Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Mustafa Şen, T3 Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar, İlçe Belediye Başkanları, Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.  Şiddetli sağanak nedeniyle zor anların yaşandığı açılışta, ilk olarak Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin tanıtımının içerdiği bir video gösterildi. 

Trabzon'un Yomra ilçesinde bir araç uçuruma yuvarlandı Trabzon'un Yomra ilçesinde bir araç uçuruma yuvarlandı

SAĞANAK YAĞMUR ZOR ANLAR YAŞATTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve T3 Vakfı İşbirliğinde, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bilim Merkezinin açılışında ilk olarak Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu konuştu.  Başkan Zorluoğlu, “Türkiye 100 yılının hemen basında evlatlarımız adına, geleceğin Türkiye’si adına büyük önem taşıyan projeyi tamamlayıp hizmete almanın büyük mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. D. Karadeniz bölgesinde ilk ve tek olma özelliği taştan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve T3 Vakfı İşbirliğinde hayata geçiriyoruz. 

1 YILDA 50 BİN ÖĞRENCİ HEDEFİ

Özdemir Bayraktar, memleketi Trabzon’un karakteristik özellikleri taşıyan vatan aşağı bir insandı. Bu yatırımlarda bu kadim topraklardan, daha bir çok Özdemir Bayraktarlar çıkacağının nişanesidir inşallah. Bu şehrin icat edeni çoktur.  Türkiye’deki tüm bilim merkezleri gibi bilimi ve teknoloji üreten bireyler yetiştirmesini hedefliyoruz. Bu merkezimizde genç zihinler bilimle tanışma fırsatı sağlanacak.  Burası daha 1 aydın faaliyette. Çok ilgi gördü. 6 bin civarında öğrencimiz buradan aysalardı. 1 yıl içinde sayı 50 bini aşacak” dedi. Enerji Tabi Kaynaklar, Bilgi, Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Mustafa Varank, yağmur dolayısıyla konuşmasını kısa kesti. Varank, “İnşallah burada yetişecek gençlerimiz, Özdemir Bayraktar’ın vizyonunu geleceğe taşıyacaklar, Türkiye vizyonunu inşa edecekler” dedi.  TBMM Bayındırlık İmar, Ulaştırma, ve Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu ise, “Buraya gelecek gençlerimiz yeni vizyon ve ufuklara sahip olacak. Özdemir Bayraktar isminin memleketinde yaşatılması bizim için çok önemli” dedi.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, yağmur dolayasıyla konuşmasını kısa keserek merkezin yapılmasında emeği olanlara teşekkür etti.  Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “Bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralanmasın temenni ediyorum. Bugün dünyasında eski köye yeni adet getirmek, gençlerimizin icat çıkarmaları için imkan sağlamak gerekmekte. Burada yetişecek gençlerimiz, ilerde ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olacaktır” dedi.

T3 Vakfı ve TEKNOFEST Başkanı Selçuk Bayraktar

“Özdemir Bayraktar, hayatını ülkemizin tam bağımsız yarınları için, milli SİHA’larımıza ve 20 yıla varan mücadelemizin sembolü olan mile teknoloji hamlemize vakfetti. Bizim için fabrikada yaşattı, son nefesine kadar sancağı bırakmadı. Bayraktar SİHA’ları geliştirdiğimiz yerden ayrılmadı.  Ne diyor şair: Tohum saç bitmezse toprak utansın.  Hayatını vakfettiği Karadeniz’in engin ve hırçın suları gibi kendini yırtarcasına verdiği mücadelenin tohumları bugün yeşeriyor. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezinin bizler için manevi değeri çok büyük. Baba toprağımızda şehit kanıyla sulanmış, haksızlığa, adaletsizliğe, zulme karşı dimdik, dosdoğru duranların toprağında yeşermiş bir eser.  Bu merkez, insanlığı, karanlıktan aydınlığa çıkaracak bilim insanları ve teknolojilerin yetişmesine katkıda bulunacak.  Trabzon Bilim Merkezi teknolojiden, astronomi, havacılığa, doğa bilimlerinden, matematiğe geniş bir yelpazede atölyeler sunacak.  Bu atölyelerde çocuklarımız deney yaparak, sorgulayarak ve severek doğa kanunlarını keşfetmenin tadını çıkaracak.  İşgal altındaki Gazze ve Filistin’de yaşanan acılar bizleri derinden yaralıyor üzüyor. Dünya düzeninin oluşturanlar, hukukun ihlal edilmesine göz yumuyor zalimden taraf oluyor.  Bizler, bu acılar karşısında 2 yüzlü ve riyakar davranın batının yaptığı gibi duyarsız kalamayız. Sonuna kadar Filistinli mazlum kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.  20 senelik mili SİHA mücadelemizde kendi sınıfında dünyanın en iyileri olan SİHA’ları geliştirmeyi başardık.  TEKNOFEST, dünya rekorlarını kırdı. 2023’te tam 1 milyonu aşkın genç teknoloji yarışmalarımıza başvurdu. 6 yılda 10 milyon ziyaretçi TEKNOFEST’lere katıldı”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır:

“Merhum Özdemir Bayraktar beye çok şey borçluyuz. Daha nice Özdemir Bayraktarlar yetiştirecek Bilim Merkezimiz, vatanımıza, milletimize ve Trabzon’umuza hayırlı olsun.  Türkiye kritik teknolojileri üreten ülke konumuna geldi.  Milli teknoloji hamlemizle, kendi fırsatlarımızı güçlü yanlarımızı dikkate aldığımız, karşı karşıya olduğumuz sınamaları hesaba kaçtığımız yaklaşımla bu başarıları gerçekleştirdik.  Bu noktaya kolay gelmedik. Türlü engellerle karşılaştık.  Ancak biz içimizdeki saklı cevheri ortaya çıkarmamız gerektiğini biliyorduk.  Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerimiz doğrultusunda adete küllerimizden doğduk.  Bugün İHA’larımızı hayata geçiren ekiplerin yaş ortalaması 30’un altında.  Gençlerimiz, en kıymet varlığımız.  Geleceğin Türkiye’sinde gençlerimizden beklentimiz çok büyük. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te gençlerimiz hayallerinin peşinde koşma fırsatı veriyoruz.  Bu yıl İstanbul, Ankara, İzmir’de gerçekleştirdiğimiz TEKNOFEST’te 4,5 milyon ziyaretçimizi ağırladık.  Atağı, Anka’yı, Gökçe’yi, Bayraktar TB2’yi, Kızılelma’yı gören gençlerimiz Türkiye’nin 100 yılında bende varım diyor.  Öğrencilerimizin bilimsel gelişimine katkı sunmak, Bilim ve Teknoloji Dünyasına adım atmak aracılığı ile araştırma proje yarışmalarına 40 binin üzerinde proje ile 70 bine yakın öğretimiz katıldı.  Bilim Fuarları ve Şenlikleri ile bilim kültürünü gençlerimize aşılıyor, olanlar eğlenerek öğrenebilecekleri ortam sağlıyoruz.  Ziyarete açık olan bilim merkezlerimiz bugüne dek 9,5 milyon misafirimizi ağırladı.  Bugün de en güzel şehirlerimizden birinde Trabzon’da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ile Karadeniz’in bilim yolculuğunda yeni sayfa açıyoruz.  Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, D. Karadeniz Bölgesinin ilk bilim merkezi olma özelliğini taşıyor.  Bizim ümidimiz, umudumuz, hayalimiz, bu merkezden nice Özdemir Bayraktar’ların yetişmesi. Trabzon’ü bu yakışır, Karadeniz’e, Türk gençliğine bu yakışır diyoruz” dedi.