Büyükşehir personelinden hayat kurtaran müdahale Büyükşehir personelinden hayat kurtaran müdahale

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs toplantısının ilk oturumunda birçok konu gündeme gelirken Tabakhane Vadisi’nde kazı çalışmalarında Roma dönemine ait bulunan kalıntıların akıbeti soruldu. 

ORTAHİSAR YOL YAPIM MALZEME YARDIMI BEKLİYOR

Ortahisar Belediye Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “TİSKİ’nin bozulan yollarıyla kaplamayla ilgili siz de söylediniz. 3 bin 500 metrekare kadar üst kaplama malzemesine ihtiyacımız oldu. İşçiliğini bizim yapacağımız malzeme isteğimizin olduğunu belirtmiştim. Bu konuda yardımlarınızı acilen bekliyoruz. Bekleyen hatlarımız var. Bir an önce yapmamız gerekiyor.” dedi.

AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAKTI!

Zorlu, “Tabakhane Vadisi’nde surun doğusunda kuzgun dere vadisinde jeoderla birlikte sismik çalışma yapıldığını devamlı kazı çalışmalarıyla Antik Roma yapıları kale koruma amaçlı hendek duvarları bulunmuştu. Bu yapılar nedeniyle otoparkın bir kısmında kazı yapılan yerde çevirme olmuştu. Kalan kısımlar otopark olarak kullanılmaya devam ediyor. Bu konuda Trabzon’un 4 bin yıllık geçmişini açık hava müzesi olarak tanıtacaktık. Roma ve Bizans dönemine ait yapıları açık hava müzesine turizme kazandıracaktık. Sizden önceki belediye başkanı buranın tamamlanacağına dair halka verdiği söz vardı. Gelinen süreçte her hangi bir çalışma yok. Turizmin çeşitliliği anlamında sadece Arap turizmi değil, Avrupalı turistin 12 ay buradan faydalanması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Editör: Sonnur Örnek