Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, önceki gün makam odasında 2 belediye çalışanının saldırısına uğradı. Belediye çalışanları H.U. ve H.K., mesaiye uymadıkları gerekçesiyle haklarında tutulan tutanağa öfkelenip Başkan Beşel'e makamında saldırıda bulundu.

Alınan bilgilere göre; Tonya Belediye binasında meydana gelen olayda, mesai saatlerinde iş yerinde bulunmayan H.K. ve H.U., Başkan Beşel’e öfkelendi. Makam odasına giren silahlı iki çalışan, kapıyı kilitledikten sonra Beşel’e yumruklarla saldırdı. Başkan Beşel’in yardım çağrısı üzerine diğer personeller saldırganları uzaklaştırmaya çalıştı. Olay yerine gelen polis ekipleri, H.K. ve H.U.'yu gözaltına aldı. Soruşturma başlatan savcılık, "görevi kötüye kullanma" ve "kasten yaralama" suçlarından H.K. ve H.U. için tutuklanma talebinde bulundu ve mahkeme bu talebi kabul etti.

BAŞKANIN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ifadesinde olayın Cuma günü saat 15.30 sıralarında meydana geldiğini ifade ederken şahıslardan birinin ayırmaya çalışıldığı esnada elini belindeki silaha doğru uzattığını illeri sürdü.

YAZILI SAVUNMADAN DOLAYI

Olayın kendisinin, 2 belediye çalışanı hakkında yazdığı savunma yazısından dolayı meydana geldiğini ifadesinde belirten Beşel, “Makam odamda bulunduğu sırada, daha önceden haklarında yazılı savunma yazısı yazdığım belediye çalışanları H.U. ve H.K., isimli şahıslar makam odama sekreter kapısından girdiler. Odaya girdikten sonra H.U., odanın protokol kapısına gitti ve kapanın açık olup olmadığını kontrol etti. Kapının kilidinin açık olduğunu görünce arkadan kapıyı kilitledi. H.U. içeri girdikten sonra benim daha önceden kendilerine yazdığım savunma yazısını bana doğru sert şekilde uzatarak, “Bu yazı nedir?” Şeklinde söylemde bulundu.

“BU YAZI NEDİR?”…

Yine H.K. isimli şahıs da “Bu yazı nedir?” Şeklinde söylemde bulundu. Bu sırada H.U., benim yazmış olduğum savunma yazısını yırtarak attı, ben kendilerine “Oturalım” dedim. Şahıslar bana, “Oturmuyoruz” dediler. Bende “Siz hesap mı sormaya geldiniz?” Dedim. Ve ikisi birden bana hitaben, “Evet hesap sormaya geldik, aha da soruyoruz” diyerek benim üzerime yürüdüler.

ODACI VE ZABITA MEMURU KURTARDI

Şahısların ikisi de benim üzerime vurma amacıyla geldiler, makam koltuğuma kadar gelerek bana vurmaya çalışarak yumruklarla bana saldırdılar. Ve yumruk bana vurmaya başladılar. Şahısların her ikisi de yumrukla benim vücuduma vurmaya başladılar. Ben şahısların bana olan darbelerinin ellerimle iterek savuşturmaya çalıştım, bu sırada da odaca çalışanım olan A.İ.’ye “A… A…” diye seslendim. Sonrasında odaya A.İ ve Zabıta Memuru A.Ç. girdiler.

“ELİNİ BELİNDEKİ SİLAHA DOĞRU UZATTI”

Şahısları benden uzaklaştırmaya çalıştıkları sırada H.U. isimli şahıs benim yüz bölgeme kafa attı ve elini belindeki silaha doğru uzattı. Ancak orada bulunanlar silahını eline almasını engellediler. Odaya gelenler şahısları uzaklaştırmak istedikleri sırada H.U. bana hitaben, “A… k.. çocuğu… a… s…” şeklinde küfürler ederek odadan çıkarıldılar. Odadan çıkarıldıkları sırada iki şahıstan birisi odanın protokol kapısına sert bir şekilde tekme attı ancak hangisinin vurduğunu görmedim. Ben makam odamda beni darp eden ve bana hakarette bulunan, benim makam odamdan çıkmama engel olan H.U. ve H.K. isimli şahıslardan şikayetçiyim” dediği kaydedildi. Darp olayının ardından Başkan Beşel, götürüldüğü İlçe Devlet Hastanedeki tedavisi sonrası taburcu edildi.

Başkan Beşel darp raporu alıp şikayetçi olurken, 2 memur ise 'Kamu görevlisine hakaret', 'kamu malına zarar verme' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan polis ekiplerince gözaltına alındı.

Babası tarafından tüfekle vurulmuş halde bulunmuştu hayatını kaybetti Babası tarafından tüfekle vurulmuş halde bulunmuştu hayatını kaybetti

2 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Beşel'e düzenlenen saldırıyla ilgili resmi X hesabından paylaşımda bulundu. Tunç paylaşımında, "Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’e odasında fiili saldırıda bulunulmasıyla ilgili Tonya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 2 şüpheli gözaltına alınmıştır. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’e acil şifalar diliyor, saldırıyı şiddetle kınıyorum." dedi.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak, "Bu saldırı aynı zamanda Tonya halkının iradesine saldırıdır. Saldırganların hukuk içerisinde hak ettikleri cezayı alması için ne gerekiyorsa yapacağız. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağım. Başkanımıza çok geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

ŞİDDETLE KINIYORUM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak şu ifadelere yer verdi: “Tonya Belediye Başkanımız Sn. Osman Beşel’e makamında gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendisine acil şifalar diliyorum. Ailesine ve Tonya halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

HUZURU BOZANIN KARŞISINDAYIZ

Trabzon eski Milletvekili Salih Cora da sosyal medya hesabından bir kınama mesajı yayınladı. Cora, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Tonya Belediye Başkanımız Sn. Osman Beşel’e makamında yapılan saldırıyı ve darp girişimini şiddetle kınıyorum. Bu saldırı, milli irade ve halkımızın özgür iradesine yönelik bir girişimdir. İlçemizin huzurunu bozmaya çalışan her kim olursa olsun, hangi amaçla olursa olsun karşısında duracağız. Hiçbir tehdit, baskı ve şantaj bizi yolumuzdan geri döndüremeyecektir. Tüm hemşehrilerimizi bu haksız saldırı karşısında birlik ve beraberlik içinde olmaya davet ediyorum.”