Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü bu yıl 24. kez düzenlenen, Trabzon'un ve ülkemizin en seçkin kurumsal festivalleri arasına adını yazdıran "Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali lansmanı gerçekleşti.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Ahmet Uzuner: "24 sene içinde 54 yabancı ülkeden 206 oyun ve devlet tiyatrolarının 12 farklı bölgesinden yüzlerce oyunla 506 temsil ve 235.000'den fazla seyirci sayısına ulaştık. Festival programı, 02 Mayıs Perşembe günü, saat 14.00 te, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Sayın Tamer Karadağlı ve Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisörü Sayın Sükun Işıtan'ın da katılımlarıyla, Atatürk Alanı Meydan Parkındaki programla başlayacak. Ardından protokol, halkımız ve yerli yabancı sanatçıların katılımlarıyla gerçekleşen ve artık gelenekselleşen Meydan Parkından Haluk Ongan Sahnesine yapılacak kortej yürüyüşü ile devam edecek. Aynı günün akşamında hem prömiyer hem festival heyecanı yaşayan Trabzon Devlet Tiyatrosu oyunu "Puntila Ağa ve Uşağı Matti" adlı oyunumuz ile Haluk Ongan Sahnesinde, saat 20.00'de ilk perdeyi açacağız." ifadelerini kullandı.

Ücretsiz ulaşım sözü Ücretsiz ulaşım sözü

Festival, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, İspanya, Yunanistan olmak üzere 5 ülkenin ve 11 bölgemizin katılımıyla gerçekleşecek, 25 oyunla birlikte 55 temsilin verileceği dolu dolu bir festival programıyla Trabzon halkının karşısında çıkacak.

Adsız Tasarım-1

Seyircilerle buluşulacak olan sahneler

Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi

Hüseyin Kazaz Sahnesi

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi Sahnesi

Sanatevi Sahnesi

Erol Günaydın Sahnesi

Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Sahnesi

Söyleşiler gerçekleştirip onları desteklemek istiyoruz

Trabzon Üniversitesi Konservatuvar Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin davet edildiği, mesleki ve kişisel gelişimleri için büyük katkı sağlayacağını düşünülen "oyunculuk sanatı" konulu söyleşiler gerçekleştirip onları desteklenmek isteniyor.

15 Mayıs Perşembe günü son bulacak festivalin kapanışı için programlanan ve halkın ücretsiz olarak katılabileceği Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi'nde, saat 21.00'de, Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından sahnelenecek "Zafere Doğru Cumhuriyet Doğuyor" gösterisi gerçekleştirilecek.

Editör: Sonnur Örnek