Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, kış mevsiminin gelmesiyle uyuz, infulenza ve covid 19 varyantlarının Trabzon’daki durumu hakkında bilgi verdi. Usta, uyuz vakalarında her yıl yaşanan bir tablonun söz konusu olduğunu, soğuk algınlıklarında ise Covid 19 varyantlarına rastlanmadığını belirtti. İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, uyuz vakalarında yaşanan artışa için, “Uyuz konusunda her yıl yaşadığımız bir tablo var. Okulların açıldığı dönemlerde temasın arttığı, kış koşullarının oluştuğu dönemlerde uyuz vakaları ve buna benzer hastalıklar artıyor. Soğuk algınlıkları da aynı şekilde... Uyuzda geçen yıla göre bir miktar artış görülmekle birlikte salgın mahiyetinde söyleyeceğimiz bir vaka sayısı elimizde yok.” dedi. 

YAŞAMAMIZ GEREKİYOR 

Uyuz vakalarında temizlik konusunun önemine dikkat çeken Usta şöyle devam etti: “Burada asıl olan şu; uyuzun var olan durumunun tedavisiyle ilgili süreci yönetebilsek sorun kalmayacak. Orada da eczacılarımıza ve vatandaşımıza görev düşüyor. Eczacılara biz neyi nasıl anlatmaları gerektiğini çok iyi aktarıyoruz. Onlar da tedavi için gelmiş olan vatandaşımıza tedavileri nasıl kullanacağını aktarıyorlar. Ama vatandaş boyutunda da tedavinin doğru kullanılması sürecini yaşamamız gerekiyor. Nedir o? Hekim bir kişide uyuz teşhisi koymuşsa, bunu aile fertlerinin hepsinin kullanması gereken bir tedaviye dönüşüyor. Uyuz böyle bir tedavi şekli ama o da yetmiyor. Çarşafların nevresimlerin yıkanması kaynatılması süreçleri de var. Bir kısım vatandaşımız bunlardan kaçıyor, sadece ilaç kullanarak düzeleceğini düşünüyor. Dolayısıyla düzelmeyince de ilaç yeterli gelmiyor algısı oluşabiliyor, ama işin özü aslında bu.” 

COVID 19 VARYANTLARI YOK

Yusuf Aksoy:" İmamların ve muhtarların görevden alınmasını talep ediyorum." Yusuf Aksoy:" İmamların ve muhtarların görevden alınmasını talep ediyorum."

Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı vakalarında artış görülüyor. İnfluenza ve COVID 19 varyantlar konusuna da değinen Usta, “Birçok varyant konuşuluyor. Hastalardan testler zaman zaman alınıyor Ankara'ya gönderiliyor. Test sonuçlarına göre karşımıza varyant olarak çıkan hiçbir vaka yok. Dolayısıyla biz Trabzon’da konuşulan varyantların olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.” diye konuştu. 

Kaynak: Esra Nur Pervan - Karadenizde Sonnokta