Nokta Atış - 28.05.2024 Nokta Atış - 28.05.2024

ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞANLARINA MÜJDE

Yaklaşık 6 yıl önce İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi Nüfus Vatandaşlık Hizmetleri Çağrı Merkezi’nin Trabzon lokasyonunun ihaleye girmemesi ve sözleşmenin uzatılmaması nedeniyle kapatılma kararı alınmıştı. Trabzon’un istihdamına katkı sağlayan Çağrı Merkezi'nin söz konusu kapanma durumu yaklaşık 350 kişinin ani bir şekilde işsiz kalmasına sebebiyet verecekti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e yansıtılan bu duruma Genç kayıtsız kalmadı. Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı ve Trabzon milletvekillerinin de desteğini alarak söz konusu durumun değerlendirilmesi, karşılıklı istişare edilebilmesi için İçişleri Bakanı ile gerekli görüşmeleri sağladı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı, İçişleri Bakanı, Trabzon Milletvekilleri, AK Parti Trabzon İl Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının girişimleri ile çağrı merkezinin faaliyeti 1 yıl daha uzatıldı. Çağrı Merkezinin sözleşmesinin 1 yıl daha uzatılması kararı çalışanlar ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı. Ayrıca Başkan Genç, 1 yıl sonrası için yapılacak düzenlemeleri de yakından takip edeceklerini belirtti.

GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVREYE GİRECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Şimşek, kamuda tasarruf çalışmasını nihai noktaya getirdiklerini, tasarruf ve harcama kontrolünü yılın ikinci yarısında güçlü şekilde devreye alacaklarını söyledi. Şimşek, “Dezenflasyon için önümüzdeki dönemde ilave adımlar atacağız. Bütçe açığını yüzde 3'ün altına çekeceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele eylem planı açıklamayacağız sadece uygulama yapacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığı çok güçlü şekilde sahada olacak.” dedi. Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerine yönelik çalışma konusunda da bilgi vererek, “Bu sene harcama ayağına odaklanacağız. Kamuda tasarruf ve harcama üzerine bir süredir çalışıyoruz. Tasarruflar konusunda çalışmalarımızı nihai noktaya getirdik, yakında bazı hususları paylaşacağız, bazı hususlarda gereken adımları atacağız. Kamuda tasarruf artış ve harcama kontrolü 2024'ün ikinci yarısında güçlü şekilde devreye gidecek.” şeklinde konuştu.

36 BİN SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ALINACAK

Sözleşmeli 36 bin sağlık personeli istihdamı kapsamındaki sağlık birimlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yıl sonuna kadar uygulanmak üzere, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek hizmet birimleri yeniden belirlendi.

Karar uyarınca 1 diyetisyen, 9 ebe, 2 hemşire, 25 sağlık memuru, 1 sağlık teknikeri, 3 bin 498 tabip, 32 bin 464 de uzman tabip istihdam edilecek.

İstihdam edilecek personelden 1'i acil sağlık hizmetlerinde, 7'si ilçe sağlık müdürlüğü/ toplum sağlığı merkezlerinde, 8'i sağlık evlerinde, 35 bin 984'ü ise yataklı tedavi birimlerinde görev alacak.

Editör: Sonnur Örnek