MÜSİAD Trabzon şubesi tarafından organize edilen “Trabzon’dan Dünyaya Turizm Zirvesi” çalıştayı yapıldı. 

Doğa ve Kültür Turizmi, Sağlık Turizmi, Gastronomi, Spor Turizmi başlığı altında oluşturulan masa gruplarında sektör temsilcileri 180 soruda Trabzon turizminin sorunlarını irdeledi. Çalıştayda çıkacak sonuca göre yarın düzenlenecek olan panel ve protokol katılımıyla değerlendirmeye alınacak. Düzenlenen çalıştaya sektörden temsilciler bulunurken kamu kurumlarının temsilcilerinin katılmaması dikkati çekti. Kamu kurumlarının yanı sıra Trabzon’da 4-5 yıldızlı otelleri temsilen katılımcı olmadığı görüldü.
SORULARIN MUHATABI YOK!

Akçaabat’ta Gazze için yürüyüş yapıldı Akçaabat’ta Gazze için yürüyüş yapıldı

Turizm İl Müdürü başta olmak üzere Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon Emniyetinden üst düzey katılım olmadığı görüldü. 1 Mayıs resmi tatil olmasıyla kamu kurumlarının katılmadığı öngörülüyor. Çalıştaya katılan davetlilerden bazıları ise “Sektörün cevap aradığı bu soruların muhatabı burada yok. Sorularımızı kim cevaplayacak?” derken üst düzey katılım bugün yapılacak panelde olacak. 
Çalıştaya MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Mesut İskenderoğlu, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Trabzon Turist Rehberle Odası Ragıp Pirselimoğlu, Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş ve birçok turizm işletmecisi, dernek, özel hastane temsilcileri yer aldı.

TRABZON’DAN DÜNYAYA MANİFESTO 

MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Mesut İskenderoğlu, “MÜSİAD 1991 yılında kurulmuş iş insanları ve sanayicilerden oluşan köklü bir sivil toplum derneği. Hem ülkemize hem şehrimize ticarette katkı sunmak adına Trabzon’da turizm konusunda yoğun bir gündem var. Dünyada 14 bin üyesi olan 160’a yakın şubesi olan MÜSİAD bu gücünü Trabzon turizminde ihtiyaç noktasında katkı sunmak istedik. Birçok yerel yönetim, işletme sahibi, üniversitelerle görüştük. Çalıştaya 100’e yakın konunun uzmanı, akademisyen, işletme sahibi gibi turizm bileşenlerini davet ettik. Turizmde durum nedir, neler yapılabilir? Buradan edindiğimiz bilgileri derleyip toparlayacağız. Genel Başkanımızla dünyaya manifesto şeklinde duyuracağız. Biz de buradan çıkacak sonuçları süreçte takip edeceğiz.” dedi.

GEÇMİŞE GÖRE İYİ GELECEĞE GÖRE EKSİK

İskenderoğlu, “Trabzon 10 yıl önceye göre ileri aşamaya geldi. Gelişmesiyle bazı sorunlar da ortaya çıktı. Yeni ihtiyaçlar da var. Geçmişe göre daha iyi, geleceğe göre çok eksiği var. Bizim yaptığımız çalıştay ve benzeri çalıştaylarla sorunların çözülüp daha da ileriye götürülür. Trabzon’a gelen turistlerin daha fazla turistin gelmesi noktasında çalışmalar yapılmalı. Turizmi daha uzun hale nasıl getirebiliriz. Turistleri daha fazla vakit geçirtip, daha fazla katkı sunacak nasıl yaptırabiliriz. Turizmle uğraşan kişilerin kayıt altında, vergi mükellefi olması gerekir. Bu işi herkes ancak kuralına uygun yapmalı.” diye konuştu. 

UZUNGÖL TRABZON’UN GÖZBEBEĞİ 

Uzungöl’de HES çalışması tartışmasıyla ilgili İskenderoğlu, “Ayrıntılarına çok vakıf değiliz. HES’in ruhsatları tamamlanmış mı, hukuken eksikliği var mı? Bu konuda bilgi sahibi değiliz. Uzungöl, Trabzon turizminin gözbebeği tartışmasız. Bu hassasiyetin gözetilmesi lazım. Turizm Trabzon’da önemli noktaya geldi. Dikkate alınması gerekir.” ifadelerini kullandı.