Ülkemizde eğitim öğretim hayatımızda ilk olarak 2019-2020 yılında ara tatil uygulaması başlamıştır. Kasım ve Nisan aylarındaki bir haftalık ara tatil uygulaması bu sene gündemi çokça meşgul etmiştir.

MEB takvimine göre okullarda bu ara tatil 13-17 Kasım tarihlerinde uygulanacak olup hafta sonuyla ara tatil dönüşü okullar 20 Kasım Pazartesi günü eğitim öğretim faaliyetlerinde kaldığı yerden devam edecektir.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen seminerlerinin Kasım tatilinde yüz yüze olmasını istemiştir. Ancak eğitim çalışanlarının daha önceki uygulamalar nedeniyle kendilerine ara tatil için farklı programlar yaptıkları için seminerlerin online olmasına karar verilmiştir. Bakan yaptığı açıklamalarda online seminerlerde hassas olunması konusunda uyarılarda da bulunmuştur.

Öğrenciler ara tatilde planlı bir şekilde hem dinlenmeye hem ders çalışmaya vakit ayırmalıdır. Böylece tatil sonrası daha verimli bir şekilde eğitimlerine devam edebileceklerdir. Ara tatilde çocuklarımız, “Ben çok çalıştım, dinlenmeliyim” moduna girmektedirler. Velilerimiz de “Tamam hadi sen çok çalıştın dinlen” dediği noktada çocuk kendini 10 gün boyunca boşluğa bırakmakta, hiçbir şey yapmamaktadır. Tabi ki çağımızın teknoloji hastalığı bu zamanlarda çocuklarımızın tüm zamanını alıp götürmektedir. Haliyle çocuklarımız dönem içerisinde öğrendiği her şeyi unutmaktadır.

Ara tatil döneminde öğrencilerden öncelikle beklediğimiz planlı olmalarıdır. Hangi günün hangi saatinde, nerede ne yapmaları gerektiğini planlarlarsa ara tatil çok daha verimli geçecektir. Öğrencilerin birçoğu hayatlarının büyük bir zamanını ders çalışmaktan ibaret görmektedir. Planlı olmak demek sürekli ders çalışmak demek değildir. Aksine tatilde gezmek, eğlenmek, kesinlikle aile akrabalar arkadaşlar ile beraber zaman geçirmektir. Veliler de çocuklarını aşırıya kaçmadan serbest bırakmalıdırlar.

Öğrencilerin tatil süresince kitap okumaları çok çok önemlidir. Kitap okumanın hem göz koordinasyonu hem de sınavlarda karşılaştıkları paragraf sorularını daha iyi anlayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Dokuz günlük tatilde çocukların farklı aktivitelere yönelmesi sağlanmalıdır. Burada velilerden de çocuklara tabi ki çok olumsuz tepkiler de gelmektedir. “Sen çok mu ders çalıştın da tatili hak ediyorsun?” gibi yaklaşımlardan artık vazgeçilmelidir. Çünkü her çocuğun öğrenme ve bir şeyleri algılayabilme kapasitesi farklı olduğu için biz çocukları bu farklı kapasiteler doğrultusunda değerlendirmeliyiz. Olumsuzluklarla değil olumlu yönleri öne çıkarmak sağlıklı olacaktır.

Eğitime verilen ara tatilleri kurum yöneticileri de iyi değerlendirmelidir. Gerek araç gereç gerekse aksayan eğitim planları gözden geçirilerek daha verimli bir eğitim ortamı hazırlanmış olacaktır.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın böyle tatillerde, ebeveynlerle beraber geçirecek olan kaliteli zamanlar hem çocuğun tatilinin iyi geçmesini sağlayacak hem de ileride çocuklara güzel anılar bırakmasını sağlayacaktır.