Başkan Kaya açıkladı: Büyükşehire mahkeme süreci başlattık Başkan Kaya açıkladı: Büyükşehire mahkeme süreci başlattık


Trabzon Faroz Balıkçı Barınaklarında dev dalgaların mendirekleri aşarak limana ulaşması sonucu çok sayıdaki küçük balıkçı teknesi zarar görürken, binlerce lira değerindeki ağlar büyük zarar gördü.
Faroz Balıkçı Barınaklarında tekne sahiplerinden Abdullah Türkoğlu, yaklaşık 20 yıl önce buna benzer bir afeti yaşadıklarını belirterek “Yaklaşık 20 yıl önce yine böyle büyük bir dalgalar oluşması sonucu barınakta bulunan bir çok kayık zarar görmüştü. Önlem almıyoruz tecrübeli insanlara söylendiği zaman onların sözlerini pek ciddiye almıyoruz. Ne zaman böyle bir büyük bir afet olursa o zaman önlem almaya çalışıyoruz ancak o zaman da iş işten geçmiş oluyor. Dalgaların limana ulaşması sonucu birkaç arkadaşımız denize sürükledi kiminin başı yarıldı kiminin kolu kırıldı çok sayıda kayıkçı arkadaşlarımızın ağları zarar gördü. Dev dalgalar dalga kıranlarda bulunan taşları dahi limanın içerisine savurdu. Dolayısıyla bunlara fazla bir önlem alamazsın ancak tedbirli olmak gerekir. Kıyı balıkçıların tekneleri daha çok zarar gördü” dedi.

Ağlarımız büyük zarar gördü
Dev dalgaların limanın içerisinde demirli bulunan kayıklara zarar verdiğini, binlerce lira değerindeki ağlarının kullanılmaz hale geldiğini belirten tekne sahiplerinden Fikret Acuner ise “Hava muhalefetinden dolayı Karadeniz boyunca limanlarımız çok zarar gördü. Dalgalar limanımızın arka kısmından aşarak demirli durumdaki kayıklarımıza kadar gelerek hem teknelerimize he de ağlarımıza çok büyük zararlar verdi. Şu an yaklaşık 500 bin TL zararımız var. Liman içerisinde dalgalardan dolayı limanın dışına sürüklenen birkaç kayık parçalandı. Şuan herkes toparlanmaya çalışıyor. Yaklaşık 20 yıl önce yine buna benzer bir afat yaşamıştı. Dolayısıyla limanımızın ne kadar güvenli olup olmadığı da bu durumda belli oluyor. Dalgaların ardından denize düşenler oldu 5-6 kişiye hemen müdahale ederek hızlıca sudan çıkarttık” diye konuştu.