Gazze'de can kaybı 35 bin 386'ya yükseldi Gazze'de can kaybı 35 bin 386'ya yükseldi

Trabzon’da en çok şikayetçi olunan konuların başında dolandırıcılık geldi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ise vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Trabzon’da son yıllarda internet ve telefon aracılığıyla banka ve kredi kurumlarına yönelik dolandırıcılık mağdurları artış gösteriyor. Dolandırıcılık olaylarına karşı şikayetçi olan kişilerin sayısı hızla yükselirken Trabzon’da en çok şikayetçi olunan konuların başında geldi. 

Mağdurların başvuruları üzerine Trabzon’da toplamda 860 dava açıldı. Bu davalardan birçoğu, dolandırıcıların kurbanlarından banka bilgilerini ele geçirerek haksız kazanç sağladığı vakaları kapsıyor. 860 davadan 371 davanın internet yoluyla, 489 davanın ise telefon vb. kullanılarak gerçekleştiği öğrenildi. 

Telefonun yanı sıra internetin yaygınlaşmasıyla artan dolandırıcılığa karşı Trabzon Emniyet Müdürlüğü ise vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Dolandırıcıların genellikle masumane görünen yöntemlerle bilgi ve paralarını ele geçirdiğini belirten yetkililer, özellikle telefon veya internet üzerinden yapılan şüpheli taleplere karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.
37 OLAYIN FAİLİ BELLİ DEĞİL
Öte yandan Trabzon Valiliğinden yapılan açıklamada dolandırıcılık faaliyetinin telefonlar, sosyal medya ve mesajlar üzerinden yapıldığı, sadece mart ayında toplamda 101 nitelikli dolandırıcılık olayının gerçekleştiği açıklandı. 64 olayın failinin meçhul olduğu, 37 olayın da failinin belli olmadığı belirtildi.

Editör: Sonnur Örnek