Ahmet Ağaoğlu açıkladı: 23 milyon euroluk teklif

TRABZONSPOR 27.05.2021, 10:38
Ahmet Ağaoğlu açıkladı: 23 milyon euroluk teklif
banner94

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Skorer’e konuştu. Ağaoğlu transfer çalışmaları alakalı önemli açıklamalara imza atarken, kulübün genel değerlendirmesi ve 23 milyon Euro'luk teklifin geldiği futbolcunun ismini verdi. İşte Ağaoğlu’nun sözleri…

‘SİSTEMDEKİ SIKINTILARI GİDERMELİYİZ’
Ben açıkçası hiçbir sezonun adil geçtiğini düşünmüyorum. Bunu da kanıksamış durumdayız. Bu şartlar içerisinde mücadele veriyoruz. 70’lerde 80’lerde 90’larda ve 2000’de , 2011’de bu sıkıntıları yaşadık ve hala da yaşıyoruz. Hemen hemen herkesin şikayet ettiği ama düzelmesi anlamında da kimsenin çaba sarf etmediği ve genellikle de adalet değil de adaletsizlikten pay isteyen bir yoğunluğun olduğu camiaların içerisindeyiz. Sistemdeki sıkıntıları gidermeden bu yaşamış olduğumuz sıkıntıların ortadan kalkması mümkün değil. Sıkıntıların derinine ineceğimize, yüzeysel konuşmalarla ve canımız yandığı zaman feryat ediyoruz. O da 1-2 gün gündem oluşturuyor. Burada kimin sesi güçlü çıkıyorsa, biraz ondan yana inisiyatiflerin kullanıldığını görüyoruz. Ama Anadolu takımları diyelim Sivasspor, Gaziantep , Kayserispor, Rizespor seslerini duyurabildikleri ölçüde sıkıntılarını anlatmaya çalışıyorlar ama bu genelde Türk futbolunun yıllardır yaşadığı bir sorun. Bunun derinine inmedikçe sistemdeki çarpıklıkları ve yapısal bozuklukları gidermediğimiz sürece bu devam edecek.

‘TRABZONSPOR’UN FORMASI İLK 4’E GİRER’
Sezon beklediğimizi yerde bitti mi derseniz Trabzonspor’un forması ilk 4’ün içerisine girer. 4. Olarak bitirdiğimiz için de tabii ki sezonu arzuladığımız, istediğimiz yerde bitirmedik. Birtakım sıkıntılar ve şanssızlıklar yaşadık. Sezon başında istediğimiz neticeleri elde edemedik. Bunda tabii çeşitli faktörler vardı. Özellikle pandeminin yaratmış olduğu olumsuz etkilerden en çok zarar ve hasar gören kulüp Trabzonspor’du. 15 Eylül’de başlayan bir sezon ve ligin bir anda 21 takıma çıkması, finansal olarak da yayıncı kuruluş gelirlerinin düşmesi, 21 takımdan kaynaklanan gelir azalması, yapılacak olan transferler bütçenin denkleşmesi açısından çok büyük sıkıntılar yaşattı bize. Özellikle de bizim en büyük sıkıntımız lig bitmeden UEFA’nın vermiş olduğu cezanın üzerine bir ceza daha vermiş olması ki lig daha bitmemişti.

’20 MİLYON GELİR KAYBINA UĞRADIK’
Takımın motivasyonunu olumsuz yönde etkiledi bu. O psikolojik baskıyı oyuncuların üzerinden kaldırmak kolay olmadı, tamamen kaldırdığımızı da söyleyemeyiz. Doğal olarak her oyuncunun hayalidir Şampiyonlar Ligi’nde oynamak. Hemen kupa finalinin ertesi günü CAS’ın UEFA’nın vermiş olduğu kararı onaylaması, yani durduk yerde Trabzonspor Kulübü bir ihlalden dolayı, 2016-17-18 ıllarındaki mutabakat anlaşmasını ihlal etmesinden dolayı neredeyse aynı suçtan ikinci cezayı aldı. Ama bir önceki sezonun parasını aldık. Ceza vermişlerdi ve paramızın yüzde 50’sini kesmişlerdi. Orada neredeyse 20 milyon civarı bir para kaybına uğradık. Tabii kadrodan gidenler oldu. Kadro zafiyeti oluştu. Bu problemi izole etmek kolay değildi. Bunların olumsuzluklarını yaşadık ama netice itibari ile ligin 8.haftası itibariyle 17. Sırada olan Trabzonspor’un ligi 4. Sırada bitirmesi ve Konferans Ligi’ne gitmesi güzel.

‘GELİRDE CİDDİ AZALMALAR VAR’
Bu arada medyada görmediğim için söyleyeceğim, UEFA’ya katılan bir Türk takımı 9.5 milyon Euro katılım parası alıyordu. 9.5 milyon Euro UEFA’da şu anda 3.3 milyon euroya düşmüş durumda. Bizim katılacağımız Konferans Ligi’nde de gruplara kaldığımız takdirde bizim de alacağımız para 2.9 milyon Euro gibi bir para. Gelirlerde çok ciddi bir azalma var. Biz yönetime geldiğimiz zaman yayıncı kuruluştan galibiyet primi olarak ödenen para 3.5 milyon liraydı. Euro da 4.2 civarındaydı yani yaklaşık 800 bin Euro galibiyet parası alıyorduk. Bu 3 yıl içerisinde hem kurdaki artış hem de yayıncı kuruluşun sürekli indirim istemesinden kaynaklanan ciddi bir gelir kaybı var. Bugün gelmiş olduğumuz noktada 195 bin Euro.

‘KÖTÜ BAŞLADIK İYİ BİTİRDİK’
Trabzonspor Kulübü açısından konuşuyorum, 3 sene önce galibiyete 800 bin Euro alırken bugün 195 bin Euro alıyoruz. Harcamalarımızın yüzde 80’i maalesef Euro. Gelirler düşüyor ama giderler de hiç düşüş yok. Ekonomik anlamda bocaladık tabii ki ve ekonomik anlamda bocalayınca transferde ve sportif anlamda da bocalıyorsunuz. Netice itibariyle yine de başlangıca kıyaslarsak oldukça iyi bir yerde bitirdik. Ancak tek kelime ile özetlersek kötü başladık iyi bitirdik.

‘HER ZAMAN ŞAMPİYONLUK BEKLERİZ’
Sadece bizim bir beklentimiz yok hocada. Trabzonspor Kulübü, taraftarı her zaman şampiyonluk bekler. Şampiyonluğu hedeflediğiniz yerde Konferans Ligi deyip geçmemek lazım orada da yanılmıyorsam Tottenham gibi kalburüstü takımlar da var. Şampiyonluğa yürüyen bir kadro oluşturduğunuz zaman ve kadroyu da biraz geniş tuttuğunuz zaman zaten 2 ligi birden götürebilirsiniz. Basit bir örneğini de bu sene yaşadık aslında. 3 günde 1 maç oynadık. Bu önümüzdeki sezon Konferans Ligi artı Süper Lig’i birlikte götürebilmenin antrenmanını bir anlamda biz geçtiğimiz sezon yaptık. İkisini birbirinden ayırmak mümkün değil oraya mı yönelik olacak buraya mı yönelik olacak diye.

‘ABDULLAH HOCA BİZE 5 İSİM ÖNERDİ’
Kadro oluşturulması, yapılacak olan transferler ve önerilen isimler tamamen İhsan hoca ve Abdullah hocanın inisiyatifinde belirlenen isimler. Bize 5 isim önerildi. Bu isimlerden 2 tanesini getirdik. Sağlık kontrolünden geçip ülkelerine tatile dönecekler. Bir tanesiyle görüşmemiz devam ediyor olumlu anlamda. Daha sonra diğer 2 mevkii için önermiş oldukları yaklaşık olarak 3-4 isimle temaslarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim amacımız hocanın belirlemiş olduğu bu 4-5 ismi 28-29 Haziran’a kadar kamp kadrosunun içerisine katmak.

Ancak erken transferin de şöyle bir dezavantajı var. Eğer bonservisli oyuncular üzerinden gidiyorsanız kulüpleri ile anlaşmanız biraz zaman alıyor. Çünkü kulüplerden çok büyük bir bölümü önümüzdeki sezon planlamasını yapmış durumda değiller. Yani talip olduğumuz oyuncuları ne yapacaklar belli değil. Benim tahminim o ki hocanın vermiş olduğu 5 isimden 4’ü bu kadroya katılacak benim tahminim. Hoca ile yapmış olduğumuz birebir görüşmeyi anlatayım, zihinlerde soru işareti kalmasın. Bu 4-5 nokta transferimizi yaptıktan sonra, süreç içerisinde eğer ihtiyaç olursa, kulübün menfaatleri açısından, bizim için avantaj teşkil edecek oyuncular olursa alabiliriz.

'UĞURCAN İÇİN EURO 2020 ÖNEMLİ’
Gidecek oyuncularla alakalı da ismi şu an sıkça telaffuz edilen Uğurcan Çakır var ama onun transferi ile ilgili biraz zamana ihtiyaç var. Zaman da Avrupa Kupası finalleri. İnşallah Avrupa Kupası finallerinde Trabzonspor’da olduğu gibi başarılı maçlar çıkarıp hak ettiği ve iyi bir kulübe ve bizi de tatmin edecek bir bonservis ücreti ile Uğurcan Çakır’ın transferi gerçekleşmiş olur.

‘YETKİSİ OLMAYAN MENAJERLER SÖRLOTH’U TÜRKİYE’YE TRANSFER ETTİ’
Bir çok söylenti var. N’Wakaeme, Ekuban gibi. Daha transfer penceresi açılmadan, performans gösteren oyuncular ile alakalı olarak bir sürü menajer var. Hayretle izliyorum. Birtakım ‘yetkisi olmayan’ menajerler Türkiye’deki bazı kulüplere Alexander Sörloth’u teklif ettiklerini duyuyorum. Bu da dedikodu falan değil.

Sörloth’un menajeri bizim çok yakın tanıdığımız birisi. Adam bu işlerin içerisinde değil. Kimse ile de tek kelime konuşmuşluğu yok. Oyuncu yıldız, belki bir şekilde kulübünden ayrılması gündeme gelebilir, kapı kapı dolaşıp size onu getirelim bunu getirelim diyorlar. Kelimeyi dikkatli kullanmak zorundayım, bu piyasanın ne kadar yumuşak bir zeminde oynandığını gösteren ilginç hoş olmayan gerçeklerinden birisi. Detaylıca anlatacağım.

EDİN VİSCA GERÇEĞİ
Hoca ve izleme tarafından böyle bir talep gelmedi. Belki ileriye dönük düşünüyor olabilir. Önerilen 5 oyuncu içerisinde Visca var mı derseniz ama listede ismi yok

‘SÖRLOTH KARARINI LEİPZİG VERECEK’
Sörloth’u herkes istiyor. Türkiye’de hangi takım taraftarı Sörloth’u takımında görmek istemez. Biraz realist olarak değerlendirmemiz lazım. Birincisi, bir hoca değişikliği oldu. Hoca ile Sörloth’un bir uyumsuzluğu olduğu gerçek. Sörloth hiçbir zaman yedek kulübesinde oturacak bir oyuncu değil. Onu çok iyi tanıyorum. Kendisi de bana zaman zaman ifade ediyor. Beni iyi tanıyorsun, benim tek isteğim oynamak ve gol atmak diyor. Nagelsmann’ın sistemi Sörloth’a hiç uymayan bir sistem. Yeni gelen hoca onun hakkında ne düşünecek, sistemine uygun mu değil mi. Yeni gelen hoca bu kararı verdikten sonra, Leipzig karar verecek. Netice olarak dönüp baktığınızda 21 milyon Euro bonservis verip, 3.750 milyon net maaş ödedikleri bir oyuncu. Onların vereceği bir karar ver ve bugün yarın deklare edilecek bir karar değil. O karardan sonra bazı şeyleri çok net konuşabiliriz.

‘SÖRLOTH İLE SÜREKLİ İLETİŞİMDEYİZ’
Alexander Sörloth buradan gittiğinden beri biz hiçbir şekilde Trabzonspor Kulübü olarak iletişimi kesmedik. Sadece Sörloth değil Yusuf’la da kesmedik. İnsanlar bazı şeylere günlük bakıyor. Yusuf sadece Lille’in futbolcusu değil benim de futbolcum. Bir sonraki satışında yüzde 20 pay alacağım bir oyuncu. Onun performansını, psikolojisini her daim takip etmek ve her türlü desteği kulüp olarak vermek zorundayız. Sörloth ile de gittiğinden beri ilgilendik. Yapısını da çok iyi bildiğim için sürekli kendisine moral verdim. Farklı bir lige ve sisteme gittin, moralini bozma, sen Avrupa’nın hala en iyi 5 forvetinden birisin, bir gün bu ibre dönecek diyerek hep destek olduk ve irtibatı hiçbir zaman kaybetmedik. Haftada 2-3 defa konuştuğumuz bile oldu. Hatta Norveç maçından önce sakın gol atma bak Çakır’a, o senin eski takım arkadaşın dedim. Güldü tabii. Az daha kale direğini de söküyordu bu arada o da ona hiç yakışmadı. ( Gülerek)

‘ABDÜLKADİR’E 23 MİLYON EURO TEKLİF GELDİ’
Yusuf’un transferi peşinden Sörloth’un transferi Palace’ta 1 gol ve1 asistle buraya gelip 33 gol 11 2asistle tekrar yurtdışına gitmesi, Uğurcan’ın isminin Avrupa piyasasında telaffuz edilmesi, ilk defa burada açıklayacağım Abdülkadir Ömür’e Yusuf’u gönderdiğimiz sene 23 milyon Euro teklif vardı. Herkes şöyle söylüyor teklif geldiği zaman vereceksin ama o parayı yani Yusuf ve Abdülkadir’den toplam 40 milyon euroyu o sene içerisinde kullanma zorunluluğunuz var limitten dolayı.

Seneye devredelim diye bir şey yok. Para geldiği zaman yüzde 70’i zaten borç ödemeye gidiyor. Trabzonspor’un politikası şu, her sene 14-15 milyon Euro arasında bir oyuncu satması. Ancak biz 1 sene içerisinde hem 2 oyuncuyu göndermek istemedik hem de gelecek olan 40 milyon Euro 1 sene sonranın hesaplarına yansımayacaktı. Oyuncu satma politikamızı bu senede gerçekleştiririz, önümüzdeki senede gerçekleştiririz.

Yorumlar (1)
Arif 3 hafta önce
Formaları kimse beğenmedi başkan, adam gibi biriyle çalışın tasarım sıfır, birde fiyat pahalı


Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
24
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Sizce en başarılı Trabzon Milletvekili kim?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 02:41
Güneş 04:42
Öğle 12:28
İkindi 16:28
Akşam 20:04
Yatsı 21:55