir (kaval) 6 arkadaşımla müzik yolculuğumuz devam ediyor. 

Grubumuzun kuruluşuna gelince; Taka Halk Oyunları ve Müzik Derneği’nde başlayan hikâyede uzun zamandır kendimiz bir şeyler yapmak istiyorduk. O da 2022’nin son aylarına doğru oldu. Halk müziğinin ana yapısını bozmadan kendimizce yorumlamak istedik. Halk müziğimizin enstrümanlarının yanında batı sazlarını da kullanıyoruz. Hepsiyle birlikte bir sentez oluşturmak istedik. Halk müziğini biraz daha farklı yorumlayarak her yaştan insana etki etmek,  türkünün yapısını bozmadan daha çok kitleye ulaşmak istiyoruz. Grup Şark olarak ilk konserimizi 15 Haziran 2023 tarihinde verdik. 2. konserimizi 14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinlikleri kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi AKM’de gerçekleştireceğiz.”

Hanife Sümer-Piyano

Hüseyin Sivri-Bağlama

Arslan Ardıç-Bağlama

Osman Özaksu-Ritim

Coşkun Üçüncü-Kemençe

Köksal İnce-Gitar

Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi

Engin Muhsir-Kaval