Nokta Atış - 23.04.2024 Nokta Atış - 23.04.2024

MADDEYİ GETİREN GÖREVDEN ALINMALI

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, TBMM Genel Kurulu'nda 8. Yargı Paketi görüşmeleri sırasında kürsüden yaptığı konuşmada, 22. madde CMK'nın 6. maddesine eklenen (e) fıkrasını hukuka aykırı olarak nitelendirdi. Anayasa'nın çeşitli maddelerine açıkça aykırı olduğunu belirten Suiçmez, bu maddeyi kimin getirdiğini anlamakta güçlük çektiğini ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanı'na seslenerek eğer haberi yoksa, bu maddeyi getiren kişinin görevden alınması gerektiğini dile getirdi. Suiçmez, kayyum atamalarıyla ilgili olarak da eleştirilerde bulundu. Terörle mücadele etmenin her devletin hakkı olduğunu ancak bu durumun kayyum atamalarıyla ne ilgisi olduğunu sorguladı. TMSF'den atanan kayyumların beş yıl boyunca hiçbir şekilde hesap vermemesi ve sorumluluk taşımamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Devleti terörizmden ayıran en önemli özelliğin hukuk çerçevesi içinde hareket etmesi olduğunu belirten Suiçmez, söz konusu maddeyle bunun nasıl sağlanacağının anlaşılamadığını ifade etti. Ayrıca, sekiz yıl önceki olağanüstü hâl döneminden kalma bir maddenin bugün gündeme getirilmesini de eleştirdi. Konuşmasında, bu maddeyi destekleyenlerin ileride torunları ve çocukları karşısında yüzlerini göremeyeceklerini belirten Suiçmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bu kara lekenin kimler tarafından ve ne hakla sürülmeye çalışıldığını sorguladı.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun arasında, KTÜ Rektörlük Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen bir törenle iş birliği protokolü imzalandı. İmza törenine Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE’den sorumlu Şube Müdürü Erdoğan Karakaş ta katıldı. İmzalanan protokol, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilecek olan “Trabzon FeTeMM Bilim Şenliği” projesinin uygulanması sürecini içeriyor. Projenin temel amacı, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinleri arasında sağlam ilişkiler kurarak öğrenmeyi bütüncül bir yaklaşımla gerçekleştirmektir. Bu iş birliği çerçevesinde, KTÜ'nün web sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla proje, proje faaliyetleri ve proje sonuçlarının tanıtılması sağlanacak. Ayrıca, proje afişleri KTÜ'nün fakültelerinde ve bölümlerinde belirlenen görünür yerlere asılacak. Uzman ve eğitmen akademisyenler, yapılacak faaliyetler için destek sağlayacaklar. Proje kapsamında düzenlenecek bilim söyleşileri için gerek duyulması halinde Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki Hasan Turan Salonu'nun kullanımına izin verilecek. Ayrıca, laboratuvar, makine ve teçhizat desteği ihtiyaç duyulması halinde sağlanacak. Bu iş birliği protokolü, bilim ve eğitim alanında gerçekleştirilecek önemli etkinliklerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına katkı sağlayacak.

TUZAK SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Trabzon Oda Tiyatrosu Derneği, T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün desteklediği “Sanat İyileştirir” projesi çerçevesinde “Tuzak” adlı tiyatro oyununun prömiyeri için hazırlıklarını tamamladı. Oyun, yarın saat 20.00'de Haluk Ongan Sahnesi'nde ücretsiz olarak sahnelenecek. Bu 70 dakikalık gençlik oyunu, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. Proje koordinatörü Mahir Elvan'ın liderliğinde yürütülen oyunda, Deniz Elvan tarafından kaleme alınan senaryo Nuri Nalbantoğlu tarafından yönetilecek. Işık tasarımını Adem Öztürk, dekor tasarımını Barış Çolak ve müziği Doğu Marin üstlenirken, dramaturg Ziya Kibar ve reji asistanları Elif Aktürk ile Cenk Çuvalcıoğlu da projeye katkı sağlıyor. Oyuncu kadrosunda ise Muhammet Aymaz, Ogün Kılıç, Songül Nadir, Murat Aşar, Zeynep Cansever, Sinan Yolcu, Emrah Can Aydın ve Cenk Çuvalcıoğlu yer alıyor. Oyunun gösterim tarihleri ise 4 Mart Pazartesi ve 5 Mart Salı günleri Haluk Ongan Sahnesi'nde, 7 Mart Perşembe günü ise Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde olacak.