Trabzon Uzungöl'de fiyat tarifelerine denetim Trabzon Uzungöl'de fiyat tarifelerine denetim

Trabzon’un tarihi turistik merkezlerinin 2023 yılı ziyaretçi sayısı belli oldu. Milyonlarca turistin uğrak noktası olan Trabzon’da doğa turizminin yanı sıra tarihi turistik mekânları da yerli ve yabancı turistin gözdesi olmaya devam ediyor.

Edinilen bilgilere göre Trabzon Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olan Trabzon Şehir Müzesi 2023 yılında 34 bin 590 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilirken, restorasyon çalışması 2023 yılında tamamlanan Atatürk Köşkü’nü 30 bin 284 kişi ziyaret etti. Düzköy ilçesinde yer alan Çal Mağarası 197 bin 344 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Kızlar Manastırı ise 26 bin 42 ziyaretçiyi ağırladı.
Kente gelen turistler de yoğunluklu olarak Uzungöl, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Çal Mağarası, Şahinkaya, Boztepe, Ganita ve Ayasofya Camisi'ni ziyaret etti. Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı'nı sadece geçen yıl 451 bin 453 turist gezdi.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze ve tarihi mekanların içerisine ise Trabzon’da yer alan turistik mekanlar ilk 10’a giremedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yılın ilk çeyreğinde açıkladığı verilere göre 4 milyona yakın ziyaretçi daha çok Nevşehir, Konya, İzmir, Denizli İstanbul ve Ankara gibi şehirlere rağbet etti.

Muhabir: Rabia MOLLAOĞLU