Sultan Raev, Ordu Valisi Muammer Erol ile bir araya geldi Sultan Raev, Ordu Valisi Muammer Erol ile bir araya geldi


Sinop’ta Cumhuriyet’in 100. yılı çerçevesinde oluşturulan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı’nda Milli Ağaçlandırma Günü “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” fidan dikim etkinliği düzenlendi. Sinop Akliman mevkisinde düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Halk oyunları ve okunan şiirlerle devam eden etkinlik fidanların toprakla buluşmasıyla son buldu.
Fidan dikimi sonrası açıklamalarda bulunan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, “Bütün Türkiye’mizde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla 7’den 70’e çocuğumuzdan, kıdemli gencimize kadar hep birlikte bir coşku yaşadık. Gerçekten hep beraber heyecanlıydık. Çok mutlu olduk. Sinop’ta da 100 bin fidanı şu anda Orman Bölge Müdürlüğümüzün koordinesinde il merkezimizde ve diğer 8 ilçemizde toprakla buluşturduk. Ülkemiz Avrupa’da ağaçlandırma konusunda 1’inci bir ülke. Dünyada ise 4’üncü ülke. 2019’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Ağaçlandırma Günü ilan etmesinden sonra ve ettiği tarihten itibaren bütün kamu kurumlarına ve vatandaşlarımıza büyük bir motivasyon sağlandı. Ağaçlandırma konusu yalnızca Tarım ve Orman Bakanlığının ve Orman Genel Müdürlüğünün değil, bütün halkın sahiplendiği bir alan oldu. Bundan çok gurur duyuyoruz. Orman bizim için önemli bir yaşam kaynağı. Aynı zamanda gelir getirici. Dünyada yüzde 25 nüfus ormandan geçim sağlıyor. Yaklaşık yüzde 40 nüfus yakacak ihtiyacını ormandan temin ediyor. Buna da önem veriyoruz. Bundan dolayı yalnızca kızılçam, karaçam, sedirden ziyade kestane veya ıhlamur badem türü gelir getirici fidanları toprakla buluşturuyoruz” dedi.
Fidan dikim etkinliğe Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, emniyet ve jandarma personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.