Nokta Atış - 02.07.2024 Nokta Atış - 02.07.2024

DÜZKÖY’DE BİR İLK

CHP, Düzköy’de ilk kez kadın Meclis üyesi çıkardı. Trabzon’un Düzköy ilçesinde CHP kadın kolları başkanlığı yapan Sevinç Tirgil Sürül, CHP Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. Konuya ilişkin CHP Düzköy İlçe Başkanlığından yapılan açıklamalarda, “Parti örgütümüzün içinde yetişen Düzköy kadın kolları başkanlığı yapan; il delegesi, kurultay delegesi görevlerini alarak Meclis üyeliğine seçilen Sevinç Tirgil Sürül Düzköy’de ilk defa bir kadın meclis üyesi seçiliyor. Ve bunun da CHP’den seçilmesi bize gurur veriyor. İlk adımı biz attık. İnşallah bundan sonraki dönemlerde Düzköy’ümüze ve kadınlarımıza örnek olup daha çok çalışacağız.” denildi.

HİZMETLER BAŞVURU REHBERİ HAZIRLANDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşların sosyal hizmetler ile yardımlara hızlı ve doğru ulaşabilmesi için “Hizmetler Başvuru Rehberi” hazırladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, rehberde, aile ve toplumdan çocuk hizmetlerine, sosyal yardımlardan engelli yaşlı hizmetlerine kadar pek çok konuda başvuru süreçleri ve yürütülen çalışmalar, vatandaşların bilgilenme ihtiyacını karşılayacak şekilde hizmetlerin kapsamı, başvuru esasları, hizmetten faydalanabilecek kişiler, müracaat birimleri, başvuru için gerekli belgeler kapsamlı olarak anlatılıyor. Rehberde, “Aile ve Toplumu Güçlendirici Hizmetler”, “Çocuk Hizmetleri”, “Kadının Statüsünün Korunmasına Yönelik Hizmetler”, “Engellilere Yönelik Hizmetler”, “Yaşlılara Yönelik Hizmetler”, “Şehit Yakınlarına, Gazi ve Gazi Yakınlarına Yönelik Hizmetler”, “Sosyal Yardımlar”, “Yurt Dışı Hizmetleri”, “Çağrı Merkezleri”, “Bakanlığa Yapılacak Bağışlar ve Yardımlar” ve “Kuruluşlarda Gerçekleştirilen Hizmetler” olmak üzere 11 başlık bulunuyor. Rehberde, şiddete maruz kalan ya da kalma tehlikesi bulunan kadınlara yönelik danışmanlık, rehberlik, yönlendirme, izleme hizmetine, şiddete uğrayan kadınların şiddetten korunması ve güçlendirilmesi hizmetine, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırıcı hizmetlere de ulaşılabiliyor. Engelli ve yaşlı hizmetleri başlığı altında engelliler ile yaşlılara bakım ve diğer hizmetlerin anlatıldığı rehberde, sosyal yardımlar konusunda ise aile, barınma-gıda, engelli ve yaşlı, sağlık ve eğitim yardımları ile proje destekleri yer alıyor. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına yönelik yapılan çalışmalara da yer verilen rehberde, istihdam, ücretsiz seyahat ve şehitlerin isimlerinin verilmesine ilişkin pek çok soru cevap buluyor. Öte yandan, Bakanlığa bağışların ve yardımların nasıl yapılacağı, yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi için bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti, uluslararası sosyal hizmet vaka çalışmaları da rehberde yer alıyor. Bakanlığın hazırladığı rehbere, “https://www.aile.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor.

KİRALARDA TÜFE DÖNEMİ BAŞLADI

Kira artışında yüzde 25'lik sınırının sona ermesiyle yeni dönemde kira artışının TÜFE oranına göre belirleneceğini söyleyen uzmanlar, kiracı ve ev sahiplerinin mağdur olmadan anlaşarak ortak nokta bulmalarını tavsiye ediyor. Kira artışında 2 yıldır kira sözleşmesi yenileme dönemlerinde yüzde 25 zam sınırı uygulanıyordu. Uygulamanın sona ermesiyle birlikte kira artışı yıllık TÜFE oranını geçemeyecek.